FC Slavoj Vyšehrad vs. Sokol Kolovraty
20. kolo Pražský přebor pátek 29.03.2024 12:30 Slavoj Vyšehrad UMT, ul. Mikuláše z Husi

Šemíci v prostějovské premiéře neproměnili penaltu a prohráli

20. 07. 2019

„A“-muži – Bez bodového zisku se vrátili v sobotu 20. července večer z Hané fotbalisté Slavoje Vyšehrad. V úvodním dějství Fortuna:Národní ligy prohráli 0:1 v Prostějově, když jediný gól inkasovali již v prvním poločase. Po změně stran se šemíci viditelně zlepšili, bohužel ale promarnili velkou příležitost vyrovnat, když kapitán Filip Drobílek zahodil penaltu.

V základní sestavě Vyšehradu se objevilo pět posil: Drozda, L. Veselý, Verner, Freit a Pouček. Do utkání vstoupili určitě lépe domácí hráči se snahou vyvinout tlak na mužstvo Slavoje a co nejčastěji ohrozit hostující bránu. Paškovu střelu zpoza vápna Otáhal vyrazil, zatímco Koudelkův pokus zblokovali zadáci Vyšehradu. Po rohovém kopu se protlačil k nebezpečnému hlavičkovému zakončení Kotouč, ale gólmana hostí nepřekonal. Na druhé straně se dostali hráči v zelených dresech k první střele v 9. min. po Drobílkově rohu a odraženém míči, leč Freitova střela zpoza vápna skončila u brankáře Brédy.

Již v 18. min. přišla rozhodující chvíle celého střetnutí: Pašek odcentroval z pravé strany hřiště od tribuny a nepokrytý Lutonský hlavičkoval do sítě: 1:0.

Ve 26. min. Drozda hlavou poslal míč do vápna domácích, kde našel Poučka a ten z otočky a střelou po zemi jen těsně minul domácí bránu. Hrotový útočník Slavoje měl ještě další možnost po centru od Pardubského, ale odskočil mu míč.

Po půlhodině hry opět zahrozili domácí. Nejprve závar před bránou Slavoje ukončil ofsajd a vzápětí se uvolnil z levé strany hřiště Lutonský, tentokrát ale tváří v tvář Otáhalovi střelou po zemi těsně minul.

Ve 35. min. po Vernerově centru mohl vyrovnat hlavičkující L. Veselý, avšak Bréda se vyznamenal a vytěsnil míč na roh. Na druhé straně se nenechal zahanbit ani Otáhal, když také vytěsnil na roh hodně jedovatou Koudelkovu bombu ke vzdálenější tyči. V závěru první půle si poradil i s neméně ostrou ranou Paška z pravé strany a velmi nebezpečnou tečí Lutonského.

Do druhé půle nahradil Freita Vejvar, nicméně vyrovnávací gól měl na noze v 50. min. po odraženém míči Pouček. Nestihl však účinně zakončit a Bréda balon pohodlně kryl.

Přesně po hodině hry odcentroval zprava domácí Koudelka, Otáhal však Paškovu střelu bravurně a reflexivně kryl, a tak udržel náš tým ve hře. V 65. min. zadáci Vyšehradu stihli zblokovat střely Lutonského i Suse, aby vzápětí Pašek v další dobré pozici přestřelil. Na hřiště pak přišel za L. Veselého útočník Čvančara a postaral se o oživení ofenzivní fáze hry.

V 71. min. Drobílek uvolnil Vejvara, ten předvedl svoji typickou akci po pravé straně hřiště, kdy přešel přes protihráče a odcentroval před bránu. V šestnáctce domácích pak Sus fauloval Vernera a šemíci měli jedinečnou příležitost vyrovnat z penalty. Drobílkovu polovysokou střelu ale Bréda vystihl a vyrazil míč na roh.

V 83. min. mohli přidat domácí druhý gól, Šteiglovu střelu však stihla zneškodnit obrana hostí.

V 90. min. Pardubský pokusem z vápna přestřelil a už v nastaveném čase se dostal do vyložené šance Vejvar – trefil jen brankáře Brédu, byl mu ale beztak odmáván ofsajd.

Trenér Prostějova Oldřich Machala: „Utkání musím hodnotit pozitivně už jen kvůli tomu, že jsme hráli v sestavě, ve které jsme předtím vůbec nenastoupili. Naše mužstvo zahrálo velmi dobře, na první kolo jsme podali velmi dobrý výkon. Tolik šancí jsme snad ještě ve druhé lize neměli, abychom do poločasu mohli vést alespoň 3:0. Vedení pouze o gól se může vymstít a zvrtnout zápas na druhou stranu. Soupeř si vždy nějakou šanci vytvoří, v tomto případě přímo penaltu. Ale Brédovi věřil a on ji také chytil. Dohrávali jsme to na krev, měli jsme zraněné hráče, Suse, Kroupu, ani Schuster se Zapletalem nedohrávali v pohodě. Takové utkání jsme potřebovali, tři body na úvod jsou příjemné.“

Trenér Vyšehradu Roman Veselý: „Pro naše mladé mužstvo to byl hodně těžký zápas: někteří naši mladíci moc nevěděli, do čeho jdou, a tento zápas jim ukázal, že druhá liga je opravdu náročná. Hodně dlouho jsme se hledali, mohli jsme dostat v první půli dva tři góly. Ale po změně stran kluci začali hrát, byli jsme pohyblivější, vytvořili si šance, jenomže neproměnili ani penaltu. Vyrovnání by přitom domácí hodně znervóznělo. Museli by víc otevřít hru, což se po celé utkání nestalo, hráli zkušeně směrem dozadu a my měli potíže se přes jejich obranný val prosadit. Zápas byl na vážkách až do konce. Do závěru jsme dali všechno, chtěli jsme bod.“