FK Viktoria Žižkov B vs. FC Slavoj Vyšehrad
25. kolo Pražský přebor sobota 04.05.2024 10:15 Bohdašínská 398/3, Praha 21-Koloděje

Zahozená penalta, červená karta, ale i tak bod za remízu 1:1 s ČAFC

13. 04. 2024

„A“-muži – Sestavit jedenáctku pro mistrovské utkání je pro trenéry Slavoje Vyšehrad zápas od zápasu obtížnější. Četnost hráčských absencí už nabývá takřka obludné podoby – důvody jsou různé, hlavně zranění, a to třeba i na předzápasovém tréninku. A když se k tomu potom na hřišti začne kazit vše, co se pokazit může, další bodová ztráta je pak jen logickým vyústěním nahromaděných negativ. Nicméně díky bojovnosti a vůli až do závěrečného hvizdu, a to při hře v oslabení, z toho tentokrát vzešel alespoň bod.

Šemíci v sobotu 13. dubna proti ČAFC nejprve inkasovali vlastní vinou laciný gól, potom zahodili penaltu, ještě před poločasem přišli o vyloučeného Šimona Linhu a nakonec, v páté minutě nastaveného času, odvrátil prohru a zachránil remízu 1:1 kapitán týmu a nejlepší střelec soutěže Jiří Heřman.

Po 21. kole Pražská teplárenská přeboru zůstává Vyšehrad na druhém místě tabulky, na vedoucí Přední Kopaninu ale ztrácí už pět bodů, zatímco odstup vůči třetímu Tempu je i nadále jeden bod.

Oproti předchozímu utkání v Dolních Chabrech došlo na tři změny v základní sestavě: namísto čerstvě zraněného Tomana (z pátečního tréninku), distancovaného Vodičky a omluveného Matějíčka se objevili v jedenáctce tři hráči, kt eří už poměrně dlouho za A-tým nenastoupili: Linha, Kankara a ne úplně uzdravený Romanishak. V úvodní desetiminutovce se pokoušeli o zakončení Kankara a Prýmas, nic z toho nebylo.

V 9. min. ale brankář Dočekal vyběhl až téměř ke středovému kruhu, nezdařil se mu odkop míče, jak by si přál a než se stihl vrátit, Novotný hö přeloboval: 0:1.

Domácí tým se snažil samozřejmě vyrovnat: reálná šance přišla v polovině první půle, kdy Heřman krásnou kolmou průnikovou přihrávkou uvolnil Kankaru, ten byl však tísněn a placírkou trefil jen místo, kde stál brankář Štěpánek.

Ve 28. min. byl faulován pronikající Slapnička, Heřman z penalty ale neproměnil, jeho střelu z bílého bodu totiž brankář Štěpánek vyrazil. Dorazit se snažil ještě Müller, ale minul. Vzápětí, po další průnikové přihrávce od Heřmana, se Kankara už podruhé chytil za hlavu – tentokrát z náběhu do zajímavé pozice přestřelil.

Přímý kop Müllera skončil následně odmávaným ofsajdem, neuspěl ani Jáša střelou zdálky. Ve 41. min. Heřmanova střela byla zblokována a z dorážky Kazda těsně minul. Ve 45. min. Linha fauloval před domácí lavičkou Peričeviče, viděl druhou žlutou a tudíž i červenou kartu. Tým Slavoje pil z kalichu hořkosti nevídaným způsobem…

Dvě minuty po návratu ze šaten Heřman krásnou zpětnou přihrávkou vyzval ke skórování Slapničku, tomu ale na místě penalty odskočil míč od nohy a velká šance byla rázem vniveč. Po akci Heřmana s Kankarou se ocitl v šanci i Prýmas, radost mu ale pokazil brankář Štěpánek.

Po necelé hodině hry mohli naopak skórovat hosté ze Záběhlic. Dočekal si poradil s velmi nebezpečnou střelou Borkovce a vzápětí zmařil i dorážku. Dát gól mohl i Pyšek, těsně minul. V polovině druhé půle pálil ke vzdálenější tyči Fridrich, ale Dočekal dalším vynikajícím zákrokem kryl.

Naopak v 73. min. po rohovém kopu hlavičkoval nad Kankara, i tohle byla gólová šance. Domácí tým měl navzdory oslabení většinou územní převahu i možnosti k zakončení, tím se ale otevíraly volné prostory a soupeř hrající v černém mohl znovu trestat. Čtvrt hodiny před koncem normální hrací doby Pyšek běžel sám na Dočekala, ten mu ale zmenšil střelecký úhel, balon zblokoval a jasnou příležitost zkušeného útočníka zmařil.

