HISTORIE KLUBU
Dnes je: Svátek má: .. .
 
Kronika klubu
   
 
 
Období předrevoluční
 
     
     
     
     
   
 
   
 
       
       
       
       
       
       
 
 

1980 – 1981

___RADOST MÁ JMÉNO : LIGA !!!

___Po přátelských a pohárových zápasech zahajujeme divizi v Trutnově (1:3 - prohra) v sestavě : Roub, Šefl, Střelec, Majer, Prokeš, Hruška, Jedlička, Hýř, Vaněček, Hájek, Pecka a v tu chvíli si sotva kdo uvědomí, jak velká, radostná a hlavně slavná to bude sezóna …

___Nepředbíhejme. Ale začátek už něco signalizuje, neboť po té úvodní zahřívací porážce porážíme Tatru Smíchov 1:0, ČAFC 1:0, vítězíme v Kutné Hoře 2:0 i v Jablonci 2:1. Mezitím jsou pro nás samozřejmé – výpadky, ale zdá se, že mužstvo má na víc než produkuje v některých zápasech.

___Malé odbočení : naše řady opustil O.Kerlický, obětavý kronikář, bez jeho zápisů by těžko tyto řádky spatřily světlo. Nový kronikář pokrčuje sdělením, že při žluté kartě Roubovi (v Pelhřimově) řekl postižený rozhodčímu : „S tou penaltou ses vyznamenal ...“

___A je tu jaro roku 1981, po absolvování Modřanského turnaje vítáme diváky radostně : Trutnov odjíždí se čtyřmi góly, jsme šestí. To už je lepší sousto. Zdá se, že forma stoupá. Všichni mají chuť, na hřišti hýří vtipem a bojovností, takže Večerní Praha píše po utkání s Tatrou Smíchov … „V povltavském derby ztratila Tatra na svém hřišti oba body, podlehla Vyšehradu 0:1.“ Mezitím porážka na Slávii IPS 0:6 – tak chutná I.liga.

___Ale opět plno radosti na divizních hřištích : s Kutnou Horou 2:0, na hřišti ČAFC výhra 4:2, pak s Týncem doma 3:0 a fanouškové se už zajíkají … 12.dubna jsme už na třetím místě ! Trochu nás zchladí Choceň, porážka 0:2 a Pardubice 1:2, protože jsme opět na pátém místě, nicméně zdá se, že závěr bude ještě žhavý : jde o postup ! Postupují totiž prvé čtyři týmy. Dramatické chvíle před posledním kolem :

___1. TJ Kolín 45 bodů

___2. TJ Turnov 42 bodů

___3. Tatra Smíchov 41 bodů

___4. TJ Pelhřimov 40 bodů

___5. Slavoj Vyšehrad 39 bodů

___… a teď hostíme právě v posledním kole Pelhřimov a značí jediné : buď a nebo.

___Ten den se snad i v naší vyšehradské čtvrti zastavil čas. V hledišti bylo 1500 diváků, rozhodčí Hemala, Grégr, Duba. Domácí v sestavě : Roub, Majer, Střelec, Zíma, Dražík, Hruška, Vaněček, Hýř, Vršecký, Hájek, Novotný. Střídali Šefl a Franěk. Co bychom napínali : vyhráli jsme slavně 2:1.

___Nikdo nepočítal těch piv, vín, šampaňských, limonád a mléka na oslavu … Pil i Rudla Koros, předseda, za chvíli šedesátiletý ! Celkově jsme skončili čtvrtí a tím i postupující do II. národní ligy. Tak vítej, tahle hezká, krásná soutěži.

___Jak nám budeš chutnat ?!

___Ještě rekapitulace tohoto ročníku. Celkem mužstvo sehrálo 57 utkání. Z toho Střelec 57, Hýř 52, Roub 50. Nejlepšími střelci byli Vaněček, Hýř po 14 a Vršecký, Hájek po 10 brankách.

   
TOP

1981 – 1982

___ROK RADOSTI, ALE I POUČENÍ

___Bilance ve II.NL ? 15.místo,tři výhry,tři remízy,9 proher,skóre 15:34, devět bodů.

___Tak rychle se uložit k zimnímu spánku, snad jaro bude lepší podzimu.

___V zimním turnaji Meteoru VIII se nám moc nedařilo, sklízíme potlesk však v Radiopaláci, kde se konal pracovní aktiv předsedů národních lig a divizí. A tam je řečeno Dr. Fouskem jasně : „Nejslušnějším oddílem je Slavoj Vyšehrad, který drží ojedinělý rekord : od roku 1978 je vždy nejslušnějším mužstvem ve své soutěži. Za celou dobu neměl ani jednoho vyloučeného“. To těší. Těšilo by i lepší umístění v tabulce …

___Výroční členská schůze navrhuje mj. uspořádat Memoriál J.Karbana, poctivého a obětavého pracovníka mládeží a v usnesení je také bod, v němž se praví : „A mužstvo“ udržet v NFL. Jaká bude realita ?

