FC Slavoj Vyšehrad vs. Sokol Královice
26. kolo Pražský přebor neděle 12.05.2024 17:00 Slavoj Vyšehrad UMT, ul. Mikuláše z Husi

Hodně nepříjemný zádrhel... šemíci nezdolali obranu ČAFC: prohra 0:1

15. 04. 2023

„A“-muži – Hořké a hluboké zklamání… Co jiného říct o zápase, v němž fotbalisté Slavoje Vyšehrad, po předchozích dvou kolech se čtyřbodovým ziskem, byli odhodláni znovu bodovat, navíc proti soupeři, na jehož hřišti na podzim zvítězili 3:2. Situace v tabulce to akutně vyžadovala, jenomže… Územní převaha vyplývající ze snahy o tvořivou kombinaci nechyběla, několik šancí se také zrodilo, včetně nastřelené tyče, veškerá snaha a veškeré úsilí ale přišly vniveč. Šemíci v sobotu 15. dubna podlehli doma ČAFC 0:1.

Tým ze Záběhlic byl sice pod tlakem, dařilo se mu však účinně zblokovávat nejen střely, ale i finální a předfinální přihrávky fotbalistů v modrých dresech. Zcela jistě by na něj tudíž platilo rychlejší a sebevědomější provedení kombinačních akcí, což se ale samozřejmě mnohem snáz řekne nebo napíše, než ve skutečnosti provede… Zvlášť za situace, kdy Slavoj dohrával zápas s pěti dorostenci na hrací ploše.

Náš tým proto zůstal i nadále se čtrnácti body na dně tabulky Pražská teplárenská přeboru. Aby toho nebylo málo, už takhle zdecimovaný kádr ještě víc zeštíhlil. Vinou dalších dvou zranění přišel totiž o další dva hráče základní sestavy: středního záložníka Miroslava Krivosheeva a útočníka Petra Krčmáře.

Oproti zápasu na Spojích došlo k jedné změně v základní sestavě, kde Součka s obnoveným zraněním nahradil alespoň zčásti uzdravený Junek. Po pěti minutách hry to zkusil ze střední vzdálenosti M. Krivosheev, brankář Štěpánek jeho ostrou ránu vyrazil. Hosté kontrovali pokusem Pakosty a střelou kapitána Kaliby po rohovém kopu, jež minula Lisovu bránu.

V 17. min. přišla nejhezčí akce první půle, kdy kombinaci Lískovce, Krčmáře a Heřmana zakončoval Junek, ale těsně minul bránu hostí. V polovině první půle po rohovém kopu Heřman trefil brankáře a také s Junkovým pokusem přímo z rohového kopu, který se kroutil pod břevno, si Štěpánek poradil.

Další Junkova střela byla protihráčem zblokována, zatímco po krásném vysunutí od M. Krivosheeva se řitil do šance Coufal, v pravou chvíli sice vystřelil, jenomže o metr minul.

Ve 37. min. prošel s míčem snad padesát metrů podél pravé postranní čáry Krčmář, jeho zpětnou přihrávku zachytil Heřman, otočkou s míčem se zbavil dvou protihráčů a vypálil – míč se odrazil od tyče zpět do pole… Pět minut před pauzou pálil zleva z úhlu Coufal, ale Štěpánka nepřelstil.

Těsně před pauzou přišel rozhodující moment celého zápasu. Čafka rozehrála před vlastní střídačkou standardku, vzápětí přišel z levé strany hřiště přetažený centr Borkovce (zapomenutého a zcela neobsazeného a nedostoupeného!) na vzdálenější tyč, odkud rovněž nedostoupený Pakosta poslal míč z voleje a ve skluzu ke vzdálenější tyči: 0:1. Bylo to velmi náročné na provedení, nicméně pravému záložníkovi ČAFC toto téměř akrobatické zakončení dokonale vyšlo.

To už hrál Vyšehrad prakticky v deseti, protože v závěru první půle zůstal na hřišti jen s velkým sebezapřením M. Krivosheev, který si zase obnovil své původní zranění. V poločase jej nahradil Nechepurenko.