V 83. min. Jáklova střela z přímého kopu lízla břevno brány hostí. V 87. min. se po zpětné přihrávce od Heřmana ocitl v čisté šanci Slapnička, ale trefil jen brankáře. Tlak navzdory oslabení o jednoho hráče pokračoval, navíc tým ČAFC v nastavené době tahal čas, a to ho stálo další minutu prodloužení. Na začátku čtvrté minuty nastaveného času byl faulován na hranici rohu velkého čtverce pronikající Prýmas, přímý kop rozehrál Kazda, gólman Štěpánek míč vyrazil před sebe, po přiťuknutí hlavou od Jáši jej získal J. Holan, který dokázal zpětnou přihrávkou najít opět Jášu, jenž ihned posunul na Heřmana a ten z bezprostřední blízkosti poslal míč v čase 94:03 min. do sítě: 1:1!

Pak ještě Borský dlouhým pasem našel nabíhajícího Heřmana, ale byl z toho ofsajd. V čase 95:41 min. zápas skončil.

V nadcházejícím 23. kole přeboru náš tým  nastoupí v sobotu 20. dubna v Braníku, na půdě posledního týmu tabulky. Výkop utkání je v 10.15 hod.

Trenér Jaroslav Klíma: „Z naší strany po herní stránce výborné utkání. Na to, jak máme mladý tým, to bylo od našich hráčů i v osobních soubojích velmi dobré a nebojácné. Dali jsme si polovlastní gól, opět neproměnili penaltu a opět přišli o vyloučeného hráče. Vyrovnali jsme až v úplném závěru, přesto se znovu opakovalo, že nás neuvěřitelně trápí koncovka. Vypracovali jsme si čtyři až pět vyložených gólových šancí, a z tohoto pohledu je remíza zasloužená. Na druhé straně jsme také mohli inkasovat druhý gól, protože ve druhé půli jsme hráli velké riziko a vabank.“

Slavoj Vyšehrad – ČAFC 1:1 (0:1)

Praž. přebor (22. kolo), hráno v sobotu 13. dubna 2024 na Vyšehradě. Branky: 90. (+5) Heřman – 9. Novotný. Střely na branku: 12:7. Střely mimo: 8:3. Soupeřem zblokované střely: 4:3. Rohy: 4:2. Ofsajdy: 2:3. Rozhodčí: Zloch – Hejma, L. Prýmas. ŽK: Linha, Müller, Romanishak, M. Prýmas, Lisa – S. Peake, Peričevič, T. Peake, Knap. ČK: 45. Linha (Vyšehrad). Diváků: 80. Ve 29. min. neproměnil Heřman (Vyšehrad) penaltu.

Vyšehrad: Dočekal – Linha, J. Holan, Jáša, Romanishak – Müller (65. Jákl), Kazda, Slapnička, M. Prýmas – Kankara (73. Borský), Heřman. Na lavičce byli ještě připraveni brankář Lisa, Škop a Habor. Trenéři Jaroslav Klíma a Jaromír Jindráček.

ČAFC: Štěpánek – Fridrich, Machurka, Lukeš, Vlasák – S. Peake – Pakosta (46. T. Peake), Borkovec (76. Knap), Peričevič (90. +1 Svoboda) – Novotný (61. Klymskyj), Pyšek. Trenéři Pavel Novotný a Ivan Kovačík.

Střelci branek Slavoje Vyšehrad v přeboru a Teskahor Cupu

24 – Heřman, 8 – Prýmas (z toho 2 v poháru), 7 – Krčmář, 5 – M. Krivosheev (z toho 1 v poháru), 3 – A. Krivosheev, Matějíček (z toho 1 v poháru), 2 – F. Babka, Junek, Pryšljuk, 1 – Dimitrov (v poháru), J. Holan, Jáša, Mohammed (v poháru), Müller.

14 – A. Krivosheev (z toho 2 v poháru), M. Krivosheev (z toho 1 v poháru), 13 – Matějíček (z toho 2 v poháru), Prýmas (z toho 2 v poháru), 10 – Heřman, Junek, 8 – Krčmář (z toho 1 v poháru), 4 – Pryšljuk, 2 – J. Holan, Kubies (z toho 1 v poháru), Lískovec (z toho 1 v poháru), Souček, Vodička, 1 – F. Babka, Dimitrov, Jáša, J. Klíma ml., Lisa, Müller, Romanishak, Slapnička, Škop.