HISTORIE KLUBU
.
 
Osobnosti - galerie
 
GALERIE 30. OSOBNOSTÍ SLAVOJE VYŠEHRAD
 
Adamíček František (*21.7.1955) výborný hráč Vyšehradu, do kterého přišel z Lokomotivy Praha. Po několika letech strávených v našich barvách, kde byl velkou osobností nejenom hřišti, ale i svým přístupem k tréninku, odešel do Teplic. Po skončení hráčské kariéry nastoupil na trenérskou a dotáhl to do (tehdy) II.ligového Mostu.
Brabec Milan (*9.2.1951), odchovanec oddílu společně s Jiřím Ulrichem, odešel po skončení dorosteneckého věku na vojnu do Dukly Tachov. Poté se rozhodl dát na kariéru rozhodčího a dotáhl to až do I.ligy a na mezinárodní scénu. Později se stal místopředsedou ČMFS a předsedou komise rozhodčích.
Franěk Miroslav (*6.9.1963), odchovanec oddílu, výborný útočník, který okusil dres Vyšehradu již jako dorostenec. Po několika sezónách strávených v našem klubu odešel do vyšších soutěží (II.liga – Brandýs nad Labem) a poté do zahraničí.
Friml Jan (*30.7.1946), odchovanec oddílu a později jeden z nejúspěšnějších trenérů klubu, byl dorosteneckým reprezentantem a okusil i kariéru ligového fotbalisty v pražské Slávii. Za naše „A mužstvo“ hrál již jako dorostenec. V jeho nejlepší formě dal přednost povolání před profesionální kariérou. Jako trenér Vyšehradu dovedl mužstvo do II.NFL.
Hruška Zdeněk (*25.7.1954) - odchovanec oddílu, vynikající brankář a několikanásobný reprezentant ČSSR, během vojenské služby hrál za Duklu Tachov a Duklu Praha. Za náš klub sehrál pouze jediné divizní utkání a ještě k tomu jako útočník. V roce 1976 přestoupil do Bohemians Praha, ze kterou získal v roce 1983 ligový titul. Byl účastníkem Mistrovství světa v roce 1982 ve Španělsku. Po ukončení hráčské kariéry se dal na dráhu trenéra a prošel několika kluby (Bohemians), včetně TSV Berlín (II.Bundesliga).
Karban Josef (*16.7.1922 - †1981) - dlouholetý pracovník oddílu, předseda komise mládeže Českého fotbalového svazu, zakladatel prvních sportovních fotbalových tříd v ČSSR a ředitel ZDŠ Botičská. Byl velkým propagátorem rozvoje mládežnického fotbalu a jako první u nás dokázal udělat z kopané vyučovací předmět. Věnoval mládeži a tomuto sportu všechny své síly a ve fotbalovém svazu vždy prosazoval péči, která by se měla věnovat nejmladší fotbalové směně. Jeho přáním a životním mottem bylo : „aby každý náš kluk uměl od malinka kopat a každý druhý vyrostl v dobrého fotbalistu“. I díky němu patřila naše „Vyšehradská“ mládež k nejlepším v České republice a náš dorost hrál nejvyšší dorosteneckou soutěž.
Kincl Marek (*3.4.1973) - odchovanec oddílu a absolvent fotbalové ZDŠ Botičská, reprezentant České republiky, ligový hráč Hradce Králové, Viktorie Žižkov a Sparty Praha, ze kterou úspěšně odehrál několik ročníků Champions League a vstřelil několik důležitých branek. Během působení ve Spartě Praha se stal i ligovým kanonýrem, poté odešel do Zenitu Petrohrad a nyní působí v nejúspěšnějším klubu Rakouské ligy v Rapidu Vídeň.
Klíma Jaroslav (*8.2.1965) - odchovanec oddílu a absolvent fotbalové ZDŠ Botičská, který později prošel ligovými kádry Sparty i Bohemians Praha, ale I.ligu neokusil. Zahrál si II.ligu za Pardubice a část kariéry strávil i v pražských Uhelných Skladech. V roce 1995 se vrátil do našeho klubu jako hráč a v roce 2000 se stal prezidentem a hlavním sponzorem kubu, který vede dodnes. Má největší zásluhu na rozkvětu klubu a na veškerých změnách v posledních letech, včetně nových kabin, parkoviště, kanceláří, restaurace a zejména moderního hřiště.
Knebort František (*19.1.1944) - odchovanec oddílu, reprezentant ČSSR, který hrál I.ligu za Bohemians Praha, Duklu Praha, Slávii Praha i Teplice. V šestnácti letech přestoupil do ligových Bohemians, ale později jeho kariéru zbrzdily zdravotní problémy. Po skončení hráčské kariéry se věnoval Tatře Smíchov, kde působil až do jeho zániku.
