HISTORIE KLUBU
Dnes je: Svátek má: .. .
 
Kronika klubu
   
 
 
Období polistopadové
 
     
     
     
   
 
   
 
       
       
       
       
       
       
       
 
 

2001 – 2002

___ÚTLUM PO SESTUPU Z ČFL

___Po sestupu z ČFL došlo k rošádě na postě trenéra, kde Jaroslava Peřinu vystřídal Václav Knížek, bývalý trenér Smíchova. I kádr mužstva postihlo dost změn, kdy mužstvo opustili Žižkovští hráči Socha, M ű ller, Lindenthal, dále Saidl Jan (zpět do Příbrami), Tesař (do Motorletu), Šimek (do Admiry) a Jiráň (do Rakouska). Mužstvo se opět ocitlo pro Pražské mužstvo v nevděčné Divizi „C“ a nevstoupili do soutěže pravou nohou a prohrálo doma s Českým Brodem 0:1. Aby všemu špatnému nebylo konec, opustil nás 20 srpna 2001, náš dlouholetý hráč a sekretář klubu Bohumil Střelec. Po několika týdnech ukončil svoji Vyšehradskou spolupráci i generální sponzor klubu firma SKO pana Hanzlíka.

___Tím se klub opravdu dostal na dno a i výsledky nebyly dobré, čímž klub skončil podzimní sezónu na nelichotivém 14.místě, pár bodů od sestupu a s podzimem skončila další řada hráčů. Zajímavostí této části historie je plakát klubu, nafocený na podzim 2001, který byl vytvořen jako kalendář roku 2002. Z devatenácti osob zbylo na jarní sezónu pouze devět osob! Mužstvo odehrálo podzim nejčastěji v této sestavě : Králíček - Toman L., Balvín, Kristen, Kučera T. - Zvonič, Plánička, Klíma, Stejskal P. - Kučera L., Panenka střídali : Foferka, Toman R., Olmr, Jelínek, Lípa a Sklenář. Takže oprávněné obavy co bude s klubem dál, byly na místě.

___Ale začátek roku 2002 se stal pro Vyšehrad šťastný, neboť do klubu přišli dva velice významní lidé (což jistě ukáže pozdější historie) a to na post ředitele Petr Voženílek (bývalý náš gólman) a do funkce sekretáře a šéftrenéra Martin Lafek. Tím začala nová éra klubu, éra bourání a budování, éra obrovských změn historie, éra velkého vzestupu mládežnické kopané do pater, ve kterých v 80.letech byla. Ale nepředbíhejme : úkol první byl doplnit kádr a udržet pro Vyšehrad divizi ! Po obrovském pouštění hráčskou žilou, (zůstalo pouze osm kmenových hráčů) přišlo několik posil těsně před soutěží, čímž se nám z obtížemi povedlo soutěž odehrát a se štěstím remízou v posledním kole s Olympií Hradec Králové soutěž zachránit a oplatit soupeři čtyři roky starý sestup. Konec soutěže byl opravdu těžký, kdy jsme potřebovali v posledních 5. kolech minimálně získat pouhé tři body, ale po prohře na hřišti rezervy Pardubic 1:3, přišlo derby se Satalicemi, které bylo pikantní i tím, že náš ředitel v mužstvu soupeře působil jako brankář. Zápas jsme začali drtivým náporem a již v 11 vteřině se ujali vedení 1:0. Poté jsme pokračovali v útočné hře, ale ztroskotali na „Vyšehradském syndromu“ čímž byla a je letitá neschopnost dávat branky. Zápas bohužel skončil remízou 1:1 a nás čekal další těžký zápas na hřišti sestupem ohrožené Chocně! Výsledek 0:1, gól v 88.minutě z penalty a dvě ČK. A teď doma silný Náchod/Deštné, mužstvo z popředí tabulky. Zápas pro nás skončili opět nešťastně, neboť soupeř vyrovnal v posledních minutách na 2:2, čímž nás dostal do situace, kdy jsme museli jet do Hradce Králové vyhrát, v případě že Ždírec vyhraje o šest gólů. Jinak nám stačila i remíza a tu jsme na Olympii uhráli 2:2 a zachránili soutěž i čest pro Vyšehrad. Jarní sezónu po spoustě změn jsme odehráli v sestavě : Foferka - Toman R., Klíma, Toman L., Novosad - Plánička, Kristen, Šedivka, Ivančík - Kučera, Kaše střídali : Pihera, Jelínek, Panenka, Ohnsorg a Stejskal T.

