FK Viktoria Žižkov B vs. FC Slavoj Vyšehrad
25. kolo Pražský přebor sobota 04.05.2024 10:15 Bohdašínská 398/3, Praha 21-Koloděje

Zkušenost zvítězila nad mládím: Sokol Kolovraty – Vyšehrad 3:1

03. 09. 2022

„A“-muži – Zkušenost – mládí 3:1. Tak lze velmi stručně, ale výstižně charakterizovat utkání 5. kola pražského přeboru, v němž se šemíci představili v sobotu 3. září v Kolovratech a podlehli zde domácímu Sokolu 1:3. V tabulce naše mužstvo bohužel kleslo na poslední 16. místo. Kromě 31letého kapitána Jaroslava Klímy mladšího Slavoj Vyšehrad odehrál zápas s týmem, jehož věkový průměr činil 19,4 roku. A gól vstřelil nejmladší hráč na hřišti: teprve 16letý Adam Gruntorád.

Před zápasem sázková kancelář Fortuna favorizovala již tradičně soupeře: na vítězství Vyšehradu stanovila kurz 1,40, na remízu 4,35 a na výhru Kolovrat 4,30. Oproti předešlému zápasu se Zličínem došlo na dvě změny v základní sestavě, kde distancovaného Pryšljuka a Kankaru nahradili Molodci se Zíkou.

Domácí měli gólovou šanci již po necelých dvou minutách hry, nicméně král pražských střelců z minulé sezony Gračko trefil z malého vápna jen Holyka. Jinak to byl jistý gól… Vyloženou příležitost měl také Kalenda, ale vychytal jej Klomínek. Naopak v 16. min. po přihrávce od Krčmáře se řítil zprava do šance Holyk, křížnou střelou ale těsně minul vzdálenější tyč domácí brány.

Ve 23. min. Gračko rozehrál zleva přímý kop a u vzdálenější tyče hlavičkoval Borek, jehož nikdo neatakoval: 1:0. Lépe předvídatelná a čitelná už být tato standardní situace nemohla, ale i tak si z ní tým Vyšehradu nechal dát gól…

Slavoj kontroval průnikem Krivosheeva, ten však proti přesile neuspěl. A ve 40. min. Zíka těsně minul. Těsně před poločasem prošel přes několik hráčů hostí podél vápna Kalenda, přihrál Hynkovi, jeho bombu zblízka ale Klomínek vyrazil na roh. To byl vynikající zákrok.

Tři minuty po změně stran se odhodlal ke střele zdálky Krivosheev, a ta lehce lízla horní část břevna. Vzápětí na druhé straně skóroval po trestném kopu Sommer, ale jeho gól nemohl platit kvůli ofsajdu.

V 53. min. Krivosheev přesně ve středovém bodu hřiště převzal míč od Starečka, zatáhl jej po pravé straně hřiště a posunul až téměř k rohu nabíhajícímu Holykovi. Ten přesně odcentroval a Gruntorád z malého vápna jen lehce prodloužil balon k zadní tyči: 1:1!

Vyrovnaný stav ale trval bohužel pouze jen 62 vteřin. Vzápětí totiž kapitán Kolovrat Holík poslal ještě z vlastní poloviny hřiště kolmou průnikovou přihrávku, a v tu chvíli běželi hned tři (!) domácí fotbalisté sami na Klomínka. Hájek si vybral k finální přihrávce Hynka a ten poslal míč do odkryté části brány: 2:1.

V týmu Slavoje pak došlo k masivnímu prostřídání sestavy: počet vyšehradských hráčů v poli se postupně zpola obměnil. A v 81. min. přišla podobná akce jako při gólu na 2:1: Krivosheev přiťukl míč doprava, Holyk odcentroval před bránu, kde se dostal k zakončení hlavičkář Přech, jenomže z malého vápna trefil přesně do místa, kde stál brankář Bébr. Každopádně to ale byla velmi nadějná možnost znovu vyrovnat.

Nedáš – dostaneš, v 85. min. po rohovém kopu Hynka a jeho opakovaném centru Klomínek vyrazil míč jen před sebe, kde už číhal hlavičkující Holík: 3:1.

V nastaveném čase byly ještě vidět další dvě gólové šance. Nejprve Klomínek vyrazil Bláhovu střelu z bezprostřední blízkosti a nakonec ve třetí minutě nastaveného času mohl dát svůj druhý gól Gruntorád, ale přestřelil domácí bránu.

V 6. kole přeboru naše mužstvo přivítá v neděli 11. září doma na Vyšehradě TJ Spoje – ač nováček, tak také první tým tabulky. Výkop je v 17 hodin.

Trenér Jakub Slezáček (Kolovraty): „Utrpěné vítězství: tři body jsou pro nás jediným pozitivem z tohoto zápasu. Úvodních pětadvacet minut jsme přitom hráli velmi dobře, ale dali jen jeden gól a postupem času náš výkon uvadal. Vytratila se přechodová fáze a vyrovnávací gól byl vyústěním toho, oč jsme si koledovali. Pak už jsme bojovali hlavně sami se sebou. Nakonec jsme se prosadili díky větším zkušenostem a kvalitě našich hráčů, ale náš herní projev z první poloviny první půle se vytratil. Śoupeř byl velmi mladý a některé situace řešil naivně, což se projevilo u našich gólů na 2:1 i na 3:1.“

Trenér Jaroslav Klíma (Vyšehrad): „S naším výkonem v tomto utkání jsem spokojen, protože to mělo hlavu a patu. Naše mladá sestava obstála a za lepší konstelace jsme mohli pozlobit Kolovraty ještě víc. Mrzí mě, však, že ihned po vyrovnání na 1:1 jsme inkasovali druhý gól. Takže namísto toho, abychom domácí znervóznili, nechali jsme je znovu získat vedení. Pak už to bylo složité, prosadit se proti tak zkušenému týmu, který spolu hraje delší dobu pohromadě. Ale na to, že někteří naši hráči nastoupili poprvé v přeboru a dokonce i poprvé k mistrovskému utkání v kategorii mužů, měl zápas poměrně vyrovnaný průběh. Za to zaslouží pochvalu.“

Sokol Kolovraty – Slavoj Vyšehrad 3:1 (1:0)

Praž. přebor (5. kolo), hráno v sobotu 3. září 2022 v Kolovratech. Branky: 24. Borek, 54. Hynek, 85. Holík – 53. Gruntorád. Střely na branku: 9:7. Střely mimo: 7:5. Soupeřem zblokované střely: 6:6. Rohy: 4:6. Ofsajdy: 2:0. Rozhodčí: Šaróka – Kalcovský, Suchar. ŽK: Žitný, Kuchta – M. Krivosheev. Diváků: 50.

Kolovraty: Bébr – Ráža, Sommer, Borek, Žitný – Hejno – Kalenda (72. Bláha), Holík, Hájek (64. Kuchta), Hynek – Gračko (82. Hladký). Trenéři Jakub Slezáček  a Jindřich Všetečka.

Vyšehrad: Klomínek – Lískovec, J. Klíma ml., Stareček, Vodička (72. Halíř) – Holyk, Molodci (46. Gruntorád), M. Krivosheev, Zíka (61. Klaban) – Krčmář (61. Přech), Kubies (61. Škop). Na lavičce byl ještě připraven brankář Lorenz. Trenér Jaroslav Klíma.