___První kolo (s Náchodem) bylo odloženo, zahajovali jsme v Havířově porážkou 1:2. Doma oplatili KSB Brno porážku (2:1), pak si zajeli pro prohru do Vlašimi (0:3) a dva dny nato zdolali konečně Náchod 2:1. A pak už opět remízy (méně) a porážky (více). Nad Vyšehradem se začínají stahovat mračna. Po 25.kole

___13. Tatra Smíchov 18. bodů

___14. Náchod 18. bodů

___15. Vyšehrad 16. bodů

___16. Vlašim 12. bodů

___před Smíchovem je čtyřbodový odstup …1200 diváků je v hledišti na derby s Viktorkou – prohráváme doma 0:2, na Tatře Smíchov 1:2 a končíme doma s Motorletem menším debaklem 0:3. Bilance mužstva jednoročního působení v II.NFL ?

___15. Slavoj Vyšehrad 30 5 6 19 24:65 16

___za námi už je jen Vlašim !!!

___Tiskem proběhla zpráva : „Slavoj Vyšehrad ukončil sezónu na svém škvárovém hřišti, které nyní zatravňuje. Divizní zápasy bude po dobu jednoho roku hrát na hřišti Spartaku 4 v Nuslích“. Alespoň jedna dobrá zvěst.

___Ještě jednou nechme hovořit archiváře : 30 utkání v lize sehráli Hruška a Střelec, 29 – Zíma a Vaněček, 27 – Franěk, 23 – Martínek a Šefl. Nejvíce gólů – Hýř (3).

___A to je definitivní tečka za sezónou radosti i poučení. Během ročníku 1981/1982 bylo sehráno celkem 60 utkání, z toho 60 – Hruška, Střelec, 54 – Zíma, 53 – Vaněček. Nejvíce branek vstřelili : 11 – Franěk, Vršecký, 7 – Bílek.

 
   
TOP

1983 – 1984

___VÝMĚNA STRÁŽÍ

___Nový podzim, nové hřiště, začínáme na něm dopoledne s Vojkovicemi a vítězíme 2:1, ovšem předtím tým prohrál ve Varnsdorfu 2:4, obě branky dal Kocáb.

___V říjnu čteme v našem programu : „ve složení A – mužstva došlo k několika změnám. Dražík zanechal činnosti z rodinných důvodů. Novými příchozími jsou Šusta z dorostu Slávie, Král z ČAFC, Chudoba z Kolína a Bendl z našeho dorostu“.

___Hrajeme se střídavými úspěchy. V listopadu jsme soupeři velké a slavné Sparty. Na jejím stadiónu prohráváme 7:3, v poločase už 5:0. Naše góly : Stejskal, Král a Škoda.

___A při závěrečném bilancování podzimu máme deset bodů, což stačí jen na desáté místo.

___Zima je tuhá ve vedení i v okolí. Trenérem se stal Pavel Tramba, asistentem Bohumil Střelec a vedoucím mužstva Ladislav Krejčí. První mistrovské zápasy se budou hrát na Děkance (na vlastní a stále ještě nové trávě se bude hrát až v dubnu).

___Ale pozor ! po 21.kole prohráváme s vedoucím celkem Děčínem na jeho hřišti (2:0) a jsme rázem předposlední v tabulce. Opět zdvižený prst !

___Teprve poslední kolo je houpačkou, která nás díky výhře nad Braníkem 3:0 vynese alespoň na deváté místo. Je to chabé, na to, že jsme kdysi hráli ligu, už nikdo ani nevzpomene. Jen možná staří pamětníci …

___Opět nechme hovořit archiváře : v tomto ročníku 1983/1984 bylo sehráno celkem 56 utkání, z toho 50 – Šefl, 49 – Stejskal, 48 – Vaněček. Nejlepšími střelci byli : Franěk 12 gólů, Kocáb a Král 10 gólů a Šefl 7 gólů.