   
TOP

2002 – 2003

___JINÁ DIVIZE, ROZKVĚT KLUBU A ZÁCHRANA ZA MINUTU DVANÁCT

___Po těžké první sezóně od sestupu jsme začali ihned po jejím skončení, v létě 2002 a to rozsáhlou rekonstrukcí travnaté plochy, zatravněním brankovišť a poprvé v historii hřiště na Vyšehradě, přesunuli střídačky na protilehlou stranu k tribuně. Změnu také doznaly rozměry hřiště, neboť z bezpečnostních důvodů se zvětšily výběhové zóny. Zrušili jsme plechovou garáž a místo ní vybudovali letní zahrádku pro diváky, další úpravy doznali i kabiny. Nově zrekonstruované sociální zařízení a důstojné zázemí pro rozhodčí s vlastní sprchou. Správcovství se ujal p. Nechvátal a do soutěží mládeže jsme přihlásili mladší dorost a nově mužstvo přípravky.

___Mužstvo bylo díky šikovnosti vedení přesunuto do Divize „B“ a posíleno o bývalé hráče zaniklé Tatry Smíchov (kterou z důvodu financí musel p.Knebort odhlásit) a to o Č.Šturma, L.Čejku,A.Randáka a „našeho“ M.Čiháka. Během několika kol přišel i zkušený Samuel z Krče. Bohužel ani tyto posily nedokázaly zabránit žalostné střelecké potenci a deset vstřelených gólů po podzimu nás usadilo na sestupové 14.místo s 3.výhry, 4.remízy a 8.prohry při skóre 10:19 s pouhými 13.body !!!

___Mužstvo nastupovalo v této sestavě : Foferka - Toman, Samuel, Šturma, Randák - Plánička, Čihák, Klíma, Kristen - Hucek, Kučera střídali : Ivančík, Jelínek, Valeš, Pihera, Hanka, Kaše, Čejka a Franěk D. Během podzimu přišlo devět nových tváří, což bylo co se týče sehrání týmu náročné. A tak nás opět čekalo těžká zima před náročným bojem o divizní existenci. Mužstvo odehrálo silně obsazený turnaj na UMT Horních Měcholup, kde výsledky nenaznačovaly, že by jaro mělo být v klidu. Kondici jsme se v lednu pokusily nabrat na soustředění v šumavské Železné Rudě. Bohužel pro jaro nás opustila opora Kristen, ale povedlo se nám opět získat Jana Saidla a z Ostravy Hvolku. Bohužel nám nevyšel vstup do soutěže, což stálo místo trenéra Knížka, kterého po domácí prohře v derby s Motorletem, před 800 diváky, vystřídal Vladimír Hruška, bývalý reprezentant ČSSR a ligových Bohemians Praha. Mužstvu změna prospěla a během 6.kol pod novým trenérem 3x vyhrálo a 2x remizovalo, což nás vyneslo až na desáté místo. Jenže poté přišla prohra doma v derby s „Uhelkami“ 0:2 a vzhledem k sestupu čtyř nejhorších týmů, rázem jsme byli ohroženi. Tři kola před koncem jsme zajížděli do Litvínova, který ještě bojoval o záchranu, neboť od pátého místa, nemělo žádné mužstvo jistotu záchrany. Zápas jsme nezvládli, prohra 0:2 nás po 28.kolech usadila na sestupové 13.místo. Pořadí ohrožených mužstev