Sedm minut po změně stran se dostal k nadějnému zakončení Holan, ani on ale Štěpánka nepřekonal. V 69. min. Holan pro změnu poslal dlouhý nákop z vlastní poloviny na hranici velkého čtverce hostí, kde Krčmář svedl hlavičkový souboj se stoperem Lukešem a při dopadu jím byl zezadu podkopnut. Tohle nejspíš měla být penalta! Ne-li ještě s kartou… Jenomže nebyla a navíc nejproduktivnější hráč Vyšehradu (6 branek + 8 asistencí) zůstal ležet s bolestivým zraněním nohy na zemi.

Krčmáře nahradil dorostenec Gruntorád, který se hned po svém příchodu na hřiště mohl stát autorem vyrovnávací branky. Coufal rozehrál přímý kop, odražený míč se dostal na malém vápně ke Gruntorádovi, jeho střela však byla zblokována na roh. Mezitím Krčmář jen s podporou Babky, dalšího hráče dlouhodobě mimo hru, se sebezapřením a bolestí odkulhal do šatny.

Marné dobývání brány ČAFC pokračovalo, vždy se našla nějaké noha nebo hlava hostujících hráčů, která poslala míč, byť i v poslední chvíli, do bezpečí. Další možnost měl v 74. min. po rohovém kopu hlavičkující Holan, ale minul. A v 90. min. opět po rohovém kopu opět hlavičkoval Holan, tentokrát z malého vápna, a už to vypadalo na gól, jenomže Štěpánek dokázal balon letící zblízka na jeho bránu chytit. Po čtyřech minutách nastaveného času odcentroval z rohu velkého čtverce Coufal a do třetice hlavičkoval Holan: tentokrát z místa penalty a bohužel mimo tři tyče. Slavoj tak vyšel už poosmé v sezoně, z toho počtvrté doma, střelecky naprázdno.

V příštím 23. kole se tým Slavoje Vyšehrad představí v sobotu 22. dubna v Braníku, na hřišti sedmého týmu tabulky. Souboj dvou celků z Prahy 4 má výkop v 10.15 hod.

Trenér Jaroslav Klíma (Vyšehrad): „Není snadné hodnotit zápas, v němž soupeře ani nepustíme do vážnější šance, a přesto s ním prohrajeme doma 0:1. Ale na rozdíl od nás dohrál dobře jednu situaci v závěru první půle, kdy už to vypadalo, že balón prolétne do zámezí. To bylo z naší strany naivní, a stálo nás to také celý zápas. Předtím v první půli jsme nedali dvě vyložené šance a třikrát nebo čtyřikrát jsme se sami připravili o gólovou šanci pokaženou finální přihrávkou. Katastrofa je pro nás i fakt, že jsme kvůli zranění přišli o další dva hráče ze základní sestavy, Ve druhé půli jsme si také ještě vytvořili nějaké ty možnosti a navzdory tomu, že se ná nepodařilo ani vyrovnat, musím kluky pochválit za jejich výkon. Chybí nám teď už osm nebo devět hráčů z původní jedenáctky, ale nezbývá nám, než bojovat a prát se o body dál.“

Slavoj Vyšehrad – ČAFC 0:1 (0:1)

Praž. přebor (22. kolo), hráno v sobotu 15. dubna 2023 na Vyšehradě Branka: 45. Pakosta. Střely na branku: 7:4. Střely mimo: 5:6. Soupeřem zblokované střely: 3:4. Rohy:11:4. Ofsajdy: 1:3. Rozhodčí: Tikal – Havel, Stránský. ŽK: J. Toman – Huňka, Neuberg. Diváků: 75.

Vyšehrad: Lisa – Lískovec, Holan, Stareček, Pryšljuk – J. Toman – Coufal, M. Krivosheev (46. Nechepurenko), Junek – Heřman, Krčmář (71. Gruntorád). Na lavičce byli ještě připraveni brankář Sulánský, Borský, Škop a Klaban. Trenér: Jaroslav Klíma.

ČAFC: M. Štěpánek – Marek (81. Neuberg), Machurka, Lukeš (87. Vaněk), Kaliba – Sváta, Matoušek – Pakosta (67. Nováček), Peake, Borkovec – Huňka (81. Tseber). Trenér: Pavel Novotný.