ABC Braník vs. FC Slavoj Vyšehrad
23. kolo Pražský přebor sobota 20.04.2024 10:15 Za Mlýnem 1774, Praha 4-Braník

Bitva na Bílé Hoře pro Žižkovské: naše U 19 zde podlehla Viktorii 0:2

09. 05. 2022

U 19 – Po výborně odehrané první polovině jarní části sezony přišel měsíc květen a ten zatím našim starším dorostencům nepřinesl nic dobrého. Týden po domácí prohře 1:3 s Táborskem se „devatenáctka“ Slavoje Vyšehrad představila v neděli 8. května na Bílé Hoře, kde podlehla v derby svým žižkovským vrstevníkům 0:2.

Velmi nepříjemným následkem této prohry byl další pokles v tabulce skupiny A České ligy staršího dorostu o jeden stupínek níže: tentokrát z deváté na desátou příčku. Devatenáctiletí šemíci prohráli potřetí za sebou, přičemž v těchto posledních třech zápasech dali dohromady jen jeden gól. Například proti Žižkovu to byla za celý zápas jediná střela mezi tři tyče, již měl ve druhé půli pokusem zdálky Gerža.

Zbývá ještě šest kol, a tak nelze než zatnout zuby, zlepšit střeleckou produktivitu a bojovat dál. Někteří hráči nastupují i navzdory předchozím zraněním, pokud ale nebude na zápasech k dispozici dostatečně zaplněná lavička s možností rovnocenné náhrady, jinak než vyloženě přes bolest to asi nepůjde.

Oproti zápasu  Táborskem došlo ke třem změnám v základní sestavě: namísto Mareše a zraněných Tomáše s Geržou se v ní objevili Vodička, Slapnička, Peterka.

Ve 14. min. se dostal k zakončení Štěpánek, ale minul žižkovskou bránu. Jen o minutu později přišel klíčový okamžik celého zápasu: prohraný osobní souboj u postranní čáry, náběh do vápna, centr před Lorenzovu bránu a nepokrytý kapitán domácích Král zakončující sice slabou, ale dokonale umístěnou střelou, jež se došourala k tyči a od ní se odrazila do sítě: 1:0.

Po necelé půlhodině hry mohl z Klabanova centru vyrovnat Nedavaška, bohužel ale hlavou minul žižkovskou bránu.

Už před poločasem museli vinou obnovených zranění odstoupit Peterka a po něm i Vodička. Přesto hned v nástupu do druhé půle byl po přihrávce od Klabana blízko vyrovnávací brance Štěpánek – vystřelil sice z hodně ostrého úhlu, nicméně balon by skončil v síti, mít tak správnou faleš. Měl však opačnou, tedy směrem od brány.

V 50. min. to zkusil zdálky Gerža, a byla to první střela, jež mířila na domácí bránu. Její strážce Myška ji ale bez potíží zneškodnil. Vzápětí musel na druhé straně třikrát zasahovat Lorenz v očividně složitějších situacích.

Přesně po hodině hry Klaban rozehrál z levé strany rohový kop a Nedavaška byl velmi blízko vyrovnání na 1:1, jenomže hlavičkoval těsně vedle. Tři minuty nato odcentroval zleva Štěpánek a do koncovky se dral obránce Mareš, než ale stihl zakončit, ukradl mu míč zpod nohou gólman Myška (na snímku). V 70. min. se dostal k zakončení i další zadák Procházka, jeho střela však byla zblokována.

V 78. min. zvýšil M. Vlček na 2:0 a bylo rozhodnuto. V závěru utkání přidali domácí ještě třetí gól, byl však z ofsajdu, a tak neplatil.

Svěřenci trenérů Dominika Gerži a Mirko Beuka v neděli 15. května od 10 hodin přivítají doma na Vyšehradě soupeře z Písku, který je na sedmém místě tabulky.

Trenér U 19 Dominik Gerža: „Zápas jsme nezvládli hlavně v útočné fázi, vinou mnoha laciných ztrát se nám nedařil ani přechod do útoku. Chyběla nám také větší odvaha směrem dopředu, což jen umocnilo odstoupení Peterky, navíc oba góly jsme soupeři darovali. Žižkov vyhrál zaslouženě, prokázal větší drajv v ofenzivě, i on však byl hratelným soupeřem. Nás bohužel limitují četná zranění hráčů, což ovlivňuje výkon celého týmu. A nemáme moc možností něco udělat se sestavou. Není snadné se z takové situace dostat, ale nezbývá, než se o záchranu prát dál.“

U 19: Viktoria Žižkov – Slavoj Vyšehrad 2:0 (1:0)

24. kolo České ligy staršího dorostu, hráno v neděli 8. května 2022 na Bílé Hoře. Branky: 16. Král, 78. M. Vlček. Střely na branku: 8:1. Střely mimo: 3:7. Soupeřem zblokované střely: 5:0. Rohy: 9:4. Ofsajdy: 3:0. Rozhodčí: Polena – Severýn, Hejma. ŽK: Žiga, Vokáč, Jankovský – Peterka. Diváků: 60.

Žižkov U 19: Myška – Mach, P. Vlček, Horálek, Jankovský – Kop, Vokáč (85. Pešek) – Žiga, Král (72. Fenton), Barratt (65. Buratčuk) – M. Vlček (85. Muška). Trenéři Daniel Sochor, Tomáš Kašpar a Alexej Tsarev.

Vyšehrad U 19: Lorenz – Nedavaška, Procházka, J. Toman, Vodička (42. Mareš) – Monyč, Vojta, Slapnička, Klaban (71. Holan) – Štěpánek, Peterka (37. H. Gerža). Na lavičce byl ještě připraven brankář Pokorný. Trenéři Dominik Gerža a Mirko Beuk.