FK Motorlet Praha B vs. FC Slavoj Vyšehrad
27. kolo Pražský přebor sobota 18.05.2024 13:15 Butovická 35, Praha 13-Jinonice

Trenér Gerža se rozloučil s U 19 výhrou 5:2 s Pískem (Šoškič 4 góly!)

04. 06. 2023

U 19 – Trenér mládeže Dominik Gerža po deseti letech ukončil v neděli 4. června 2023 své působení ve Slavoji Vyšehrad. A jeho svěřenci mu připravili opravdu náramnou rozlučku: poprvé od jarní premiéry v Chrudimi naplno zabodovali a porazili 5:2 tým Písku.

Herní zlepšení v závěru sezony avizovaly už předchozí čtyři zápasy, to ale byly vždy jen poločasy – tentokrát se podařilo odehrát kvalitně, tedy s výjimkou samotného úvodu, celý zápas.

Jihočeši šli brzy do vedení a o obrat se postarali svými trefami dva šestnáctiletí mladší dorostenci: vyrovnal Adam Heřmánek a potom se už stal zápas One Man Show Petara Šoškiče, který vstřelil čtyři góly! Konečně tak někdo předstihl v tabulce střelců mužstva U 19 Vasila Monyče, jenž přestoupil v zimě do Mladé Boleslavi. Šoškič má na svém kontě 8 branek, Monyč 7 a třetí Gruntorád 5.

Čtyři dny po středečním derby s Admirou (také v tomto zápase, který skončil 2:2, skórovali Heřmánek a Šoškič) došlo na tři změny v základní sestavě: namísto Klinky, Štěpničky a Gruntoráda se v ní tentokrát objevili Laštůvka, Slapnička a Šoškič.

Již ve druhé minutě utkání Jihočeši zahrávali svůj první rohový kop z levé strany hřiště a Souhrada z malého vápna překonal Havlíčka: 0:1. Další z nekonečné řady velmi lacino inkasovaných branek v této sezoně, spíš darovaných soupeři, to nevěstilo nic dobrého. Tentokrát ale tomu bylo přece jen úplně jinak.

O vyrovnání se pokoušeli Kefurt, Toman a Pfaf, vyšlo to ale ve 37. min., kdy Slapnička přihrál doleva Heřmánkovi a ten krásnou střelou ke vzdálenější tyči srovnal skóre: 1:1! Tři minuty nato rozehrál zprava trestný kop Laštůvka a po jeho centru ke vzdálenější tyči byl faulován ve vápně Toman. Šoškič z penalty se postaral o obrat ve vývoji skóre: 2:1! Již v nastaveném času první půle se po Havlíčkově výkupu dostal k míči na pravé straně hřiště Šoškič a přesným lobem přehodil brankáře Kubce: 3:1! Takže tři góly během devíti minut…

Pět minut po návratu ze šaten byli Jihočeši blízko kontaktní brance: bombu Kapinuse z 25 metrů Havlíček vyrazil a Tlapa z dorážky minul jeho bránu. Z protiútoku naopak zahrozil Heřmánek, brankář Kubec vyrazil a poradil si i se dvěma dorážkami Pfafa.

V 64. min. se probil z levé strany podél brankové čáry Klaban a z jeho zpětné přihrávky měl jedinečnou příležitost skórovat nabíhající Slapnička, střelou po zemi ale bohužel minul píseckou bránu.

Dvě minuty nato měl naopak obrovskou šanci písecký Kohout, trefil ale jen dobře postaveného Tomana a z dorážky a další jasné šance Žilák hlavičkoval nad. Za další tři minuty, což bylo přesně v polovině druhé půle, to už hostím vyšlo, po neodpískaném strkání rukama do Heřmánka získal míč Kohout a z brejku dal přece jen kontaktní gól: 3:2.

Domácí trenéři ihned zareagovali střídáním, Písečtí se sice dál vehementně snažili vyrovnat (a udržet tak bodový kontakt s šestnáctým Kladnem a sedmnáctým Meteorem): V 80. min. měl k tomu vyloženou, téměř stoprocentní příležitost Kohout, pálil sám z malého vápna, Havlíček ale jeho střelu fantastickým zákrokem zneškodnil.

Mladí šemíci v čele s výborným Havlíčkem tak odolali a podobně jako závěr první půle, také závěr té druhé už byl plně v jejich režii. V 85. min. po akci Krajíčka, Šímy a střele Slapničky, která byla zblokována, se dostal k míči Šoškič a završil svůj hattrick: 4:2! V 89. min. šel balon přes Kefurta a Pfafa opět k Šoškičovi a ten dal střelou ke vzdálenější tyči svůj čtvrtý gól: 5:2!

Naši „devatenáctku“ čeká v této sezoně a současně ve druhé nejvyšší dorostenecké soutěži už jen poslední zápas: v neděli 11. června ve 14.45 hod. se střetne v Horních Počernicích s „osmnáctkou“ Slavie, která je třetí v tabulce. Tým Vyšehradu bude koučovat v derniéře Zdeněk Jaroš.

Trenér U 19 Dominik Gerža: „V posledním zápase na Slavii už přítomen nebudu, a tak jsem se už nyní loučil s mužstvem staršího dorostu. Musím říct, že s blížícím se koncem sezony měly naše výkony vzestupnou úroveň. Proti Písku nám vyšel konec první půle, ale ta druhá nebyla úplně podle našich představ, protože soupeř měl šance. Naštěstí nás podržel Honza Havlíček a rozhodli jsme pak definitivně z brejkových situací zásluhou rychlostních typů hráčů jako Pfaf, Heřmánek a Šoškič. Petarovi zápas do otevřené obrany vyloženě sednul a kluci mu také dobře připravili finální přihrávky. Celkově bylo jaro lepší než podzim, škoda jen, že jsme sestavu našli až ke konci sezony. Pomohli nám také mladší dorostenci. Působil jsem zde na Vyšehradě téměř deset let, od doby, co jsme sem přešli s ročníkem 2004 z SK Nusle. Jsem proto rád, že jsem se rozloučil vítězstvím. Z pracovních důvodů si dám teď od fotbalu pauzu a pak se uvidí.“

U 19: Slavoj Vyšehrad – FC Písek 5:2 (3:1)

33. kolo České ligy staršího dorostu, hráno v neděli 4. června 2023 na Vyšehradě. Branky: 41. z pen., 45. (+1), 85. a 89. Šoškič, 37. Heřmánek – 2. Souhrada, 67. Kohout. Střely na branku: 11:7. Střely mimo: 10:7. Soupeřem zblokované střely: 0:4. Rohy: 2:6. Ofsajdy: 0:0. Rozhodčí: Gunitš – Klátil, Císař. Bez karet. Diváků: 60.

Vyšehrad U 19: Havlíček – Králík (85. Krajíček), Blín, J. Toman, Klaban – Pfaf, Kefurt, Laštůvka (69. Šíma), Heřmánek ‚69. Štěpnička) – Šoškič, Slapnička. Na lavičce byl ještě připraven brankář Čepela. Trenéři Dominik Gerža a Zdeněk Jaroš.

Písek U 19: Kubec – Čibera, Baďura, Kašpar, Malát – Maroušek (38. Kubeš, 60. Žilák), Mařík, Kapinus, Souhrada – Kohout, Tlapa. Trenéři Petr Bílý, Dušan Horník a Roman Vierer.