_ __9. FSC Libuš 34. bodů

___10. Roudnice n/L 33. bodů

___11. Uhelné sklady 33. bodů

___12. SK Motorlet 32. bodů

___13. Slavoj Vyšehrad 31. bodů

___14. ČL Neštěmice 29. bodů

___Matematika k záchraně byla jasná, zápasy doma s Libiší a v Rakovníku je potřeba obě vyhrát. Jakákoliv ztráta nás posílá ze soutěže dolů, do Pražského přeboru. Doma v nervózním zápase s nepříjemnou Libiší jsme vyhráli těsně 1:0, kdy jsme opět spálili několik šancí a tak se strachovali do posledních minut zápasu. Výhrou jsme se posunuli na 12.místo a měli naštěstí svůj osud ve vlastních rukou. Zápas v Rakovníku byl jako z nejhoršího hororu, ostatní soupeři v boji o záchranu ve svých zápasech vedli a my nebyli schopni dát gól. Naštěstí pár minut před koncem jsme po faulu ve vápně kopali penaltu, kterou Samuel proměnil a tím jsme se opět dokázali udržet v divizi, tentokrát opravdu za minutu dvanáct. O záchranu na jaře mužstvo bojovalo v této sestavě : Foferka – Samuel - Toman, Šturma, Randák – Plánička, Čihák, Valeš, Jelínek - Klíma, Kučera a připraveni byli Saidl, Hvolka, Kaše Siegler, Lőffler a Hanka.

   
TOP

2003 – 2004

___ROK OMLAZOVÁNÍ, ZMĚNA TRENÉRA A NOVÁ RESTAURACE

___Po skončení sezóny jsme se nedohodli na dalším působením trenéra Hrušky a tak nastal problém koho k našemu „A mužstvu“? Volba padla na zkušeného trenéra Zdeňka Andrlíka a začalo se i posilovat mezi hráči. Po delší době lákání konečně k nám přichází Aleš Deré, dále po krachu dalšího mužstva Satalic získáváme na přestup kvalitní hráče Z.Mikyšku, P.Štáfa a J.Kahudu, brankáře Lőfflera z Bohemky a na hostování Hladíka z Kolína a Pleyera z Chodova. Změna nás postihla i na postu správce, když funkce se ujímá naše opora a kapitán mužstva Jiří Plánička. Oddíl přihlašuje do soutěže i mladší přípravku, přesouvá garáž z parkoviště do zadu areálu, předělává kancelář klubu a otevírá WC pro diváky. Trenérem naší rezervy se stává Jaromír Bosák, známý komentátor ČT. Opět zařazeni do divize B a začínáme doma v derby proti Admiře. Vítězíme 1:0, gólem posily Pleyera, ale dohráváme celou druhou půli o devíti, kdy jsou vyloučeni oba naši útočníci. Opět nás trápí koncovka, stáváme se remízovým králem, kdy po 15.kolech máme na svém kontě 3.výhry, 9.remíz!!! a 3.prohry při skóre 16:13 a končíme ve středu tabulky s 18.body, opět pár bodů od sestupu. A tak nás opět čeká těžká zima. Mužstvo nastupovalo během podzimu v této sestavě : Foferka - Samuel - Toman, Šturma, Štáf - Hladík, Plánička, Kahuda, Mikyška - Deré, Pleyer střídali : Jelínek, Klíma, Valeš, Vršecký, Trubač a Vaňous. Během konce roku 2003 slavnostně otevíráme krásnou, nově zrekonstruovanou klubovou restauraci Summa Arx (latinsky Vyšehrad, či Vysoký hrad), ve které se ve čtvrtek 16.10.2003 konala „Řádná valná hromada“, na které se sešlo 85 našich členů, kteří jednohlasně odsouhlasili nové vedení klubu ve složení : Jaroslav Klíma (prezident), Petr Voženílek (ředitel), František Hanzlík (předseda), Lubomír Vršecký (manažer) a Lenka Raušová (revizor účtů). Během zimy klub opouští sekretář Martin Lafek (odchází do Slávie). Jeho postu se ujímá legenda Vyšehradu Lubomír Vršecký a na místo činu se vrací Antonín Šefl. Hrajeme zimní turnaj na Meteoru, absolvujeme soustředění na Železné Rudě a k mužstvu přichází zkušený hráč z Břevnova Zdeněk Kuneš. Bohužel vstup do soutěže nám nevyšel a rázem se ze středu tabulky propadáme do sestupových vod. V této fázi soutěže opět předvádíme výsledky jako na houpačce. Doma v derby porážíme Libuš 1:0, vezeme bod z Čelákovic za remízu 1:1. Poté přichází prohra O:2 v nervózním derby s „Uhelkami“ a debakl u prvního s Mosrem1:5, čímž se opět ocitáme v ohrožení sestupu. Po vítězství doma 1:0 s Kladnem zajíždíme do Roudnice, která je v sestupovém pásmu. Zápas pro nás končí prohrou 0:1 z 85´a přicházíme o dva vyloučené. Dostáváme se na dva body od sestupu! Naštěstí se mužstvo otřepalo a přichází šňůra tří důležitých vítězství v řadě a to doma s Ovčáry 4:2, v Kryrech 2:1 a doma s Chebem 1:0, i když poté nezvládáme zápas v Litvínově a prohráváme s druhým týmem tabulky 2:4, čeká nás opět zase po roce zápas o bytí a nebytí v Rakovníku! Utkání vyhráváme 2:0, i když hrajeme od 30´v desíti. Po zápase můžeme slavit záchranu v divizi a v posledním kole si remízou 0:0 doma s Kadaní připisujeme 39.bod, čímž končíme na pěkném 6.místě při 9.výhrách, 12.remízách a 9.prohrách při skóre 32:33. O to se nejčastěji zasloužila tato sestava : Foferka - Samuel – Toman, Šturma, Mikyška - Plánička, Kuneš, Kahuda, Jelínek - Deré, Klíma a střídající : Trubač, Hladík, Lőffler, Pecháček, Vršecký, Dvorný a Štáf.

