FK Viktoria Žižkov B vs. FC Slavoj Vyšehrad
25. kolo Pražský přebor sobota 04.05.2024 10:15 Bohdašínská 398/3, Praha 21-Koloděje

Příšerný start sezony: prohra 1:6 na hřišti Tempa, nováčka přeboru

07. 08. 2022

„A“-muži – S kádrem hráčů, kteří v minulé sezoně tvořili B-mužstvo, vstoupil Slavoj Vyšehrad v neděli 7. srpna 2022 do nového ročníku Pražská teplárenská přeboru Prahy. Tentokrát už ale jako A-mužstvo. První zápas však nedopadl ani trochu dobře, na hřišti nováčka FC Tempo utržili šemíci ostudně vysokou prohru 1:6. A popravdě nebýt několika vynikajících zákroků brankáře Petra Lorenze hlavně ve druhé půli, mohl mít výsledek i dvoucifernou podobu.

Mohl však také vypadat úplně jinak a mnohem příznivěji, a sice pokud by hráči v modrých dresech proměnili víc než jednu ze čtyř až pěti svých gólových šancí. Kromě toho, rovněž už v první půli, měl tým Vyšehradu prokazatelně kopat dvě penalty, obou ale zůstali domácí ušetřeni.

V základní sestavě se objevilo sedm stejných hráčů, jako v posledním kole minulé sezony přeboru, v červnu, kdy Vyšehrad B porazil 6:0 tým Radotína. Trenéra Jaroslava Klímu doplnil na lavičce nový trenér brankářů Petr Mašek. A mezi náhradníky byl také jeden úplně nový hráč: brankář Patrik Steiner, odchovanec Meteoru, jenž přišel na Vyšehrad ze Zbuzan.

Pouhých 35 vteřin po zahájení hry a centru od kapitána Klímy se dostal do vyložené gólové šance Krčmář, byl však při tom „hraničně“ tísněn domácím stoperem Plíškem a těsně minul bránu Tempa. Ve 3. min. po trestném kopu Gerži zakončoval ve skluzu z malého vápna Pryšljuk, ale rovněž minul. Nicméně byla to už druhá velmi nadějná gólová příležitost. Na druhé straně si Lorenz poradil s šancí Kloučka.

Ve 14. min. se řítil zleva do šance Souček, ale nakonec trochu zpomalil a dostihl jej domácí bek Kostka, který jej strčením rukou sestřelil k zemi. A protože tohle byl zákrok mimo fotbalová pravidla, měl v tu chvíli tým hostí – bez jakýchkoliv diskuzí – kopat penaltu, která už prostě nemohla být jasnější. Jenomže nestalo se...

Naopak ve 20. min. po nedorozumění v defenzivní činnosti Slavoje vstřelil velmi laciný úvodní gól Tempa Klouček: 1:0. Ve 30. min. ale po centru Kankary a krátké zpětné přihrávce od Součka zakončoval zblízka na zadní tyč Krčmář: 1:1!

Ve 34. min. Kankara trefil ve vápně Tempa ruku domácího zadáka Plíška, ale ani tentokrát se píšťalka neozvala. Tempo zůstalo ušetřeno i druhé penalty (obě situace jsou průkazné na videozáznamu) a ihned z protiútoku vstřelilo de facto svoji vítěznou branku. Sám až před Lorenze se dostal Pytlíček a lobem ho přehodil: 2:1. Pět minut nato po trestném kopu se trefil i jeho spoluhráč Babický, jeho gól však kvůli ofsajdu neplatil. Červenožlutí si po svém druhém gólu vynutili územní převahu.

Tři minuty po změně stran a rohovém kopu Gerži mohl vyrovnat hlavičkující kapitán Klíma, míč ale odvrátil před brankovou čarou domácí bek Valta. Následoval ihned brejk podél levé strany hřiště, T. Havlíčka nikdo nedokázal zastavit, a tak přihrál Kloučkovi a ten dal svůj druhý gól: 3:1.

Od té chvíle už měli domácí viditelně navrch a hodně se zapotil hlavně Lorenz, který ve druhé půli pochytal spoustu jejich šancí, a to včetně těch vyložených. Nemohl ale chytit úplně všechno: V 64. min. si Klouček navedl míč z levé strany na střed hřiště a protože nebyl nikým atakován, mohl při technické střele z hranice velkého čtverce zamířit k tyči, a završit tak svůj hattrick: 4:1.