Knotek Miroslav (*21.6.1931 – †2000), dlouholetý vynikající hráč oddílu, reprezentant Lvíčat ČSSR a Prahy, který do Vyšehradu přišel po absolvování vojenské služby z Rudé Hvězdy Praha. Byl výborně technickým fotbalistou a patřil k velkým oporám klubu, který pravidelně bojoval v divizních soutěží. V civilním životě byl personálním ředitelem Pražské stavební obnovy (PSO).
Koros Rudolf (*4.8.1921), dlouholetý předseda oddílu a jeden z nejvýznamnějších funkcionářů Vyšehradu, jako fotbalista byl výborným ligovým fotbalistou Liberce. Později se stal členem fotbalového svazu ČSSR a v roce 1962 byl vedoucím naší veleúspěšné výpravy na „stříbrném“ Mistrovství světa v Chile. Jako funkcionář fotbalového svazu velmi pomáhal našemu klubu.
Kuka Rudolf (*4.3.1944), odchovanec oddílu, dlouholetý hráč a kapitán mužstva, dorostenecký reprezentant, otec vynikajícího útočníka Pavla Kuky, který dal ve své nejlepší formě přednost civilnímu zaměstnání před kariérou a lákavou nabídkou od Sparty Praha.
Ledecký Josef (*23.3.1942), začínal v našem klubu jako útočník a i když patřil mezi nejlepší, zakročil jeho otec (trenér mládeže) a rozhodl, že syn půjde do brány. Tím tak nastartoval jeho kariéru výborného brankáře Vyšehradu a dorosteneckého reprezentanta ČSSR, což mu pomohlo do I. a II.ligy, kterou hrál za Slávii Praha, Bohemians, Chomutov
Lev Jaromír (*25.2.1925), do Vyšehradu přišel jako všestranný sportovec z konkurenčního Nuselského S.K. Po skončení jeho hráčské kariéry začal s trénováním a přes trenéra Vyšehradu to dotáhl až na lavičku našeho nejslavnějšího klubu Sparty Praha. Zajímavostí bylo na sklonku jeho trenérské kariéry trénování v zahraničí, v exotické Indonésii.
Macela Luděk (*3.10.1950) - vynikající ligový fotbalista Dukly Praha a několikanásobný reprezentant ČSSR, který strávil v roce 1970 jednu sezónu na hostování v našem klubu. Po skončení hráčské kariéry se dal na funkcionářskou kariéru a stal se místopředsedou ČMFS a předsedou komise rozhodčích, které se letos po tříleté pauze opět ujal. Během těchto let se věnoval klubu z Černolic a byl šéfem tréninkového centra Sparty Praha na Strahově.
Mysliveček František (*11.12.1943), jako hráč to dotáhl až do II.ligy, kde hrál v dresu Viktorie Žižkov a Xaverova, jeho trenérská kariéra byla ještě úspěšnější, v sezóně 1983/84 a 84/85 získal jako asistent trenéra 2.mistrovské tituly se Spartou Praha, jako hlavní trenér úspěšně vedl ve II.lize Viktorii Žižkov, Českou Lípu a Ústí n/Labem. Na Vyšehradě strávil tři roky, ve kterých dokázal 2x postoupit z Přeboru až do ČFL. Nyní působí jako trenér Uhelných skladů.
Pelant Jan (*2.3.1932), fotbalovou kariéru začínal v S.K. Nusle. Do Vyšehradu přišel společně s bratrem Miroslavem ze Slavoje Praha (Nuselský S.K., Masna). Poté dlouhá léta strávil jako hráč a kapitán mužstva Vyšehradu. Patřil mezi velice poctivé a skromné hráče, jeho kvalita převyšovala soutěže, ve kterých v našem dresu hrával.
Plánička Jiří (*4.9.1972), do Vyšehradu přišel z nedalekých Královic, dlouholetý hráč a kapitán klubu se kterým zažil všechny postupy i pády. Po celou kariéru odolával nabídkám, až na sklonku své kariéry okusil zahraniční angažmá. Dnes pracuje jako správce stadiónu.
Říha Jaroslav (*9.4.1902 - †19.4.1969), člověk, který v našem klubu celý svůj život věnoval mládeži a stál u zrodu všech našich mládežnických úspěchů, včetně založení sportovních tříd v ZDŠ Botičské. Organizoval zde spousty mládežnických turnajů, včetně memoriálu Maxima Jánského. Byl naším dlouholetým funkcionářem i vynikajícím trenérem mládeže.
Saidl Jan (*21.9.1970), odchovanec Sparty, se kterou získal dva mistrovské tituly. Vynikající útočník a střelec, který dále v I.lize působil v Hradci Králové, v Dukle Praha, v Českých Budějovicích, kde se stal čtvrtým nejlepším střelcem v jejich historii (24.gólů) a v Příbrami. Celkem vstřelil 38. prvoligových gólů. Našemu klubu pomáhal v ČFL (nejlepší střelec mužstva) i v divizi. Později zde sezónu trénoval naší rezervu.