   
   
TOP

2004 – 2005

___ROK ODCHODŮ DLOUHOLETÝCH OPOR KLUBU A VELKÉHO BUDOVÁNÍ

___ Sezóna pro nás začala nepříjemnými odchody několika opor. Tou největší ztrátou byl přestup našeho brankáře Tomáše Foferky do Čelákovic a odchod Ládi Tomana a Lukáše Kučery. Mužstvo se podařilo doplnit o ostříleného útočníka Karla Sochu, a do branky jsme získali Petra Jeřábka a do obrany Zbyňka Hackla. Sezónu jsme začali 1.kolem poháru ČMFS prohrou 1:3 na hřišti Xaverova, ale začátek podzimu nás zastihl v dobré formě, kdy jsme dokonce v 7.kole přivítali jako druhý celek tabulky první Benešov a před 850 diváky remizovali 2:2. poté jsme se trochu vytratili, kdy se nám zejména nedařilo doma a propadli se až do středu tabulky a díky výhře v posledním kole v Neštěmicích 3:1, získali v podzimní části slušných 22.bodů za 6.výher, 4.remíz a 5.proher při záporném skóre 21:23. Během půlroku klub většinou nastupoval pod taktovkou trenéra Andrlíka v tomto složení: Jeřábek- Samuel - Štáf, Šturma, Mikyška - Plánička, Kuneš, Klíma, Jelínek - Socha, Deré a střídali Lőffler, Trubač, Vršecký, Hackl, Kahuda, Pecháček.

