ABC Braník vs. FC Slavoj Vyšehrad
23. kolo Pražský přebor sobota 20.04.2024 10:15 Za Mlýnem 1774, Praha 4-Braník

Když se všechno sejde… U 17 zdolala trefou Šavela Táborsko

02. 05. 2022

U 17 – Takhle by měl vypadat každý zápas! Položit na lopatky soupeře, který má po většinu utkání navrch, územní převahu, 22 střeleckých pokusů a k tomu několik vyložených šancí, to už se cení. Přesně tohle se podařilo v neděli 1. května mladším dorostencům Slavoje Vyšehrad, kteří porazili doma 1:0 Táborsko (na snímku Jarda Holan v souboji s táborským bekem Soukupem, vpravo Štěpán Kefurt).

Za velkou bojovnost, zaujetí pro hru a maximální snahu ubránit tříbodový zisk (například na rohové kopy to bylo 8:1 pro Jihočechy) zaslouží pochvalu všichni mladí šemíci, kteří nastoupili, přestože se museli obejít bez distancovaného záložníka a nejlepšího střelce týmu Adama Gruntoráda či Patrika Macka a Jana Průši. Pochvalu i proto, že se tentokrát dokázali většinou vystříhat hrubých individuálních chyb.

Zvláštní ocenění ale zaslouží tři z nich: forvard Adam Šavel, který svým gólem deset minut před poločasem zápas rozhodl, dále dispečer hry ze středu pole Filip Šindler a zejména potom brankář Jan Kautský. Předchozí domácí zápas s Motorletem mu sice nevyšel, tentokrát ale podal mimořádný, velmi nadprůměrný výkon na třikrát podtrženou jedničku s hvězdičkou.

Už v předchozím utkání na hřišti Bohemians, přestože se hrál v lijáku a citelném chladu, bylo znát jisté zlepšení herního projevu. Tentokrát bylo velmi hezké a teplé prvomájové počasí, a utkání domácímu týmu „sedlo“. V základní sestavě došlo oproti zápasu v Uhříněvsi ke třem změnám: namísto brankáře Pavlíčka, Průši a Gruntoráda (hodně přísně vyloučeného o den dříve v zápase týmu mužů na hřišti Újezdu Praha 4) se objevili v jedenáctce Kautský, Frank a Králík.

Gól mohl dát už po deseti minutách hry Šindler, jeho bombu k tyči ale dokázal táborský brankář Legorský vytěsnit na roh. Po jeho rozehrání hlavičkoval Šavel z malého vápna nad – vzápětí se chytil za hlavu, protože tohle byla vyložená šance.

O deset minut později vypálil z trestného kopu hostující záložník Staněk a trefil pod břevno – jeho hodně podařenou střelu ale dokázal Kautský robinzonádou vytěsnit do zámezí. Byl to vynikající zákrok, díky němuž se také „chytil“ a až do konce utkání zůstal neprůstřelný.

Ve 36. min. Šindler krásnou kolmou přihrávkou nastartoval Šavela, který ukázal záda obráncům soupeře a vydařenou střelou po zemi zakončil svůj sólový únik: 1:0!

Hráči Táborska měli sice většinou územní převahu, ale další šanci měl opět hráč Vyšehradu: tři minuty před pauzou Kefurt jen těsně minul.

Hned po zahájení druhé půle zakončoval Štěpnička, jeho střelu brankář vyrazil a odražený míč poslal Kefurt nad břevno. Tři minuty nato, po rohovém kopu, mohli hosté vyrovnat, ale těsně před brankovou čarou odvrátil téměř jistý gól Šavel.

Za další tři minuty Kautský reflexivně chytil střelu kapitána hostí Fuky z bezprostřední blízkosti, a zneškodnil tak jeho obrovskou šanci.

Po hodině hry mohli sedmnáctiletí šemíci těsné vedení pojistit. Štěpnička utekl po levé straně hřiště a z úhlu trefil tyč brány hostí. K odraženému míči se ještě prodral Holan, brankář Legorský mu jej však doslova ukradl zpod nohou.

V 73. min. po trestném kopu táborský bek Matoušek trefil horní část břevna domácí brány. Zhruba deset minut před koncem si Kautský poradil i s nebezpečnou střelou Pekaře z trestného kopu. Ve zbývajících minutách už Vyšehrad sedmé vítězství v sezoně uhájil. Kautský tak vychytal čisté konto, což se povedlo vyšehradské U 17 potřetí v této sezoně – na podzim to zvládl dvakrát Albert Kotlín, a sice v zápasech v Benešově a doma se Sokolovem.

Naše U 17 se díky tříbodovému zisku posunula před Písek z 12. na 11. místo tabulky. Na dvojici před sebou, deváté Kladno a desáté Táborsko, však ztrácí sedm bodů. V neděli 8. května se představí na hřišti Sokola Bílá Hora, kde ji přivítají mladší dorostenci Viktorie Žižkov. Derby „sedmnáctek“ má výkop čtvrt hodiny po poledni.

U 17: Slavoj Vyšehrad – FC Táborsko 1:0 (1:0)

23. kolo České ligy mladšího dorostu, hráno v neděli 1. května 2022 na Vyšehradě. Branka: 36. Šavel. Střely na branku: 4:9. Střely mimo: 5:9. Soupeřem zblokované střely: 2:4. Rohy: 1:8. Ofsajdy: 1:1. Rozhodčí: Kotalík – Dohnal, Stránský. ŽK: Šindler (Vyšehrad). Diváků: 45.

Vyšehrad U 17: Kautský – Frank, Králík, Kylar, Kazda – Kefurt, Šíma – Holan, Šindler, Štěpnička (65. Schrank) – Šavel (86. Bílek). Na lavičce byl ještě připraven brankář Pavlíček. Trenér Zdeněk Jaroš.

Táborsko U 17: Legorský – Matoušek, Dvořák, Kollárik, Soukup – Pekař (81. Jansa), Staněk, Gráf, Breit (57. Heřman) – Fuka (57. Janoušek), Virt. Trenéři Karel Krejčí, Dominik Smutný a Pavel Průša.