FC Slavoj Vyšehrad vs. Sokol Kolovraty
20. kolo Pražský přebor pátek 29.03.2024 12:30 Slavoj Vyšehrad UMT, ul. Mikuláše z Husi

Čekání na tříbodový zisk trvá: šemíci doma remizovali 1:1 s Líšní

30. 05. 2020

„A“-muži – Poslední týden měsíce května proběhl ve znamení restartu profesionálních fotbalových soutěží, týmu Slavoje Vyšehrad se ale ani na druhý pokus nepodařilo zvítězit. Po úterní porážce 0:1 na půdě posledního Sokolova získali šemíci o čtyři dny později na domácí půdě jeden bod: v sobotu 30. května 2020 remizovali s Líšní 1:1 a momentálně figurují na 12. místě tabulky. V souboji nováčků FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY šel soupeř z Brna do vedení zásluhou trefy Martina Zikla v polovině druhé půle, deset minut před koncem pak vyrovnal nejlepší střelec Vyšehradu Tomáš Čvančara, a byla to jeho osmá trefa v tomto ročníku druhé nejvyšší soutěže. Do listiny střelců se tak zapsali hrotoví útočníci obou protivníků.

Pozitivní stránkou tohoto utkání je fakt, že Vyšehrad konečně zabodoval i v zápase, v němž inkasoval první gól. Stalo se tak na devátý pokus.

Tým hrající v modrých dresech nastoupil s jednou změnou oproti předešlému zápasu: namísto distancovaného Kodra se objevil v základní jedenáctce Šandera, jemuž naopak vypršel trest za karty. Poučeni ne moc vydařeným prvním poločasem v Sokolově vstoupil Slavoj do utkání velmi aktivně. V 10. min. pohotově hlavičkoval pod břevno Suchan, brankář Vítek míč reflexivně vytěsnil. A poradil si i s ostrou střelou Poučka. Ten vzápětí odcentroval na Drobílka, který ale trefil boční síť. To ještě netušil, že už ve 25. min. bude muset vinou zranění střídat: nahradil jej Vejvar.

Pak se dostali ke slovu konečně i hosté ve 27. min. svým prvním střeleckým pokusem. Po půlhodině hry byl blízko vedoucímu gólu Pouček, když obešel líšeňského stopera Ševčíka, trefil však jen rozchytaného Vítka. Z protiútoku se dostal do velké šance Zikl, skluzem ale minul Otáhalovu bránu a u zadní tyče Machálek nestihl tečovat míč.

V další ´půlhodině hry, tedy v závěrečné čtvrthodince první půle a v úvodní té druhé, se nic podstatného před oběma bránami neudálo. Na hřiště přišel za Suchana druhý útočník Bašič. Až pak následovaly dálkové a nepřesné pokusy hostujícího Málka i domácích zadáků Nitrianského a Šandery.

V 67. min. ale po trestném kopu Černín zpětnou přihrávkou našel Zikla a ten z úhlu prostřelil Otáhala: 0:1.

Pět minut po inkasované brance sáhli trenéři k dvojnásobnému střídání, kdy za Kokoroviče a Poučka přišli Kozel s Marešem. Čtvrt hodiny před koncem utkání mohl pojistit vedení Brňanů Málek, ale Šandera stihl jeho střelu včas zblokovat. To byl velmi důležitý moment.

Neméně důležitý pak přišel v 80. min. Jablonský zleva odcentroval, do vápna si naběhl Bašič a hlavičkoval do tyče. K odraženému míči se jako první prodral Čvančara a poslal ho do sítě: 1:1!

Ve zbývající části hry se snažil domácí tým o druhý a vítězný gól, obrana Jihomoravanů ale odolala. V 87. min. po centru zprava od Vejvara měl blízko k vítězné trefě Bašič, jeho hlavičku ale Vítek kryl.

V rámci nadcházejícího 20. kola čeká náš tým pražské derby na Julisce. Utkání Dukla Praha – Slavoj Vyšehrad, pátého s dvanáctým mužstvem F:NL, se hraje ve čtvrtek 4. června od 18 hodin. Zápas odvysílá přímým přenosem televizní stanice ČT Sport.