___ Zimní sezóna pro nás začala snad ještě nešťastněji než v létě, po téměř deseti sezónách odchází náš dlouholetý kapitán Jirka Plánička na zahraniční angažmá a aby tomu ještě nebylo vše, na zimním turnaji Meteoru, přicházíme na delší dobu o tři zraněné klíčové opory Kuneše, Sochu a Deré. Během zimy přicházíme ještě o zraněného kapitána Šturmu. Do jarních bojů získáváme do branky syna Petra Rady – Filipa, do zálohy Jirku Rozvodu a do útoku Petra Tesaříka (oba z Krče) a syna bývalého našeho hráče Frantu Škorvánka mladšího. Mužstvo absolvuje soustředění na Železné Rudě a zahajuje soutěž díky sněhové kalamitě až 3.kolem prohrou v Libiši a domácí prohrou v derby s Loko Praha, kdy nám bohužel nevyšlo slavnostní otevření, konečně po padesáti letech zrekonstruovaných kabin, čímž se opět dostáváme mezi ohrožené. Pak sice vezeme bod ze Žižkova, ale prohráváme dohrávku v Rakovníku 0:1 a opět se nad námi stahují mračna. Jen díky výbornému výkonu jarní posily brankáře Filipa Rady porážíme doma již sestoupivší Dobříš 2:1, prohráváme v Benešově 0:2, kdy jsme byli po celý zápas lepším týmem. V další dohrávce porážíme v bouřce Nový Bor těsně 1:0 a čeká nás doma lídr soutěže Sokol Ovčáry, se kterým po boji remizujeme 1:1. Následuje cesta na sever proti rezervě Teplic, která se naší remizou dostává do čela divize. Prohráváme 2:1 a doma nestačíme na lepší Králův Dvůr (1:3) a dostáváme se na sestupové příčky! A před námi dva existenční zápasy s mužstvy pár bodů za námi. Jedeme v sobotu brzy ráno do České Lípy, pro kterou by prohra znamenala jistý sestup. Čeká nás těžký zápas, prohráváme o poločase 0:1 a jsme kousek od sestupu. Naštěstí se ve druhé půli mužstvo semklo a zápas skvěle otočilo na vítězných 2:1. Tím posíláme soupeře do přeboru. Nyní nás čeká Roudnice, pro kterou také prohra znamená sestup. Zápas nám doma vychází na jedničku a vítězíme vysoko 5:1. Dostáváme se tím z nejhoršího a potřebujeme alespoň jedno vítězství ze tří kol. Sice prohráváme smolně v Litvínově 0:1, ale remizujeme na hřišti Neratovic 1:1, kdy střílíme vyrovnávající branku v 95´s trestného kopu. Neratovice se touto remízou zachraňují, my čekáme na nedělní výsledek SK Roudnice n/L. na hřišti ohrožených Neštěmic. Nečekaná výhra hostů nás opět zachraňuje a ze srdce nám padá obrovský balvan. Poslední kolo se již dohrává, šanci dostává zahrát si divizi i čtyřicetiletý komentátor ČT Jaromír Bosák. Sice prohráváme 0:1, ale pro sezónu 2005/2006 máme zase divizní příslušnost. V divizi B v ročníku 2004/2005 končíme na ??. místě při 10 výhrách, 7 remízách a 13 prohrách, při skóre 36:41 a získaných 37 bodů. Mužstvo jaro odehrálo nejčastěji v sestavě : Rada – Samuel - Hackl, Mikyška, Trubač - Vršecký, Klíma, Rozvoda, Jelínek - Tesařík, Deré. Připraveni byli Socha, Šturma, Škorvánek, Slováček, a Maxa. S výsledky na jaře nejsme spokojeni, byla to smolná sezóna, kdy nás postihlo kvůli zranění několik opor, ale byla to i sezóna radostná co se týká budování areálu našeho klubu. Krásné nové kabiny, nabízející luxus pro naše hráče, saunu s bazénkem, vířivou vanu a vlastní masérnu. Vzadu areálu na místě bývalé ubytovny, z nepěkných montovaných buněk vznikají kanceláře pro potřeby klubu, za jednou brankou dodělané krásné ploty a 12 metrová ochranná síť, či kompletně nové krásné mantinely podél celého hřiště. To vše v sezóně 2004/2005.
   
TOP
   
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

r. 1952