FC Slavoj Vyšehrad vs. Sokol Kolovraty
20. kolo Pražský přebor pátek 29.03.2024 12:30 Slavoj Vyšehrad UMT, ul. Mikuláše z Husi

S Mikulášem přišlo první vítězství! Vyšehrad zdolal 2:1 celek Blanska

05. 12. 2020

„A“-muži – Konečně! Až v samotném závěru podzimní části FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY se mohli fotbalisté Slavoje Vyšehrad těšit z vítězství. V sobotu 5. prosince 2020, tedy na Mikuláše, porazili na Strahově 2:1 Blansko, přestože ještě po hodině hry prohrávali 0:1. Z dosavadního zisku jediného bodu jsou tak rázem čtyři. U obou branek byl pravý záložník Jan Vejvar (na snímku), který se tak odvděčil trenérům za nominaci do základní sestavy. Nejprve po jeho teči z centru Filipa Drobílka vyrovnal Denis Laňka, druhý a vítězný gól pak dal po finální přihrávce od Adama Alexandra sám. K tříbodovému zisku však také šemíkům významně pomohl výkon mladého brankáře Matouše Babky, hlavně ve druhém poločase.

Oproti středečnímu zápasu ve Varnsdorfu došlo ke dvěma změnám v základní sestavě, v níž obránce Dočekala a vykartovaného Kubalu nahradili ofenzivnější hráči Kříž s Vejvarem. A právě Vejvar už po minutě hry hledal dlouhým centrem nabíhajícího Drobílka, ten by ale v tu chvíli potřeboval křídla, a tak byl gólman Halouska u míče dříve. Na druhé straně Přerovský ostrou ranou z trestného kopu prověřil Babkovu pozornost.

Ve 12. min. měl zajímavou pozici z trestného kopu Šandera, trefil však jen blanenskou zeď. Vzápětí Králíček vybojoval míč, posunul do šance Laňkovi, jenž pokusil obejít brankáře, ale v souboji s ním upadl. Penalta se nepískala, protesty domácích hráčů byly marné.

Chvíli nato bylo podstatně hůř. V 18. min. totiž utekl po pravé straně před tribunou krajní záložník hostí Žák a střelou ke ke zdálenější tyči otevřel skóre: 0:1.

Ve 25. min. se pokusil vyrovnat pohotovou střelou Králíček, Halouska ji však vytěsnil na roh. Tři minuty nato zkusil vypálit zdálky Drobílek, gólman Jihomoravanů však bezpečně kryl.

Ve 32. min. mohlo jít Blansko do dvoubrankového vedení. Kania se probil po pravé straně, zasekl míč a obešel bránícího protihráče, jeho perfektní střelu ke vzdálenější tyči ale skvělým zákrokem vytěsnil Babka. To byl velmi důležitý moment.

Šemíci ale i tak viditelně zvýšili obrátky a začali se dostávat mnohem častěji i zakončení, jenomže obrana hostí pracovala výborně a takřka všechny střely, jejichž nejčastějším autorem byl Králíček, stihla včas a v zárodku zblokovat. Nestihla to jen u pokusu Laňky, jenomže tomu pohotová střela levačkou bez přípravy vůbec nesedla a minul. Alespoň aktivita Slavoje tak dávala do druhé půle naději na zvrat ve vývoji skóre.

Hned po zahájení druhé půle se ocitli ve velmi nadějné situace Králíček s Čejkou, zmařil ji však praporek asistenta rozhodčího a tudíž odmávaný ofsajd. V 50. min. stáli při domácím mužstvu všichni fotbaloví svatí. Po centru zprava hlavičkoval zblízka Kania, ale Babka stihl balon vytěsnit alespoň na tyč a od ní se odrazil do pole.

„Nedáš – dostaneš“ tentokrát konečně, po dlouhé době, zafungovalo také ve prospěch Vyšehradu. V 59. min. byl na pravé straně hřiště faulován Kříž a Šandera z trestného kopu posunul míč podél postranní lajny na Drobílka, který jej zatáhl a poslal zpětný centr do vápna na nabíhajícího Vejvara. Ten byl sice tísněn, i tak se dostal k zakončení, míč mu ovšem odskočil. Naštěstí propadl k Laňkovi, který ostrou ranou vyrovnal: 1:1!

Hrál se otevřený fotbal s oboustranně jasně viditelnou snahou o plný bodový zisk. Pro domácí hráče byl takřka nepolapitelný autor blanenského gólu Žák, ale přestože se prodral do několika dalších příležitostí, v některých případech i vyložených, druhou branku už nepřidal. Buď jej totiž vychytal Babka, nebo minul jeho bránu.

