ABC Braník vs. FC Slavoj Vyšehrad
23. kolo Pražský přebor sobota 20.04.2024 10:15 Za Mlýnem 1774, Praha 4-Braník

Porážka 1:2, která U 19 hodně mrzí: s béčkem Dynama České Budějovice

24. 10. 2021

U 19 – Velká škoda, protože souboj se třetím týmem tabulky České ligy staršího dorostu, kterým je „osmnáctka“ Dynama České Budějovice, se dal v neděli 24. října výsledkově rozhodně zvládnout. Naše U 19 vedla ještě v poločase gólem Jakuba Peterky 1:0, po změně stran však dvakrát inkasovala ze situací, které před brankářem Petrem Lorenzem vůbec neměly nastat. Koordinace defenzivní činnosti dvakrát selhala a mladí Jihočeši, byť měli za celé utkání jen osm střeleckých pokusů, za to vystavili našim hráčům hodně vysoký účet k proplacení: výsledek 1:2, a tudíž přenechání všech bodů. Svěřenci trenérů Dominika Gerži a Mirko Beuka zůstali na 8. místě tabulky skupiny A České ligy U 19.

Oproti předešlému utkání v Písku došlo ke dvěma změnám v základní sestavě, kde Vojtu s Klabanem nahradili Stýblo a Fait. V jedenáctce soupeře se objevil náš bývalý hráč Marek Coufal (na snímku).

Vyšehrad zahájil velmi ofenzivně, už ve 2. min. Gerža křížnou střelou zpoza vápna mířil do šibenice, a přestože měla navíc vnější faleš, vysoký brankář Jihočechů Andrew na ni robinzonádou dosáhl a míč vytěsnil. Jen o pár vteřin později ho znovu prověřil Gerža střelou po zemi, Andrew znovu vyrazil.

Po deseti minutách hry ale mohli jít do vedení černobílí, po rohovém kopu kapitán Plucar hlavičkoval do tyče a od ní se balon odrazil do Lorenzovy náruče. Na druhé straně v 15. min. po faulu na Geržu Peterka zkusil vypálit z trestného kopu, zeď jeho střelu tečovala a ztlumila, k míči se pak ještě dostal Vodička, neměl ale už čas a těsně minul.

Od té chvíle už si dávaly oba týmy větší pozor. Až ve 42. min. Fait přihrál nakrátko Peterkovi a ten nečekanou střelou po zemi z dvaceti metrů zaskočil Andrewa: 1:0!

Vyšehrad měl zápas skvěle rozehrán, bohužel už čtyři minuty po návratu ze šaten o těsné vedení přišel. Na centr z levé strany si naběhl Macák a střelou bez přípravy vyrovnal na 1:1.

Téměř hned nato mohli hráči v modrých dresech znovu získat vedení zpět: po centru z levé strany hlavičkoval z malého vápna Monyč, bohužel ale nad. Byla to výrazná příležitost a dokonce možná i klíčový moment celého zápasu. Ještě v 55. min. ale přišla další šance, Štěpánek zprava odcentroval a Peterkovi, který si naběhl před bránu, se nepodařilo zasáhnout prudce letící míč.

To byla dvojnásobná škoda, protože v 65. min. hosté poměrně laciným gólem rozhodli celé utkání, trefil se nikým nepokrytý Smejkal: 1:2.

V poslední čtvrtině zápasu už moc fotbalu vidět nebylo: hosté, ač z fotbalové akademie, zdařile kouskovali a narušovali plynulost hry, a mělo to účinek. Mladí šemíci se už k další šanci, ze které by mohli vyrovnat, nedostali. Utrpěli tak šestou porážku, z toho třetí doma.

Ve zbývajícím podzimním duelu naše U 19 nastoupí rovněž doma na Vyšehradě: v neděli 7. listopadu v 10 hodin zde přivítá „osmnáctku“ Slavie (2. v tabulce).

Trenér U 19 Dominik Gerža: „Škoda, alespoň bod za remízu jsme získat měli. Dobře jsme do utkání vstoupili, jenomže také neproměnili dvě až tři velké šance, které jsme si brzy vypracovali. Nakonec jsme sice ještě před poločasem gól dali, nicméně v první půli jsme měli možnost vytvořit si výraznější náskok, než 1:0. Hned na začátku druhé půle ale přišla naše individuální chyba, soupeř šel do přečíslení, a využil toho k vyrovnávací brance. Bohužel pokud na naši obranu soupeř trochu zatlačí, není až tolik odolná. To naši hru poznamenalo, takže druhá půle už byla z naší strany horší, nebyli jsme sto kombinovat jako v první půli a podržet balon, trochu zazmatkovali a inkasovali podruhé. Museli jsme střídat Kubu Štěpánka, který byl otřesen po nárazu na hrazení, kromě toho někteří naši hráči nastoupili už den předtím za osmnáctku a ubývaly síly, což jsme řešili střídáním. Soupeř za stavu 1:2 kouskoval hru, jak to šlo, a vyrovnat se nám už nepodařilo.“

U 19: Slavoj Vyšehrad – Dynamo České Budějovice B 1:2 (1:0)

11. kolo České ligy staršího dorostu, hráno v neděli 14. října 2021 na Vyšehradě. Branky: 42. Peterka – 49. Macák, 65. Smejkal. Střely na branku: 6:4. Střely mimo: 4:2. Soupeřem zblokované střely: 1:2. Rohy: 2:6. Ofsajdy: 2:1. Rozhodčí: Blatný – Zita, Štěrba. ŽK: Monyč – Kolář, Macák, Koutecký, Hrabák. Diváků: 50.

Vyšehrad U 19: Lorenz – Nedavaška, Linha (65. Zdobnický), Procházka (80. Mareš) – Stýblo, Fait – Monyč (80. Lískovec), H. Gerža, Vodička (75. Slapnička) – Štěpánek (75. L. Toman), Peterka. Na lavičce byli ještě připraveni brankář Kotlín a Holan. Trenéři Dominik Gerža a Mirko Beuk.

České Budějovice U 18: Andrew – Kodad (46. Hrabák), Novák, Plucar, Kolář – Špaček (46. Fišer) – Coufal, Zíka, Koutecký, Smejkal – Macák (78. Gončarov). Trenéři Jan Dvořák a Dominik Reiniš.