FC Slavoj Vyšehrad vs. Sokol Kolovraty
20. kolo Pražský přebor pátek 29.03.2024 12:30 Slavoj Vyšehrad UMT, ul. Mikuláše z Husi

Hojivá náplast na Vltavín i Písek: vítězství na půdě béčka Slavie 2:1!

17. 10. 2021

„A“-muži – Jako noc a den jsou jak výkony, tak i výsledky Slavoje Vyšehrad doma a venku: na vlastním stadionu zdrcující prohry, tak jako ty poslední dvě s Loko Vltavín a Pískem, zatímco na půdě soupeřů předvedená hra i bodový import na podtrženou jedničku s hvězdičkou. Vítězství 2:1 na Xaverově, kde má svůj domov rezerva nejúspěšnějšího českého klubu posledních let, to už se hodně cení. Tím spíš, že Slavia B předtím pětkrát za sebou vyhrála. Po tomto pražském derby se ale radovali ze tří bodů hráči v modrých dresech.

Na snímek se vešli autoři všech tří branek tohoto utkání: jak slávista Martin Douděra, tak i vlevo za ním střelec naší první branky Philipp Tvaroh a vpředu s míčem Matěj Kubeš, který dal vítěznou branku Slavoje Vyšehrad (a byl i u té první, zatímco Jan Suchan asistoval u obou gólů). Šemíci se díky této tříbodové injekci posunuli o stupínek výš před Admiru z osmého na sedmé místo tabulky. Ba co víc, v tabulce sestavené pouze z utkání na hřištích soupeřů se už Slavoj Vyšehrad probojoval na první místo! S bilancí čtyři výhry, dvě remízy a jedna prohra (v domažlické premiéře sezony) při součtu skóre 16:12.

Nepočítaje utkání Mol Cupu (a v něm vítězství na Motorletu v srpnu roku 2019), Vyšehrad dokázal vyhrát pražské derby v mistrovské soutěži poprvé po předchozích jedenácti nezdařených pokusech. Naposledy tomu tak bylo v květnu roku 2019 díky výhře 2:0 na Vltavínu a pak až nyní.

Oproti předchozímu zápasu s Pískem došlo na dvě změny v základní sestavě: namísto nemocného Opluštila a Vojty se do ní tentokrát vrátili Hroník s Vaňkem. Mladí slávisté nastoupili bez obou zkušených opor defenzivy Šmída a Švece. Už po necelé půlminutě hry a narážečce od Kubeše odcentroval zprava Drobílek, gólman Slavie Sirotník ale míč tečoval, a zabránil tak téměř jistému gólu: balon totiž letěl ke vzdálenější tyči jeho brány, kde už byli Vandas i rychle se přemístivší Kubeš. Ve 4. min. centroval zleva Tvaroh a tísněný Vandas přehlavičkoval domácí bránu. Na druhé straně Šulc likvidoval nebezpečnou střelu Douděry.

Ve 12. min. se v souboji o míč zranil Šandera a musel být ošetřován – o něco později v dalším souboji utrpěl další bolestivou ránu, přesto se dokázal oklepat a celý zápas, jako správný kapitán, hrdinně dohrál a byl významným přínosem pro celý tým. V 17. min. pálil z hranice velkého čtverce Vaněk, ale Sirotníka nepřekvapil, střela šla doprostřed.

V polovině první půle se už ale skóre dalo do pohybu. Ve 23. min. po vhazování u středové čáry Vaněk přihrál na střed hřiště Kubešovi, ten zpětnou narážečkou našel Suchana, jenž pohotovou, dokonale načasovanou a přesnou přihrávkou našel zleva nabíhajícího Tvaroha a ten střelou po zemi trefil ke vzdálenější tyči: 0:1! Sirotník si na míč sice sáhl, jeho letu do sítě ale nezabránil.

Tři minuty nato po přihrávce od Drobílka vypálil z hranice vápna Vandas, jeho velmi dobrou střelu pod břevno však Sirotník stihl vytěsnit do zámezí. Po necelé půlhodině hry Vandas vybojoval další rohový kop. Po Šanderově rozehrávce Drobílek zpětně posunul balon na roh velkého čtverce Suchanovi, jenž odcentroval na zadní tyč, odkud Vandas přiťukl míč hlavou Kubešovi a ten, přestože byl nucen učinit rychlý úkrok dozadu, stihl ještě to nejdůležitější, totiž poslat míč do sítě: 0:2!

Ve 34. min. se probil zprava až na malé vápno Drobílek, jeho střela na přední tyč ale do sítě nepronikla. Šemíci hráli v až neuvěřitelné pohodě, hráči o sobě věděli a hra modrých v téměř celé první půli snesla opravdu vysoké parametry. Následovaly další průnikové přihrávky a centry, jež obrana červenobílých jen s vypětím sil odvracela. Třetí gól měl ve 36. min. na své kopačce Suchan, po kličce ale nestihl ihned zakončit a domácí opět v poslední chvíli odvrátili.

Ve 38. min. ale přišel protiúder: po nákopu před lavičkou Vyšehradu domácí vyhráli přetlačovanou o míč na hranici velkého čtverce se zadáky hostí a Martin Douděra propálil Šulce: 1:2.

