FC Slavoj Vyšehrad vs. FC Přední Kopanina
24. kolo Pražský přebor sobota 27.04.2024 10:15 Slavoj Vyšehrad UMT, ul. Mikuláše z Husi

První bod zvenku: remíza v Líšni, Vyšehrad se posunul na 6. příčku

17. 08. 2019

„A“-muži – Fotbalisté Slavoje Vyšehrad dosáhli v sobotu 17. srpna na první bodový import zvenku. V pátém dějství FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY uhráli bezbrankovou plichtu v Brně-Líšni, a posunuli se díky tomu v tabulce o jeden stupínek výš na šesté místo. Zápas před zaplněným hledištěm s téměř dvěma tisíci diváky přinesl vyrovnanou hru s minimem šancí, což se změnilo až v závěru utkání, kdy měli zejména domácí blízko ke gólu. Ten ale i zásluhou brankáře Martina Otáhala nepadl, a tak se v souboji nováčků body dělily.

Líšeň si udržela svoji dosavadní neporazitelnost, zatímco náš tým na třetí pokus venku poprvé zabodoval. Úspěšně tak završil anglický týden s vloženou středou, v němž porazil 2:1 Sokolov, zvítězil v poháru 4:0 ve Slaném a nakonec uhrál výsledek 0:0 na severovýchodním okraji Brna. Vyšehrad je prvním soupeřem Líšně v tomto ročníku, jemuž nedokázala vstřelit branku.

Již ve 3. min. se protlačil před bránu Otáhala domácí útočník Hladík, ale Mareš ho stihl včas odzbrojit. Pak se dostali ke slovu i hráči Slavoje: tísněný Čvančara pálil metr vedle a Vernerův centr z trestného kopu proletěl líšeňským vápnem, aniž by ho někdo zasáhl. V 10. min. se dostal do koncovky i druhý domácí útočník Machálek, hlavičkoval vedle.

V polovině první půle předvedl tým Vyšehradu krásnou a rychlou akci, kdy Čvančara vybojoval uprostřed hřiště míč, ten převzal Drobílek a kolmou přihrávkou vyzval k brejku Poučka. Ten se přiblížil k hranici velkého čtverce a vypálil, bohužel jeho střelu stihl tečovat jeden z protihráčů, a letěla tak příliš vysoko.

Po půlhodině hry znovu zahrozili domácí, krásnou Vintrovu střelu ke vzdálenější tyči ale Otáhal vyrazil. Následovala nepřesná rozehrávka hostujícího týmu, z níž vzešla šance Retena, toho ale zadáci v modrých dresech včas zpacifikovali, a napravili tak předchozí zaváhání.

Zbývající minuty do poločasu patřily Vyšehradu: polostřelou – polocentrem z pravé strany překvapil Šandera, míč ale proletěl nad spojnicí do zámezí. Pozornost brankáře Brňanů pak prověřil Pouček, jenž pohotově obstřelil obránce, ranou k tyči se ale Šustr nenechal zaskočit.

Po změně stran z Poučkova centru pálil tísněný L. Veselý vedle, zatímco Rothe (nastoupil poprvé za A-tým Vyšehradu) to zkusil zdálky a vysoko přestřelil. O chvíli později  ale defenzivní záložník Slavoje uhasil odkopem nebezpečnou situaci před vlastní bránou.

Přesně po hodině hry se dostala Líšeň do první čisté gólové šance, jmenovitě Reteno. S míčem se ocitl sám před Otáhalem, ten ale vyloženou příležitost gabonského středopolaře bravurně vykryl. K odraženému míč se ještě dostal Hladík, i jeho střelu po zemi však gólman Vyšehradu zneškodnil.

Tři minuty nato přišla další nebezpečná situace po centru do vápna hostí, míč ale odhlavičkoval Šandera, a uhasil tak vznikající požár.

V 78. min. domácímu týmu i plným ochozům hodně zatrnulo, když se po souboji Bednáře s Poučkem v rohu šestnáctky ocitl hráč Slavoje na trávníku, rozhodčí ale penaltu neodpískal, a pokračovalo se tak ve hře.

Z protiútoku už byl opět v permanenci Otáhal, když vyrazil Málkovu bombu. Vůbec největší příležitost ale měla Líšeň až v 89. min. a dostal se do ní střídající Zikl. Z šance, která už asi nemohla být větší, se mu i tak „podařilo“ minout odkrytou část brány. Vyšehrad tak po třech a půl letech zabodoval na Moravě: předtím v březnu roku 2016 uhrál remízu v Opavě.

V sobotu 24. srpna v 10.15 hod. čeká šemíky první pražské derby v této sezoně: na Strahově v utkání 6. kola F:NL přivítají tým Dukly.

Trenér Líšně Miloslav Machálek: „S vysokým počtem dosud obdržených branek jsme vsadili na zabezpečení zadních řad. Jenže tenhle tah nevyšel k mé spokojenosti, protože se nám v první půli nedařilo směrem dopředu. Zvláště výkon Hladíka byl pro mne zklamáním. Do druhé půle vskočil kreativní Málek a naše hra vpředu se zvedla. Myslím si, že za výkon ve druhém poločase bychom si výhru zasloužili. Stačilo proměnit dvě super tutovky. Šli jsme určitě více naproti štěstí, ale to nás dnes minulo. Bez vstřeleného gólu nelze vyhrát. Možná, že měl Vintr nastoupit až po změně stran, kdy v předchozích utkáních branky střílel.“

Trenér Vyšehradu Roman Veselý: „Bod, který jsme získali, je cenný, řekl bych až zlatý. Zvládli jsme dobře první půli. Chtěli jsme rozložit riskantní tříčlennou obranu domácích, ale bez úspěchu. Po změně stran Líšeň před výborným publikem přitlačila, ale my jsme zuby nehty udrželi vyrovnané skóre. Poztráceli jsme hodně míčů směrem dopředu. Zvládli jsme v závěru tlak soupeře, který si vytvořil nejméně dvě čisté šance, a ubránili tak čisté konto, což nám přineslo zmíněný bod.“

SK Líšeň – Slavoj Vyšehrad 0:0

5. kolo F:NL, hráno v sobotu 17. srpna 2019. Střely na branku: 6:2. Střely mimo: 5:6. Soupeřem zblokované střely: 1:4. Rohy: 4:4. Ofsajdy: 0:3. Rozhodčí: Pechanec – Melichar, Vodrážka. ŽK: Hlavica, Čermák, Bednář, Málek – Rothe, L. Veselý, Žežulka, Mareš, Čvančara. Diváků: 1823.

Líšeň: Šustr – Jeřábek, Hlavica, Bednář – Čermák – Reteno Elekana, Minařík (56. Zikl), Suchý (46. Málek), Vintr (65. Rolinek) – T. Machálek, Hladík. Trenér Miloslav Machálek a Róbert Kafka.

Vyšehrad: Otáhal – Šandera, Švejdík, Žežulka, Mareš – Rothe, Verner – Pouček (85. Vejvar), Drobílek (71. Kozel), L. Veselý (66. Rataj) – Čvančara. Na lavičce byli ještě připraveni brankář Dočekal, Drozda, Brejcha a Laňka. Trenéři Roman Veselý a Oldřich Pařízek.