Trenér Vyšehradu Roman Veselý: „Měli jsme skórovat hned na začátku utkání, kdy jsme si vytvořili tlak. Pak by se to celé daleko víc otevřelo. Líšeń dobře bránila, měla hodně vysokých hráčů, vápno bylo často přehuštěné a těžko jsme se v něm prosazovali. Soupeř čekal na brejky a svoji výškovou převahu pak využil při standardce, kdy dal vedoucí gól. To nás dost zmrazilo, protože jsme měli v hlavách, že utkání chceme rozhodně zvládnout. Bohužel to bylo na nás vidět: při kombinaci nás balon neposlouchal jako jindy. Prokousávali jsme se horkotěžko k brance, než jsme to oživili střídáním Bašiče. Ten byl také nakonec u gólové situace, kdy trefil tyč a odražený balon poslal do sítě Čvančara. Celkově vzato, remíza je tak asi zasloužená. Líšeň prokázala, že má silově skvěle připravené mužstvo, a bránit ho ubírá síly, takže pak energie při útočných akcích. S ofenzivní fází naší hry jsem byl opravdu nespokojen, protože jsme se pozdě nabízeli, pozdě odskakovali od prithráčů a pozdě si chodili pro balon v pokutovém území. Ano, Líšni chyběl kapitán a šéf obrany Hlavica, ale s jeho absencí se zdárně vyrovnala, Černín zvládl svoji roli výborně. Líšeň je velmi silové, bojovné, agresivní a soudržné mužstvo, o to víc byl zápas pro nás těžší.“

Trenér Líšně Milan Valachovič: „Cestovali jsme do Prahy s respektem. Vyšehrad je sice v tabulce pod námi, ale disponuje velmi kvalitním kádrem. Přes zimu výrazně posílil. Trenér má k dispozici třeba bývalého reprezentanta Černého, řadu hráčů s delším působením v ligových vodách. V zimě přivedl kvalitní dvojici z ciziny Kokoroviče a Bašiče. Navíc Slavoji nevyšel restart, když prohrál v Sokolově. Proto jsem od něj očekával silnou motivaci, aby proti nám uspěl. Za těchto okolností jsme se s herně lepším soupeřem nemohli honit po hřišti, ale museli spoléhat na kvalitní defenzivu. Chtěl jsem, aby hráči byli trpěliví a čekali na šance. První minuty zápasu byly pro nás těžké. Ale přestáli jsme je a po čtvrthodině hry se z tlaku vymanili. A dostali se i šancím. Minařík se Ziklem měli blízko k brance. Po změně stran jsme už hráli vyrovnanou partii a povedlo se nám dát branku po standardní situaci. A pokud by Zikl v následujících minutách proměnil další dvě příležitosti, mohli jsme i vyhrát. Ale buďme pokorní. I bod je pro nás cenný a zasloužený. Odpracovali jsme utkání  poctivě, nepouštěli domácí kromě rohových kopů ke standardkám kolem vápna, v nichž je hodně silný. Inkasovaná branka byla trochu smolná, když jsme ztratili před vápnem míč a byli vysunuti k ofenzivě. Navíc míč od tyče se může odrazit kamkoliv, třeba i k brankáři, ale ten přistál na kopačce Čvančary. Na Strahově jsme rozhodně obstáli.“

Slavoj Vyšehrad – SK Líšeň 1:1 (0:0)

19. kolo F:NL, hráno v sobotu 30. května 2020 na Strahově. Branky: 80. Čvančara – 67. Zikl. Střely na branku: 8:4. Střely mimo: 5:3. Soupeřem zblokované střely: 2:1. Rohy: 7:5. Ofsajdy: 1:2. Rozhodčí: Cihlář – Vlasjuk, Klupák. ŽK: Kokorovič, Šandera – Šenk, Vasiljev, Černín, Silný. Diváků: 56.

Vyšehrad: Otáhal – Šandera, Nitrianský, Rothe, Jablonský – Kokorovič (72. Kozel), Černý – Drobílek (25. Vejvar), Suchan (59. Bašič), Pouček (72. Mareš) – Čvančara. Na lavičce byli ještě připraveni brankář Dočekal, Zinhasovič a Alexandr. Trenéři Roman Veselý a Oldřich Pařízek.

Líšeň: Vítek – Jeřábek, Ševčík, Černín, Rolinek – Kučera – Machálek (84. Šenk), Málek, Minařík (75. Matocha), Vasiljev – Zikl (88. Silný). Trenéři Milan Valachovič a Robert Kafka.