FC Slavoj Vyšehrad vs. Sokol Kolovraty
20. kolo Pražský přebor pátek 29.03.2024 12:30 Slavoj Vyšehrad UMT, ul. Mikuláše z Husi

První domácí utkání a první body: šemíci zdolali Ústí nad Labem 4:1!

28. 07. 2019

„A“-muži – Premiérové domácí vystoupení v novém ročníku FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY vyšlo fotbalistům Slavoje Vyšehrad na jedničku. Na poslední červencovou neděli přivítali na Strahově druholigového mazáka z Ústí nad Labem, který působí v této soutěži už devátým rokem v řadě, a porazili ho 4:1! V úvodním poločase otevřel skóre Miroslav Verner, po změně stran se trefil Jan Vejvar a v nastaveném čase utkání také Tomáš Čvančara a znovu Miroslav Verner, tentokrát z penalty. Výhodu pokutového kopu měli za stavu 2:0 i Severočeši, brankář Martin Otáhal jej však zneškodnil. Náš tým figuruje po dvou kolech F:NL na šestém místě tabulky.

První polovina první půle přinesla oboustranně opatrnou hru – výjimkou byl jen pokus Basseye, krále střelců loňské ČFL, jenž střelou po zemi o kousek minul Otáhalovu bránu. Ve 23. min. pak zpětnou přihrávkou připravil šanci nabíhajícímu Bílkovi, ten ale nezasáhl míč.

O tři minuty později se dostali domácí hráči ke své první vážnější akci, která hned znamenala první změnu skóre. Z Pardubského autového vhazování převzal míč Drobílek, zatáhl ho směrem k bráně a zpětnou přihrávkou našel Vernera, jenž stále těsně za malým vápnem. Defenzivní záložník Vyšehradu nejprve zblízka trefil Stradovu ruku, od ní se balon odrazil zpět, a tentokrát ho už Verner napálil s jistotou pod břevno: 1:0!

Po půlhodině hry Mareš zblokoval Basseyho střelu na roh, po ně+mž se dostal znovu k zakončení mladý nigerijský forvard, ale Otáhal byl na místě. Z protiútoku se dostal do koncovky Vejvar: trefil jen boční síť,

Ve 35. min. znovu zahrozil Bassey, leč zblokovaná střela skončila v zámezí. Poté Otáhal vytáhl na další roh hodně nebezpečnou Stradovu střelu, zatímco bývalý hráč Vyšehradu Písačka, po sedmém ústeckém rohu, hlavičkoval ve velmi dobré pozici nad.

Severočeši měli další příležitost hned po návratu ze šaten, Richterovu takřka gólovou střelu ale zkušeně odvrátil Švejdík. Richter vzápětí dostal balon patičkou přece jen do sítě, nicméně z ofsajdu, takže neplatil.

Ne druhé straně to zkusil z trestného kopu Verner a hostující brankář Tvrdoň musel míč vyboxovat na roh. Po jeho rozehrání Švejdík hlavičkoval mimo tři tyče.

V 64. min. vypálil dělovku zdálky ústecký záložník Krátký, Otáhal vyrazil na roh. Pak už přišly rozhodující chvíle utkání. V 66. min. vyrobili hosté velkou hrubku při rozehrávce, zpětnou přihrávku chytře vystihl Vejvar, upaloval sám na Tvrdoně a střelou po zemi ho propálil: 2:0!

To už vypadalo hodně nadějně, jenomže o dvě minuty později byl Drozdovi odpískán faul ve vápně na Basseye, takže penalta. Otáhal se vyznamenal, střelu Krátkého z bílého bodu nohama vyrazil!

Hráči Ústí n. L. ale rozhodně nerezignovali, v 75. min. měl obrovskou šanci Richter, který byl na malém vápně sám před gólmanem Slavoje, ale minul jeho bránu. Co se nepovedlo jemu ani předtím Krátkému, zvládl kapitán Peterka, jenž v 81. min. snížil na 2:1.