Rozuzlení zápasu přišlo v 80. min. Kapitán Černý posunul míč Alexandrovi, ten kolmou přihrávkou nastartoval Vejvara, jenž se dostal sám až před brankáře Halousku a sebevědomou ranou vstřelil vítěznou branku: 2:1!

Ve zbývajícím čase měl možnost pojistit náskok střídající Januška, jeho tečovaná rána šla ale nad. Za hlavu se chvíli nato chytal Králíček, který po rohovém kopu z velmi nadějně pozice hlavou minul. Nakonec on ani jeho spoluhráči nemusel litovat, po závěrečném hvizdu se totiž radovali hráči v modrých dresech z vítězství – v mistrovském utkání poprvé od srpnové pohárové výhry 6:0 na půdě divizních Sedlčan.

Mužstvo nyní čeká zimní přestávka, na začátku roku 2021 se sejde k prvnímu tréninku 4. ledna a v sobotu 9. ledna odehraje první přípravné utkání s třetiligovými Přepeři.

Trenér Vyšehradu Michal Zach: „Byl už opravdu nejvyšší čas, zlomit tu dlouhou výsledkovou mizérii. Navíc jsme prohrávali s Blanskem 0:1, a tak musím hráče ocenit, že neklesli na mysli a dokázali otočit nepříznivý vývoj utkání. S přibývajícími minutami se zlepšoval nejen náš výkon, ale i víra, že jsme schopni konečně uspět. Během poločasové pauzy jsme hráče nabádali, ať neustávají v aktivitě, což se snažili dodržovat, a to se nám vyplatilo. Za situace, kdy hráči mají v hlavách černou sérii osmi porážek za sebou a k tomu průběžný stav zápasu 0:1, je takový obrat o to víc cennější. Těší mě, že to kluci nevzdali, cítil jsem z nich víru, že to zvládnou. I v předchozích zápasech to z naší strany nebylo herně špatné, chyběl nám však větší tah na bránu soupeře, což jsme tentokrát měli. Tři body jsme potřebovali i proto, abychom jarní boj o záchranu učinili víc realističtější. Rovněž sportovní štěstí se konečně přiklonilo na naši stranu, a tak se nám půjde lépe do zimní přípravy. Všichni nás už nějaký čas považují za jasného sestupujícího, tak doufám, že z toho učiníme naopak naši výhodu. Věřím, že směrem k jaru mužstvo zkvalitníme. Ve hře je ještě spousta bodů.“

Trenér Blanska Oldřich Machala: „První poločas byl od nás velice slušný, vedli jsme a měli dvě nebo tři příležitosti vedení pojistit druhou brankou. Ve druhé půli jsme měli snad pět vyložených šancí. Filip Žák, který mohl Vyšehradu vstřelit snad čtyři branky, se alespoň do šancí dostává, jeden takový hráč je ale málo. Dali jsme zase i tyčku, jenomže místo toho, abychom vedení pojistili a vyhráli, o body jsme se sami připravili. Soupeř nás potrestal, nechali jsme si dát dva góly. Bohužel je to už poněkolikáté, kdy místo tří bodů nemáme žádný. Máme přitom zkušené hráče, ale neudržíme vedení a body, o kterém tím přijdeme, potom kazí celý podzim. Devět bodů je rozhodně málo.“

Slavoj Vyšehrad – FK Blansko 2:1 (0:1)

12. kolo F:NL, hráno ve sobotu 5. prosince 2020 na Strahově. Branky: 59. Laňka, 80. Vejvar – 18. Žák. Střely na branku: 5:5. Střely mimo: 5:6. Soupeřem zblokované střely: 8:1. Rohy: 8:4. Ofsajdy: 1:1. Rozhodčí: Vojkovský – Antoníček, Lakomý. ŽK: Šandera, Laňka, Alexandr, Králíček, M. Babka, Drobílek – Klusák, Helebrand, Buchta. Hráno bez diváků.

Vyšehrad: M. Babka – Čejka (70. Januška), Šandera, Košút, Kříž (78. Vandas) – Alexandr, Černý – Vejvar, Drobílek, Laňka – Králíček (86. Burda). Na lavičce byli ještě připraveni brankář Otáhal, Vaněk a Vojta. Trenéři Michal Zach, Oldřich Pařízek a Ondřej Švejdík.

Blansko: Halouska – Sukup, Helebrand, Štrbák, Klusák – Buchta – Žák, Vasiljev, Přerovský (85. Harba), Kania – Holek (57. Šašinka). Trenéři Oldřich Machala, Martin Kasálek a Jaromír Piták.

Podzimní střelci branek Vyšehradu ve F:NL a Mol Cupu

2 – Košút, Laňka (z toho 1 v Mol Cupu), Vandas (obě v Mol Cupu)

1 – Drobílek, Králíček, Kříž (v Mol Cupu), Pouček (v Mol Cupu), Suchan (v Mol Cupu), Vejvar