Jen dvě minuty po zahájení druhé půle se po kombinaci dostal do čisté gólové šance Kubeš, trefil z ní jen brankáře Sirotníka, nicméně gól by stejně neplatil – pomezní odmával ofsajd.

V 64. min. měli šemíci velké štěstí, Douděra totiž napálil ostrou ranou břevno, od něhož šel míč do tyče a ven do pole! Jen minutu nato, na druhé straně hřiště a po rohovém kopu, měl velkou možnost exslávista Vaněk, na malém vápně ale v rozhodující chvíli ztratil stabilitu a promáchl míč, který by jinak dost pravděpodobně skončil z jeho kopačky v síti.

Tlak i šance měla ve druhé půli i rezerva Slavie, ne ale až tolik vyložené, jako například v 83. min. Kubeš. Z Vandasova centru pálil z voleje, ale Sirotník ho fantastickým zákrokem vychytal. Sám Vandas pak ještě pálil nad a ve zbývajícím čase už Vyšehrad těsné vedení uhájil.

V roce 2021 zbývají šemíkům už jen dva zápasy ČFL: v sobotu 23. října doma s Rakovníkem a podzimní derniéra v neděli 31. října na Admiře. Oba mají výkop v 10.15 hod.

Trenér Marek Jarolím (Slavia B): „Vyšehrad dal v první půli dva góly, a tím si vypracoval výrazný náskok. Přestože sílu na to, abychom smazali dvoubrankový deficit, máme, tentokrát nám to nebylo souzeno. Své udělal i těžký terén: navzdory faktu, že jsme hráli doma, vyhovoval spíš soupeři. Hrbolaté hřiště nebylo pro naši hru zrovna optimální, ale i tak se s tím naši hráči popasovali velmi slušně a stále se snažili o kombinaci. Ve druhé půli jsme Vyšehrad jednoznačně přehrávali, za stavu 1:2 nastřelili spojnici břevna a tyče, byly tam i další závary, alespoň vyrovnat se nám ale nepodařilo. Pravdou však také je, že Vyšehrad nám dokázal naši hru znepříjemňovat, i proto jsme řadu akcí nedotáhli tak, jak bychom chtěli.“

Asistent Ondřej Švejdík (Vyšehrad): „Vyhrát na Slavii je určitě moc fajn, tím spíš, že se nám podařilo podložit tříbodový zisk velmi dobrým výkonem. V poslední době jsou naše zápasy venku v ostrém kontrastu s tím, co předvádíme doma. Chtěli jsme hrát to samé, s čímž jsme uspěli před dvěma týdny v Plzni, a to se nám také dařilo. V obou těchto zápasech byla hodně viditelná naše chuť a vůle uspět a zvítězit. Vzhledem k tomu, jaké jsme mívali pravidelně problémy se vstupy do zápasů, musím zdůraznit, že tentokrát bylo naše zaujetí a nasazení patrné hned od zahájení hry. Ostatně hned v první minutě utkání jsme měli obrovskou šanci, chvíli nato další a i když jsme je neproměnili, přece jen jsme skórovali jako první. Což se nám podařilo venku popáté: předtím v Karlových Varech, na Motorletu, ve Štěchovicích a v Plzni, zatímco doma pouze jednou, a sice proti Hostouni. První poločas měl z naší strany zkrátka velkou kvalitu, a to jak pohybově, tak i reakcemi v hlavě a schopností být na míči. Přidali jsme i druhý gól a kluci museli mít sami radost, jak jim to tentokrát šlo. Dostali jsme sice v závěru první půle zbytečný a laciný gól na 1:2 a Slavia se pak ve druhé půli usilovně snažila vyrovnat, až na jednu střelu do tyče však neměla nějaké opravdu vyložené příležitosti. Naopak my jsme si vypracovali dvě až tři, ale na výsledku se už nic nezměnilo. Hráli jsme tentokrát jako tým a dosáhli určitě cenného vítězství, otázkou však zůstává, proč mají výkony našich hráčů tak markantní výkyvy.“

Slavia Praha B – Slavoj Vyšehrad 1:2 (1:2)

ČFL (12. kolo), hráno v neděli 17. října 2021 v Horních Počernicích. Branky: 39. Martin Douděra – 23. Tvaroh, 30. Kubeš. Střely na branku: 5:6. Střely mimo: 2:5. Soupeřem zblokované střely: 5:5. Rohy: 8:6. Ofsajdy: 4:4. Rozhodčí: M. Paták – Štrincl, Pena. ŽK: Kopáček – Hroník, Tokar. Diváků: 212.

Slavia B: Sirotník – Bárta (86. Hrubeš), Matys, Štětka, Obadal (51. Labík) – Martin Douděra, Nikl, Zeronik (46. Šubert), Kopáček – Horský (62. Beran), Toula. Trenéři Marek Jarolím, Pavel Trávník a Ivo Knoflíček.

Vyšehrad: Šulc – Matějíček, Šandera, Tokar, Tvaroh – Hroník (83. Vojta), Vaněk – Drobílek, Suchan, Kubeš (90. H. Gerža) – Vandas. Na lavičce byli ještě připraveni brankář Lorenz, Topol, Mlejnek a Sejdia. Trenéři Jaroslav Klíma a Ondřej Švejdík.

Střelci branek Vyšehradu v sezoně 2021/22 (ČFL)