V 72. min. zahrávali domácí rohový kop a centr zasáhl ruku Krčmáře. V tomto případě byl rozhodčí pozorný a penaltu správně odpískal. Proměnil ji Valta: 5:1. V 85. min. si vyměnil míč s Krčmářem Kankara a dostal se do vyložené šance, mohl tak alespoň snížit na 5:2, jenomže těsně minul bránu Tempa. Namísto toho v 87. min. dal svůj čtvrtý gól Klouček: 6:1.

Vyšehrad nezvítězil v zahajovacím utkání sezony už podeváté za sebou: naposledy se to podařilo v srpnu roku 2013 v Žatci, kde v divizním střetnutí vyhráli šemíci 6:0.

Ve 2. kole naše mužstvo přivítá doma na Vyšehradě již v pátek 12. srpna od 17 hodin Duklu Jižní Město, kterou lze velmi pravděpodobně považovat za favorita číslo 1 letošního ročníku pražského přeboru.

Trenér Petr Vanko (Tempo): „Po dlouhé době jsme nastoupili k zápasu přeboru, takže zpočátku jsme byli zbytečně nervozní a nakopávali balony. Úvod zápasu byl divoký, oba týmy mohly dát po dvou gólech. Nám hodně pomohl gól na 2:1 ještě v první půli a pak i na 3:1 na začátku druhé půle. Tím jsme se uklidnili, a potom už to byla jen otázka skóre. Vyšehrad ve druhé půli úplně rezignoval na defenzivní činnost, a vzešel z toho výsledek 6:1. Dařily se nám náběhy za obranu soupeře, kterou jsme tím unavili a měla tak velké problémy.“

Trenér Jaroslav Klíma (Vyšehrad): „Co k tomuhle říct… V první půli jsme nedali několik vyložených šancí, proměnili pouze jednu z nich, takže namísto toho, abychom šli v poločase do kabiny s vedením 4:2 nebo 5:2, prohrávali jsme 1:2. A to jsme domácím na oba jejich góly sami doslova namazali. Ve druhé půli jsme po dalších dvou individuálních chybách inkasovali další dva góly a bylo rozhodnuto. Nebránili jsme dostatečně důrazně, nemluvili na sebe při hře a dělali všechno naopak, než jsme měli. Takže zápas, který jsme měli rozehraný na to, abychom v něm vedli nejméně o dva góly, pro nás nakonec dopadl ostudně vysokou porážkou.“

FC Tempo – Slavoj Vyšehrad 6:1 (2:1)

Praž. přebor (1. kolo), hráno v neděli 7. srpna 2022 na Lhotce. Branky: 20., 50., 64. a 87. Klouček, 34. Pytlíček, 73. Valta z pen. – 30. Krčmář. Střely na branku: 18:4. Střely mimo: 3:3. Soupeřem zblokované střely: 0:0. Rohy: 6:2. Ofsajdy: 3:1. Rozhodčí: Havel – Štěrba, Chrenko. ŽK: Pytlíček – F. Babka, J. Klíma ml. Diváků: 250.

Tempo: Pacovský – Valta, V. Hampapa (46. Stacey), Plíšek, Kostka – Šmídek (75. Kleček), T. Havlíček (80. M. Havlíček) – Babický, Pytlíček (69. Cejnar), Klouček – Sedlář (69. Skokánek). Trenéři Petr Vanko, Petr Havlíček a Martin Dostál.

Vyšehrad: Lorenz – F. Babka, Stareček, J. Klíma ml., Pryšljuk (46. Vodička) – Kubies (53. Šrejber), M. Krivosheev, Kankara, H. Gerža (58. Lískovec) – Krčmář, Souček. Na lavičce byl ještě připraven brankář Steiner. Trenéři Jaroslav Klíma a Petr Mašek.

FC Slavoj Vyšehrad (srpen 2022)

HORNÍ ŘADA ZLEVA: Petr Mašek (trenér brankářů), Otto Šrejber, Oleg Pryšljuk, Tomáš Kankara, František Babka, Petr Krčmář, David Souček, Jaroslav Klíma (trenér a prezident klubu).

PROSTŘEDNÍ ŘADA: Maxmilián Kubies, Marek Vodička, Hugo Gerža, Tomáš Stareček, Jaroslav Klíma mladší (kapitán mužstva), Miroslav Krivosheev, Martin Lískovec.

LEŽÍCÍ DOLE: Patrik Steiner, Petr Lorenz.