FC Slavoj Vyšehrad vs. Sokol Královice
26. kolo Pražský přebor neděle 12.05.2024 17:00 Slavoj Vyšehrad UMT, ul. Mikuláše z Husi

Vydařená tečka za celou sezonou: šemíci porazili tým Prostějova 3:1

14. 07. 2020

„A“-muži – Po sérii šesti zápasů v řadě bez výhry si fotbalisté Slavoje Vyšehrad zlepšili náladu v posledním utkání sezony. V úterý 14. července 2020 porazili na Strahově 3:1 tým Prostějova, když do sítě Hanáků se trefili v prvním poločase Ed Kevin Kokorovič z penalty s Janem Suchanem a v závěru utkání ještě střídající Lukáš Pouček. V dresu domácího mužstva podali vynikající výkon brankáři Petr Dočekal a dorostenec Matouš Babka: oba nastoupili na poločas a oba zneškodnili dvě  či spíš tři čisté gólové šance hostujících hráčů.

Náš tým obsadí se ziskem 33 bodů buď 12. nebo 13. místo v konečné tabulce FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, to podle výsledku páteční dohrávky Třinec – Vlašim. Ať tak či onak, záchrana ve druhé nejvyšší soutěži je dalším velmi významným milníkem a dosud největším úspěchem ve 113leté historii našeho klubu.

Oproti sobotnímu vystoupení v Pardubicích učinili trenéři pět změn v základní sestavě: Otáhala vystřídal v brance Dočekal a v poli se namísto kvarteta Šandera, Pouček, Nitrianský, Čvančara (posledně dva jmenovaní nemohli nastoupit kvůli stopce za žluté karty) objevili tentokrát v zahajovací jedenáctce Kodr, Zinhasovič, Drobílek a Vejvar. Jistou kuriozitou tohoto utkání byl fakt, že kapitánskou pásku si během něj postupně navlékli hned tři hráči Vyšehradu: Černý, Laňka a Švejdík.

Laňka tentokrát nastoupil na pozici pravého beka a už ve 2. min. odcentroval na nabíhajícího Suchana, jemuž zabránil v úspěšném zakončení přímo z voleje pouze včasný blok hostujícího stopera. Vzápětí se prezentovali prvním pokusem i Moravané, střelu Zapletala zdálky Dočekal bezpečně kryl.

Po čtvrthodině hry přišla první velká šance: Vejvar zpětnou přihrávkou od brankové čáry našel Suchana, ten opět zakončoval bez přípravy, jenomže střele chyběla potřebná razance a gólman Mucha ji kryl. Ve 20. min. mohli jít do vedení naopak hosté, když jejich hrotový útočník Lutonský ukázal záda hráčům v modrých dresech, Dočekal ale vynikajícím zákrokem jeho střelu zneškodnil.

Ve 22. min. Suchan přihrával z pravého rohu hřiště do velkého čtverce Vejvarovi, toho ale stáhl kapitán hostí Schuster a Kokorovič z penalty oteřel skóre. 1:0!

Tři minuty nato prostějovský Slaměna střelou po zemi těsně minul a hrál se nadále otevřený fotbal. Ve 36. min. Zinhasovič křížnou přihrávkou z pravé strany našel Drobílka, ten kličkou obešel protihráčce a pronikl hlouběji do vápna. Měl před sebou už jen gólmana Muchu, jenomže trefil právě jen jeho, byť to bylo tvrdou ranou. Dvě minuty nato dočšlo k téměř totožné situaci na druhé straně hřiště, zakončoval Zapletal, jenomže i on trefil pouze dobře postaveného Dočekala. Hosté ale kopali roh a po jeho rozehrání mohl vyrovnat hlavou kapitán nikým nehlídaný Schuster – balon mu nesedl tak, jak by potřeboval a skončil v zámezí.

Ve 43. min. Zinhasovič krásnou kolmou přihrávkou uvolnil Vejvara, jenomže toho stihl včas odzbrojit Schuster, a tak útočník Slavoje ani nestihl vystřelit. To ale nebylo vše: ve 44. min. totiž kapitán domácích Černý přihrál doleva Jablonskému, který okamžitě křížným centrem našel zprava nabíhajícího Suchana a ten sice z úhlu, ale poměrně zblízka bezpečně zakončoval: 2:0!

Zatímco první poločas vyšel šemíkům na jedničku, po změně stran přišly komplikace. A to hned necelé dvě minuty po zahájení druhé  půle, kdy už překonal Babku Lutonský, jenomže míč směřující do branky naštěstí neměl razanci, a tak jej stihl odvrátit v poslední chvíli Laňka. Na druhé straně Suchan uvolnil podél pravé strany hřiště Vejvara, ten pálil metr vedle. K zajímavé situaci došlo v 54. min., kdy po trestném kopu Kokoroviče a jeho ostrém centru jeden z prostějovských hráčů trefil hlavou břevno vlastní brány.