Šanci na varovnávací branku si už ale hosté nevytvořili. Naopak v 87. min. Tvrdoň vyrazil Vernerovu střelu na roh a po něm těsně minul Rataj. V první minutě nastaveného času Rataj trefil tyč, míč se odrazil k Čvančarovi a ten střelou z úhlu nezaváhal: 3:1! Ve třetí minutě nastaveného času pak po další akci Čvančary Tvrdoň na zlomek vteřiny zaváhal a vzápětí fauloval Vernera. Ten pak sám bezpečně proměnil penaltu: 4:1!

Pro šemíky to byl celkově třicátý zápas ve druhé nejvyšší soutěži, ale až nyní dokázali nastřílet čtyři góly.

V nadcházejícím třetím dějství soutěže nastoupí fotbalisté Vyšehradu již v pátek 2. srpna v 17 hodin ve Vítkovicích, na půdě momentálně 16. týmu tabulky.

Trenér Vyšehradu Roman Veselý: „Pro naše mladé mužstvo je každý takový zápas těžký a poučný, protože to je i o zkušenostech. V první půli se nám podařilo udržet na uzdě silnou středovou trojici Ústí a šli jsme do vedení, ve druhé půli bylo hráčů hostí plné hřiště a nám ubývaly síly, takže se zdálo, že je jen otázkou času, kdy nás potrestají. Naštěstí pro nás koncovku nevyřešili tak, jak by chtěli. My jsme byli zatažení, ale i proto, že jsme hráli hodně bez balonu. Musím však pochválit tým za přístup a bojovnost, všichni pracovali dozadu, jak jen mohli. Nakonec tedy pro nás krásný výsledek, za který jsem samozřejmě rád, protože Ústí prokázalo opravdu velkou kvalitu.“

Trenér Ústí nad Labem Aleš Křeček: „Fotbal se hraje na góly a domácí dali po našich hrubých chybách čtyři. Pro nás je to krutý výsledek, debakl. Z toho jsem hrozně zklamán, ale bohužel i takové zápasy jsou. Na druhou stranu musím říct, že v náš neprospěch rozhodlo neproměňování šancí, a to včetně penalty. To byl asi klíčový moment. V poli jsme hráli dobře, měli převahu a soupeře přehrávali, takže jsme i za stavu 2:0 věřili, že to otočíme v náš prospěch. Dva góly jsme dostali až v úplném závěru, kdy už to bylo z naší strany vabank. Finální fáze je o kvalitě hráčů: buď to umíte vyřešit, a máte pak výsledky, nebo můžete hrát několik zápasů a gól nedáte.“

Slavoj Vyšehrad – FK Ústí nad Labem 4:1 (1:0)

2. kolo FNL, hráno v neděli 28. července 2019 na Strahově. Branky: 26. a 90. (+3) Verner, 66. Vejvar, 90. (+1) Čvančara – 81. Peterka. Střely na branku: 8:6. Střely mimo: 5:4. Soupeřem zblokované střely: 1:2. Rohy: 6:8. Ofsajdy: 1:4. Rozhodčí: Ardeleanu – Hurych, Matoušek. ŽK: Verner, Drozda, Otáhal, Čvančara – Pimpara, Strada, Tvrdoň. Diváků: 658. V 68. min. neproměnil Krátký (Ústí n. L.) penaltu.

Vyšehrad: Otáhal – Pardubský, Švejdík, Drozda, Mareš – Brejcha, Verner – Vejvar (73. Žežulka), Drobílek, L. Veselý (60. Čvančara) – Pouček (71. Rataj). Na lavičce byli ještě připraveni brankář Dočekal, Kozel, Gebert a Freit. Trenéři Roman Veselý a Oldřich Pařízek.

Ústí nad Labem: Tvrdoň – Strada, Brak, Pimpara, Písačka – Krátký (76. Jirkovský), Valenta (66. Matějka), Peterka, Bílek (60. Drame) – Richter – Bassey. Trenéři Aleš Křeček, Petr Vrabec a Juraj Šimurka.