FC Slavoj Vyšehrad vs. Sokol Královice
26. kolo Pražský přebor neděle 12.05.2024 17:00 Slavoj Vyšehrad UMT, ul. Mikuláše z Husi

U 19 nezvládla druhou půli derby: Viktorii Žižkov proto podlehla 1:5

16. 04. 2023

U 19 – Totéž, co potkalo juniorku Slavoje Vyšehrad v neděli 16. dubna ve Kbelích – tři inkasované góly v rozmezí pouhých pěti minut – se přihodilo týž den už o čtyři hodiny dříve našim starším dorostencům na umělce v nedalekých Satalicích. V derby s „domácí“ Viktorií Žižkov odehráli velmi dobrý úvodní poločas, který skončil 1:1. Tento stav byl na ukazateli skóre ještě po hodině hry, pak ale přišly zmíněné tři „slepené“ góly a bylo po nadějích na bodový zisk. Po 26 odehraných kolech ztráta na předposlední Tempo je i nadále čtyři body.

Za kuriozitu lze považovat fakt, kam všude, do jakých možných i nemožných končin, si žižkovská „devatenáctka“ pozvala v průběhu let své vrstevníky z Vyšehradu k mistrovským zápasům České ligy staršího dorostu: podzim 2011 Horních Počernice, podzim 2012 Satalice, jaro 2014 i podzim 2015 Žižkov, jaro 2018 Střížkov, jaro 2019 Vinoř, jaro 2022 Bílá Hora, jaro 2023 Satalice. Nejlépe to pro nás dopadlo před čtyřmi roky „na vidrholci“ ve vesnici Vinoř, kde tehdy naše U 19 vyhrála 3:2 díky gólům, které na nakloněném hřišti vstřelili během pouhých pěti minut Matěj Vácha, David Souček a Franta Babka (ve druhém poločase, kdy hrál Vyšehrad zhora dolů). Tolik malá odbočka do historie vzájemných soubojů s domácím prostředím Viktorie Žižkov…

Oproti předchozímu zápasu s béčkem Pardubic došlo na dvě změny v základní sestavě, kde se namísto Cvoreně a Laštůvky objevili Toman a Gruntorád. Vyšehrad vstoupil do utkání na kvalitní umělce velmi dobře, aktivně. V 11. min. dvakrát pálil z úhlu Šoškič, brankáře Šedivého ale nepřekonal. Jen o  minutu později si však 16letý útočník našeho týmu sám vybojoval míč, udělal Šedivému zdařilou kličku a poslal balon do zcela odkryté brány: Šoškič 0:1!  Po 447 minutách hry tím skončilo čekání na gól v síti soupeře: naposledy o pět týdnů dříve skóroval proti béčku Plzně také Šoškič.

Jen o další minutu později si naběhl do další příležitosti opět Šoškič, i když tentokrát z levé strany hřiště, bohužel druhý gól nepřidal – jeho střelu z úhlu Šedivý vyrazil.

Naopak ve 20. min. prošel snadno přes několik hráčů v modrých dresech Edrees a vyrovnal na 1:1. Ve 24. min. mohl získat Vyšehrad znovu vedení, Slapničkova přihrávka z levé strany ale ke dvěma spoluhráčům, z nichž oba by už zakončovali do prázdné brány, nedoputovala – byla totiž protihráčem zblokována. K další střele se pak odhodlal Šoškič, brankář Viktorky ji vytěsnil do zámezí na roh.

Ve 29. min. zahrával rohový kop naopak soupeř z Prahy 3 a Tomečkova hlavička lízla břevno. Dvě minuty nato si naběhl na malé vápno Novák a z bezprostřední blízkosti také on trefil hlavou břevno Havlíčkovy brány.

Osm minut před poločasem musel střídat kvůli zranění kolene do té doby velmi dobře hrající Kefurt a chvíli nato, po lobu Šimka, zachránilo Havlíčka už potřetí břevno. Žižkovští si vynutili velký tlak, zblízka zakončoval Edrees, ale Havlíček dokázal míč až neuvěřitelně vytěsnit zcela mimořádným zákrokem na roh. V závěru první půle měl Edrees další možnost skórovat, ale svůj druhý gól opět nepřidal.

Po návratu ze šaten už červenobílí zúročili svoji převahu. Po hodině hry na přední tyči doťukl zblízka do sítě Šerák: 2:1. Tři minuty nato zakončoval zleva F. Ret a jeho pomalá křížná střela se došourala po zemi do sítě: 3:1. Za další dvě minuty pak utekl po pravé straně Janovský a prostřelil Havlíčka: 4:1. Takže tři branky v rozmezí pěti minut… V 72. min. Havlíček zneškodnil další vyloženou příležitost Edreese.

V 90. min. brankář Vyšehradu fauloval ve vápně pronikajícího F. Reta, který byl v sólovém úniku, a vzápětí sám F. Ret z penalty zvýšil na 5:1.

„Devatenáctka“ Vyšehradu tak úplně ztratila už šestý zápas, v jehož průběhu nad soupeřem vedla: předtím tomu tak bylo na podzim proti Liberci (vedení trvalo do 15. minuty), béčku Českých Budějovic (do 68. minuty), béčku Pardubic (do 58. minuty), Tempu (do 48. minuty). Slavii B (do 38. minuty) a nyní na jaře proti Žižkovu (do 20. minuty).

Nyní čekají naši U 19 dva zápasy za sebou doma na Vyšehradě: již ve středu 19. dubna ve 12 hodin se Spartou B (třetí v tabulce) a v neděli 23. dubna v 10 hodin s Táborskem (patnácté v tabulce).

Trenér U 19 Dominik Gerža: „Vstoupili jsme do utkání dobře a zaslouženě se ujali vedení. Měli jsme další příležitosti ho zvýšit, potom jsme ale bohužel trochu polevili při napadání protihráčů a dostali vyrovnávací gól, i když už předtím měl soupeř několik šancí. Do druhé půle jsme vstoupili špatně a Žižkov rozhodl zápas ve svůj prospěch.“

U 19: Viktoria Žižkov – Slavoj Vyšehrad 5:1 (1:1)

26. kolo České ligy staršího dorostu, hráno v neděli 16. dubna 2023 v Satalicích (hřiště UMT). Branky: 64. a 90. F. Ret (druhá z pen.), 20. Edrees, 61. Šerák, 66. Janovský – 12. Šoškič. Střely na branku: 17:7. Střely mimo: 6:0. Soupeřem zblokované střely: 5:1. Rohy: 9:4. Ofsajdy: 1:1. Rozhodčí: Lerch – Lafek, Štěrba. ŽK: Petriv – Králík, Slapnička, Havlíček. Diváků: 50.

Žižkov U 19: Šedivý – Janovský, Tomeček (70. Petriv), Horálek, Rulf – Šimek, Kuzma (61. Záboj) – Novák (46. Buratčuk), Edrees, F. Ret – Šerák (70. Ludvík). Trenéři Jiří Stojan, Radek Novák a Václav Janovský.

Vyšehrad U 19: Havlíček – Králík (61. Laštůvka), J. Toman (74. Romanishak), Průša – Kefurt (38. Cvoreň), Klaban – Pfaf, Slapnička, Bartošek – Gruntorád (74. Prýmas), Šoškič (61. Klinka). Na lavičce byl ještě připraven brankář Ženatý. Trenéři Dominik Gerža a Zdeněk Jaroš.