FK Viktoria Žižkov B vs. FC Slavoj Vyšehrad
25. kolo Pražský přebor sobota 04.05.2024 10:15 Bohdašínská 398/3, Praha 21-Koloděje

„Slepené“ góly Heřmana a Součka: vítězství nad Přední Kopaninou 2:1!

30. 04. 2023

„A“-muži – Maximální nasazení všech hráčů na hranici sebeobětování, a k tomu něco navíc.  Tím „něčím“ byl excelentní, naprosto famózní výkon brankáře Lukáše Lisy. Fotbalisté Slavoje Vyšehrad v neděli 30. dubna porazili doma 2:1 Přední Kopaninu, a díky tomu si nadále uchovali stále ještě reálnou šanci na záchranu v Pražská teplárenská přeboru.

Sedm kol před koncem soutěže šemíci ztrácejí jeden bod na předposlední Radotín a sedm bodů na čtrnácté Královice. Do sítě druhého týmu tabulky, tedy Přední Kopaniny, se trefili oba útočníci Jiří Heřman a David Souček, a to v rozmezí pouhých 67 vteřin v závěru první půle. Pravdou ale je, že druhá a současně vítězná trefa skončila v sítí hostujícího mužstva opravdu s velkým sportovním štěstím.

Otočit nepříznivý vývoj skóre (v tomto případě z 0:1 na 2:1) a vyhrát zápas, v jehož průběhu mužstvo prohrávalo, se podařilo A-týmu Slavoje Vyšehrad poprvé od srpna roku 2021, kdy v utkání ČFL porazil doma 4:2 Sokolov.

Oproti předchozímu zápasu v Braníku došlo na jedinou změnu v základní sestavě, v níž Tomana nahradil Kubies. Po úvodní půlhodině hry, možná dokonce až 40 minutách, by si stěží někdo z přítomných na stadionu vsadil na to, že to bude nakonec domácí tým, z jehož kabiny se bude po utkání ozývat vítězný pokřik.

Již ve 3. min. po autovém vhazování hostí z pravé strany hřiště se dostal k odraženému míči Ali Asad a placírkou z prostoru mezi penaltou a hranicí velkého čtverce trefil přímo do šibenice: 0:1.

Druhý gól byl v dalších chvílích doslova na spadnutí, v rozmezí šesti minut si vypracoval tři gólové šance syn trenéra hostí Vott. Ve všech třech případech jej ale bravurně vychytal brankář Lisa. A ve chvíli, kdy vypršela úvodní čtvrthodina hry, pálil z další jasné šance jeho spoluhráč Šalanský nad.

Ve 24. min. přišla už pátá gólová šance Přední Kopaniny, Kulhavého vynikající střelu k tyči ale zase dokázala Lisa vytěsnit do zámezí. Pět minut nato to zkusil Šalanský křížnou střelou z úhlu, Lisu však nepřekvapil, ostrou ránu pravého záložníka hostí vyrazil.

Ve 36. min. po průnikové přihrávce Vott opět upaloval zleva sám na Lisu, tentokrát ho ale zastavil ofsajd. Tohle byl také pověstný zlom v utkání, protože pak se skóre možná nečekaně a velmi rychle otočilo.

Ve 39. min. Lískovec v rohu vlastní šestnáctky zachytil přihrávku soupeře, posunul míč Junkovi, který nakrátko přiťukl k levé postranní čáře Coufalovi, jenž ihned nastartoval další rychlou přihrávkou směrem dopředu Heřmana. Ten převzal míč před domácí lavičkou a doběhl s ním až do šestnáctky, kde se zasekávačkou zbavil dvou protihráčů a než mu třetí stihl balon zblokovat, vystřelil po zemi k tyči: v čase 38:15 min. 1:0!

Jen o minutu později zachytil přihrávku před šestnáctku Vyšehradu tentokrát Pryšljuk, přiťukl Starečkovi, jenž posunul míč dopředu na Heřmana, který ještě z vlastní poloviny hřiště poslal kolmý pas nabíhajícímu Součkovi. Ten v běžeckém souboji přelstil stopera Škardu a těsně před vybíhajícím brankářem Matějkou stihl alespoň lehce ťuknout do míče, který tak nabral o trochu větší kinetickou energii a pomalu se dokutálel za brankovou čáru. Bylo to však o centimetry, protože vracející se Škarda málem stihl míč ještě na čáře odvrátit. Ale nakonec to nestihl: v čase 39:22 min. 2:1!

Povzbuzeni obratem ve vývoji skóre se modří tlačili opět do zakončení, Heřmanova teč ani Junkova střela už ale svůj cíl v síti hostí nenašly.

I po změně stran se hráči Slavoje vypnuli k maximálně zodpovědnému výkonu, oproštěnému od zásadních chyb hlavně v defenzivní činnosti. Tlak Přední Kopaniny na domácí bránu ale postupně víc a víc sílil.