Samuel Alexandr (*11.7.1971), odchovanec Sparty Praha, ale I.ligu okusil až v RH Cheb a v klubu Švarc Benešov. Do našeho klubu přišel ze Sparty Krč pomoci se záchranou divize. Později byl kapitánem mužstva a v jedné sezóně i nejlepším střelcem. Pomáhal zde trénovat rezervu a po skončení hráčské kariéry zde působil jako trenér „A mužstva“.
Scheib Jaroslav (*1.5.1927 – †12.3.1979), dlouholetý hráč a odchovanec oddílu, vynikající levé křídlo, byl velkým oblíbencem diváků i spoluhráčů. Později dlouholetý pracovník našeho výboru, kde působil v mnoha funkcí. Bohužel tragicky zahynul.
Střelec Bohumil (*16.10.1945), do našeho klubu přišel v roce 1973 z Nuselského S.K a odehrál zde téměř 24 sezón, což bylo téměř přes 1100 zápasů! V roce 1986 převzal ještě jako aktivní hráč žezlo po p.Vápenkovi a stal se sekretářem klubu, kterým byl až do roku 2000. Jako hráč je naším rekordmanem v počtu odehraných zápasů. Zažil s naším klubem obě sezóny ve 3.lize, v roce 1982 jako hráč, v roce 2000 jako funkcionář. Dnes působí jako sekretář Uhelných Skladů.
Studnička Jiří (*8.8.1920 - †????), odchovanec oddílu, vynikající brankář a reprezentant Prahy, hrál 1.ligu za Čechii Karlín. Na závěr své fotbalové kariéry se vrátil do našeho klubu a ještě zde odchytal několik sezón. Po skončení hráčské kariéry zde působil jako trenér.
Šusta Jiří (*12.4.1941), výborný hráč a později úspěšný trenér Vyšehradu, který patřil mezi nejlepší střelce klubu v divizních bojích, což neuniklo pozornosti klubům z vyšších soutěží. I. a II.ligu hrál za Bohemians Praha, SK Kladno a SK Radotín. Po skončení hráčské kariéry se vrátil do klubu a působil zde jako úspěšný u dorostu. Jeho trenérských úspěchů z naší mládeží si všimla Slavia Praha, kde působí v různých funkcí (trenér,skaut) dodnes.
Tauer Jaroslav (*3.10.1925 - †2006) - odchovanec oddílu, který i 1x reprezentoval ČSR. I.ligu hrál za v té době ligové SK Nusle a ATK Meteor České Budějovice. Na sklonku kariéry se vrátil pomoci našemu klubu a pomohl vyhrát přebor Prahy. Poté několik let trénoval Vyšehrad a dovedl do našeho klubu i svého syna a vnuka, kteří taktéž později patřili k velkým oporám našeho klubu.
Tramba Pavel (*14.7.1939) - odchovanec oddílu, který vynikal svým příkladným přístupem ke hře i k přípravě. I.ligu hrál v dresu Hradce Králové a Bohemians Praha, II.ligu za Motorlet a Vlašim. Po skončení hráčské kariéry se věnoval trenérské činnosti a několik sezón vedl naše „A mužstvo“ v divizních bojích.
Uhrin Dušan ml. (*11.10.1967) - syn trenéra vicemistrů Evropy z roku 1996, vynikající a úspěšný trenér, který v roce 1995 dokázal ve svých pouhých 28.letech postoupit z Vyšehradem do divize, poté jeho kariéra nabrala rychlý vzestup, přes rezervu Sparty Praha, ligových Bohemians Praha až do Mladé Boleslavy, ze kterou úspěšně bojuje v I.lize i v poháru UEFA.
Vojtíšek Gerhart (*11.11.1923), odchovanec klubu a výborný brankář Vyšehradu, který zůstal klubu věrný celý život. Po skončení jeho hráčské kariéry se stal jedním z nejúspěšnějších trenérů Vyšehradu. Jeho dlouholetá výchovná práce s naší mládeží přinesla ovoce nejenom ve spoustě výborných odchovanců, ale i pod jeho vedením postupem našeho dorostu do I.dorostenecký ligy. V jeho brankářských „šlépějích“ pokračoval později i jeho syn a vnuk, ale ten ne už bohužel u nás, ale ve Slavii Praha.
 
Vršecký Lubomír (*19.3.1957), odchovanec klubu a dlouholetý hráč, který zde v roce 1963 začínal pod vedením trenéra Karbana. Vojenskou službu sloužil ve II.lize v dresu VTJ Tachov, poté se vrátil zpátky a pomohl vybojovat 3.ligu pro Vyšehrad. Po sestupu do divize zamířil do Tatry Smíchov, které pomáhal ve 3.lize. Na sklonku kariéry se v roce 1986 ještě vrátil do naší rezervy a kariéru ukončil v Hájích. V současnosti je členem vedení klubu a pomáhal s rekonstrukcí hřiště.

 

 

 

 

 

r. 1952