Přesně po hodině hry ale přišel faul ve vápně domácího týmu na Lutonského a Stříž z penalty snížil: 2:1. V 64. min. mohl Lutonský vyrovnat, jeho střelu z pravé strany však Babka vyrazil a druhý pokus zblokovali obránci.

Minutu nato Kozel uvolnil Vejvara, který běžel sám na Muchu, ale zastavila ho signalizace ofsajdu. V polovině druhé půle, po přihrávce od Zinhasoviče, mohl zakončovat sám Kozel, ale míč mu při zpracování odskočil od prsou a stal se Muchovou kořistí.

V 68. min. měl Prostějov druhou velkou příležitost vyrovnat, nicméně Zapletal střelou z úhlu trefil jen dobře postaveného Babku a vzápětí se chytil za hlavu – šance to určitě byla.

V 70. min. hostující Sedláček poslal bodyčekem k zemi pronikajího Drobílka, domácí tým i s lavičkou reklamoval penaltu, ale místo ní obdržel Drobílek žlutou kartu.

V 72. min. měl Prostějov třetí velkou možnost vyrovnat, leč Kovářovu takřka gólovou hlavičku k tyči fantastickým zákrokem zmařil Babka.

V 82. min. hosté využili chvilkového „mikrospánku“ domácí obrany a přece jen dostali balon do sítě. Po přihrávce od Stříže to byl Zapletal, jenomže z ofsajdové pozice. Gól tak neplatil.

V 90. min. Drobílek vyvezl míč podél pravé strany hřiště, narazil si ho o Švejdíka a okamžitě poslal doleva Poučkovi. Ten přidal pojistku a současně vstřelil poslední gól Vyšehradu v této sezoně: 3:1!

Pak ještě mohli skórovat i hosté, jejich velkou šanci ale opět zmařil vynikajícím zákrokem Babka.

Po krátké dovolené zahájí A-tým Slavoje Vyšehrad přípravu na novou sezonu v sobotu 25. července na hřišti v Krči.

Trenér Oldřich Pařízek (Vyšehrad): „Jak se říká, konec dobrý, všechno dobré a my jsme tenhle výsledek už potřebovali. Důstojně jsme se rozloučili s letošním ročníkem. Oba týmy hrály uvolněně bez imperativu nutnosti bodovat. Proto se hrál také oboustranně otevřený fotbal, šance střídala šanci a žádná urputná defenziva nebo svázanost vidět nebyly. Za tři vstřelené góly a vítězství jsme rádi, hlavní však je, že jsme splnili základní cíl v letošní nováčkovské sezoně, kterým byla záchrana v soutěži. Všem teď přeju zaslouženou dovolenou a příjemný odpočinek.“

Trenér Pavel Šustr (Prostějov): „Rozhodně jsme v posledním zápase nepředvedli to, co bychom chtěli. V první půli jsme nehráli dobře, byli pomalí, málo agresivní a nechali si dát dvě poměrně laciné branky. Také jsme si vytvořili dvě až tři gólové šance, ale neproměnili je. Ve druhé půli jsme se už vzpamatovali a místy se naše hra blížila našim představám. Bohužel jsme ale zase neproměňovali šance a soupeř nás nakonec ještě potrestal z brejku. Je nám jasné, že nás teď čeká spousta práce.“

Slavoj Vyšehrad – SK Prostějov 3:1 (2:0)

30. kolo F:NL, hráno v úterý 14. července 2020 na Strahově. Branky: 22. Kokorovič z pen., 44. Suchan, 90. Pouček – 60. Stříž z pen. Střely na branku: 5:10. Střely mimo: 2:5. Soupeřem zblokované střely: 2:3. Rohy: 2:6. Ofsajdy: 2:5. Rozhodčí: D. Černý – Podaný, Batík. ŽK: Drobílek, Zinhasovič, Laňka - Bialek, Lutonský, Biolek. Diváků: 241.

Vyšehrad: Dočekal (46. M. Babka) – Laňka, Kodr (46. Mareš), Kokorovič, Jablonský – M. Černý (58. Kozel), Alexandr – Zinhasovič, Suchan (78. Švejdík), Drobílek – Vejvar (78. Pouček). Na lavičce byl ještě připraven Šandera. Trenéři Oldřich Pařízek a Jaroslav Klíma.

Prostějov: Mucha – Biolek (78. Sedláček), Bialek, Schuster, Stříž – Pernatskyi (81. Ircing), Dittmer (54. Kovář) – Machynek, Slaměna, Zapletal – Lutonský. Trenér Pavel Šustr.

Střelci branek Vyšehradu ve F:NL a Mol Cupu