Hned po návratu ze šaten střídající Mainolfi jen těsně minul domácí bránu. V 58. min. pálil k tyči Šalanský, Lisa jeho střelu chytil. Tři minuty nato zamířil z místa penalty pod břevno Razetto, nicméně Lisa bleskově zareagoval a vytěsnil míč na roh.

V polovině druhé půle si naběhl zleva do šance Vott, Lisa vyběhl až před vápno a po jeho souboji s protihráčem, který skončil pádem hráče hostí, viděl žlutou kartu. Z následného přímého kopu Mainolfi jen těsně minul. Bylo to však s tečí, takže hosté zahrávali rohový kop a po něm hlaivčkoval Kulhavý – Lisa balon znovu kryl.

V 72. min. jej zkusil překvapit pro změnu střelou zdálky Razetto, ale Lisa jeho bombu vyrazil. A vzápětí si poradil i s hlavičkou Hájka zblízka, což byla další tutovka.

Tlak hostí na domácí bránu byl už doslova enormní, skóre se však nepohnulo. V 84. min. si poradil Lisa s další vyloženou šancí v podobě Velebovy střely. Ve zbývajícím čase včetně šestiminutového nastavení už tým Vyšehradu tříbodový zisk uhájil. Někteří hráči přitom v závěru doslova šlapali vodu, ale hrdinně to vydrželi a utkání, v němž byl celkový poměr střeleckých pokusů 5:28, dotáhli k tříbodovému zisku.

Paradoxně Přední Kopanina hrála jednoznačně lepší, kombinačně vyspělejší a především rychlejší fotbal než týden předtím Braník, na jehož hřišti týden předtím šemíci prohráli vysoko 2:6.

V příštím 25. kole je na programu utkání Viktoria Žižkov B – Slavoj Vyšehrad, a sice v sobotu 6. května v 10.15 hod. na hřišti v Kolodějích.

Trenér Jaroslav Klíma (Vyšehrad): „Velkou zásluhu na vítězství má především náš gólman Lukáš Lisa, který předvedl famózní výkon a zlikvidoval nejméně šest vyložených šancí soupeře. Měli jsme prostě tentokrát velké štěstí, a jsou to pro nás nabíjející tři body, abychom se ještě pokusili něco udělat se situací na chvostu tabulky. Hráli jsme přitom stále dosud v poslepované sestavě, ale věřím, že za týden se nám někteří hráči vrátí, takže už snad budeme i víc konkurenceschopní. Chci všem klukům opravdu moc poděkovat, vydali se doslova do mrtě a někteří už na konci zápasu pletli nohama. Ono je to dáno i tím, že řada z nich měla vinou různých zranění obrovské tréninkové manko, takže klobouk dolů.“

Trenér Daniel Vott (Přední Kopanina): „Pro nás obrovské zklamání, protože zápas jsme měli rozhodnout už v jeho úvodních dvaceti minutách. Třikrát jsme šli sami na bránu, takže místo jednoho gólu jsme měli dát tři a možná by pak už bylo po zápase. Podlehli jsme dojmu, že se nemůže nic stát a dostali jsme pak dva slepené góly. Přestože jsme pak ve druhé půli tlačili a měli i řadu šancí, vychytal nás perfektně gólman Vyšehradu. Neporadili jsme si, protože jsme nebyli sto vymyslet něco překvapivého, byli jsme moc stereotypní, a tak možná bychom nedali vyrovnávací gól, i kdyby se hrálo další hodinu. Prostě naše chyba. Vyšehrad hrál vzadu v bloku, a vyšlo mu to.“

Slavoj Vyšehrad – FC Přední Kopanina 2:1 (2:1)

Praž. přebor (24. kolo), hráno v neděli 30. dubna 2023 na Vyšehradě. Branky: 40. Heřman, 41. Souček – 4. Asad Ali. Střely na branku: 2:14. Střely mimo: 0:8. Soupeřem zblokované střely: 3:6. Rohy: 4:7. Ofsajdy: 0:1. Rozhodčí: Štěrba – Kalcovský, Hruška. ŽK: Lisa, Heřman, Stareček, Pryšljuk – Schierreich, Veleba. Diváků: 70.

Vyšehrad: Lisa – Lískovec, Stareček, Pryšljuk – Holan, Vodička (69. Šrejber) – Coufal, Junek, Kubies (90. +3 Nechepurenko) – Heřman (84. M. Krivosheev), Souček. Na lavičce byli ještě připraveni brankář Havlíček a Borský. Trenéři Jaroslav Klíma a Jaromír Jindráček.

Přední Kopanina: Matějka – Mejdr (51. Veleba), Kučera, Škarda (57. Schierreich), Hovorka – Ali Asad, Razetto – Šalanský (78. Kočí), Hájek, Vott – Kulhavý (46. Mainolfi). Trenéři Daniel Vott, Nicolas Čermák a Ben Rudi Hollerbach.