 
   
TOP

1984 – 1985

___MÍSTO POKUSU O POSTUP, ZAPADNUTÍ DO PRŮMĚRU

___Co se stalo na Vyšehradě ?

___Mužstvo skončilo na podzim 1984 v tabulce na druhém místě za juniory Dukly se ztrátou 4 bodů, když získalo 21 bodů. Ztráta byla poměrně velká, ale chtěli jsme bojovat dál. Zimní příprava byla vzhledem k počasí velmi náročná, terény byly často na hranici regulérnosti, ale podmínky byly přece stejné i pro ostatní mužstva. výsledky v zimním turnaji Meteoru VIII. byly špatné. Řada hráčů nesehrála utkání pro nemoc, čekalo se na návrat Chudoby z vojenského cvičení. Přišlo první mistrovské utkání s BSS Brandýs, které se hrálo na Tatře. Pro zranění nemohl nastoupit Sklenář a Král. Ještě v první půli byl vážně zraněn Petr Prokeš, který je prakticky vyřazen pro celé jaro. Další zápas na Meteoru jsme prohráli 0:2. Kromě Sklenáře a Krále nehráli pro nemoc i Hruška a Trávník Čekali jsme, že se mužstvo chytne v zápase s Novým Borem na Vyšehradském trávníku. Zápas skončil 0:0, když náš útok nedokázal vážně ohrozit brankáře Nového Boru. V utkání s Náchodem jsme nastupovali bez nemocného Petra Marka. Mužstvo hrálo ve složení : Ulrich, Šefl, Zíma, Zelinka, H ő rner, Hruška, Vaněček, Král, Trávník, Kocáb a Kubásek. Střídali Stejskal a Chudoba. Prohráli jsme 0:2, opět jsme nedokázali dát branku Co však mrzí nejvíc je skutečnost, že hráči ani nebojovali.

 
   
TOP

1986 – 1987

___ZMĚNA NEJEN NA TRENÉRSKÉM POSTU …

___Na podzim 1986 se vrátil Tůma z Motorletu, na hostování přišel brankář Mokrohajský z Baníku Ostrava, z Dukly brankář Kakeš, z Hradce Králové na hostování Kvaš, Bárta z Bohemians a z dorostu přišel Rollinger. Odešli brankář Petřík do TJ Montáže a na vojnu odešli Janíček a Horna.

___Pod vedením trenéra Pavla Tramby nastoupilo mužstvo k prvnímu utkání ročníku 1986/87 v Náchodě v této sestavě : Ulrich, Šefl, Zelinka, Hofta, Bendl, Hruška, Horák, Moucal, Chudoba, Hort – střídali Kubásek a Tůma. Po hrubé chybě obrany prohrálo brankou z II.poločasu 1:0. V podobném duchu vypadaly zápasy celého podzimu a tak nebylo divu, že zápis v podzimní tabulce byl : 15. Slavoj Vyšehrad 3 4 8 11:19 10 bodů

___Takže tyto letní příchody neovlivnily téměř naši hru a tak trenér Pavel Tramba určitě s hrou v podzimní části nebyl spokojen. A už vůbec ne s pouhými 10 získanými body a 15. předposledním místem.

___To byly hlavní důvody změn, které přineslo zimní období. Proto došlo k dohodě s trenérem Trambou, který od mužstva odešel a od 1.ledna 1987 jej přichází vystřídat bývalý hráč Dukly Praha a Uhelných skladů – trenér Andrej Kocúr. K další bolestné ztrátě došlo na podzim 1986 ve výboru, když naše řady opustil po těžké nemoci sekretář Josef Vápenka, dlouholetý funkcionář, bez kterého jsme si práci výboru a vůbec celého oddílu kopané nedovedli představit. Na jeho místo nastoupil bývalý hráč Bohumil Střelec a začal se seznamovat s prací, kterou zatím neznal.

___Ale zpět k našemu A mužstvu, tým před jarními boji o záchranu posílil útočník František Škorvánek z Viktorie Žižkov. Po náročné zimní přípravě realizační tým ve složení trenér Kocúr, vedoucí mužstva Ladislav Krejčí a zdravotník Jaroslav Šácha spolu s mužstvem šli do jarní části soutěže s odhodláním zachránit divizi. Bojovností a zlepšenou hrou se nemožné stalo skutkem a konečná tabulka zaznamenala :

___11. Slavoj Vyšehrad 30 11 7 12 33:37 29 bodů

___Archivář musel zaznamenat, že velkou měrou se o záchranu zasloužil 40 letý Vaněček Karel, který v 8 zápasech znovu oblékl modro – bílý dres a byl výtečným pomocníkem.

___Nejvíce zápasů v tomto ročníku sehráli Sklenář – 57, Veverka – 55 a Šefl – 52, nejlepšími střelci byli Chudoba – 8 gólů, Šefl – 7 gólů a Hruška – 5 gólů.

   
TOP
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

r. 1952