FC Slavoj Vyšehrad vs. FK Motorlet Praha B
12. kolo Pražský přebor neděle 27.10.2024 10:15 Slavoj Vyšehrad UMT, ul. Mikuláše z Husi

Dorostenecké derby jako chilli! Bod za remízu 1:1 s Viktorií Žižkov

07. 10. 2021

U 19 – Urputný boj o každý metr hřiště, spousta faulů na obou stranách, vyhrocených situací a tím pádem hektiky, která pokračovala i po závěrečném hvizdu. Derby ostré jako chilli nabídl ve čtvrtek 7. října souboj „devatenáctek“ Slavoje Vyšehrad s Viktorií Žižkov. Mladí šemíci získali bod za remízu 1:1 díky vyrovnávací brance Matyáše Vojty z 90. minuty, přesto odcházeli z hrací plochy rozezleni. Jednak proto, že rival z Prahy 3 šel do vedení díky gólu, jehož dosáhl po neodpískaném faulu na Huga Geržu, zejména pak ale kvůli situaci z nastaveného času. Vyšehrad měl v 92. minutě kopat penaltu za faul na pronikajícího Jakuba Peterku v šestnáctce hostí, to se ale nestalo. Píšťalka rozhodčího zůstala němá, a tak se body dělily.

Pokud by naše U 19 vyhrála, vyletěla by v tabulce o čtyři příčky výš až na 4. místo skupiny A České ligy staršího dorostu. Takhle zůstala s 19 body osmá.

Čtyři dny po utkání v Sezimově Ústí učinili trenéři Dominik Gerža a Mirko Beuk jednu změnu v základní sestavě, kde Vodičku nahradil Zdobnický. Ten si současně navlékl kapitánskou pásku. Hned od úvodního hvizdu ale měli naši hráči co dělat, aby se stíhali ubránit žižkovské ofenzivě. Již po třech minutách hry měl opravdu velkou šanci kapitán mladých viktoriánů Král, Nedavaška stihl jeho střelu zblokovat na roh. Jen o chvíli později Jankovský rozehrál z levé strany rohový kop, míč se po několika odrazech dostal zpátky k němu a levý bek červenobílých (i když tentokrát zelenočerných...) trefil břevno Lorenzovy brány.

V 9. min. opět zachraňoval Nedavaška v poslední chvíli situaci mezi dvěma protihráči, která už vypadala hodně kriticky. Minutu nato naopak levý bek Slavoje zaútočil a odcentroval na Štěpánka, jenomže tomu sebral míč před nosem brankář Vild.

Ve 24. min. po faulu na Nedavašku rozehrál Gerža trestný kop a míč po třech odrazech propadl ke Štěpánkovi, který se najednou ocitl  v hodně zajímavé a nadějné palebné pozici, bylo to však současně v přehuštěném prostoru, tudíž neměl čas zamířit a minul bránu hostí.

Deset minut před pauzou rozehráli Žižkovští svůj pátý rohový kop a stoper Horálek hlavičkoval z malého vápna vedle. To byla velmi výrazná šance.

Pět minut po návratu ze šaten a po neodpískaném faulu na Geržu vypálil z vápna žižkovský centrhalv Žiga, míč se jako při biliáru záhadně odrazil od tyče na spodní část břevna a odsud do sítě: 0:1. Emotivní protesty, že gólu předcházelo porušení pravidel ze strany hostí, byly marné. Geržovi pak trvalo několik minut, než byl schopen zvednout se z hrací plochy.

Přesně po hodině hry pak Vojta přihrál Štěpánkovi a ten se dostal až před vyběhnuvšího brankáře Vilda, jehož sice stihnul přehodit, vzhledem k téměř bezprostřednímu kontaktu s žižkovským gólmanem ale nestihl udělit míči větší důraz, a tak jej odvrátili ještě před čarou zadáci hostí. Šance to ale byla, i když rozhodně ne taková, jakou měl v 69. min. defenzivní záložník Stýblo, jenž po přihrávkách Vojty a Štěpánka z malého vápna přestřelil bránu. V dalších minutách se obměnila domácí sestava na čtyřech postech, do hry přišli čtyři čerství hráči. A jeden z nich mohl vyrovnat. V 86. min. rozehrál téměř z poloviny hřiště přímý kop Gerža, k hlavičkovému zakončení se dostal Šrejber, jenomže byl v dost složité pozici a bohužel mířil nad.

V 90. min. se ale uvolnil na pravé straně hřiště Nedavaška, odcentroval na vzdálenější tyč a Vojta ve výskoku neomylně hlavou zavěsil: 1:1!

Chvíli nato již v nastaveném čase pronikl zprava do šestnáctky hostí Peterka a žižkovský stoper Muška jej poslal k zemi zjevným faulem. Lavička domácího týmu vyletěla v tu chvíli k postranní čáře jako jeden muž se zdviženýma rukama, penalty se ale Vyšehrad nedočkal, a tak skóre zůstalo 1:1. Nic na tom nezměnily ani vzájemné strkanice hráčů obou mužstev po závěrečném hvizdu.

V dalším utkání se naše U 19 představí v neděli 17. října v 17.30 hod. v Písku, na stadionu nyní pátého týmu tabulky. Potom už zbudou jen dvě utkání a obě doma: v neděli 24. října s „osmnáctkou“ Českých Budějovic (1. v tabulce) a v neděli 7. listopadu podzimní derniéra s „osmnáctkou“ Slavie (2. v tabulce).

Trenér U 19 Dominik Gerža: „Viktoria Žižkov byla určitě fotbalovějším a silnějším soupeřem než předtím Táborsko, kde jsme zbytečně prohráli. Zvolili jsme stejnou taktiku, která nám vyšla proti Bohemce, jenomže nepodařil se nám vstup do zápasu a se štěstím jsme přežili úvodní půlhodinu hry. Žižkov byl na nás velmi dobře takticky připraven, znal náš herní projev. Postupem času se hra vyrovnala, ale i přitvrdila. My jsme ve druhé půli ožili směrem dopředu díky příchodu Matyáše Vojty, bohužel jsme ale inkasovali gól na 0:1 z velmi sporné situace, přesněji po faulu na našeho hráče, kdy měla být hra přerušena. V závěru utkání jsme vyrovnali, ale v nastaveném čase jsme měli ještě kopat penaltu po faulu na Jakuba Peterku. To nám výsledek 1:1 trochu kalí. Myslím, že rozhodčí měl potom sám velké pochybnosti, zda se rozhodl správně, když nenašel tu odvahu a penaltu neodpískal. Tohle se nám stalo na podzim už potřetí, že jsme měli kopat penaltu v nastaveném čase, ale ani jednou tomu tak nebylo. A nás to obírá o důležité body. O to víc mě mrzí zpětně to Táborsko, protože v Sezimově Ústí jsme bodovat opravdu měli.“

U 19: Slavoj Vyšehrad – Viktoria Žižkov 1:1 (0:0)

Předehrávka 9. kola České ligy staršího dorostu, hráno ve čtvrtek 7. října 2021 na Vyšehradě. Branky: 90. Vojta – 50. Žiga. Střely na branku: 1:3. Střely mimo: 6:3. Soupeřem zblokované střely: 5:5. Rohy: 1:8. Ofsajdy: 4:3. Rozhodčí: Švorc – Wulkan, Irak. ŽK: Procházka, Vojta – Fenton. Diváků: 40.

Vyšehrad U 19: Lorenz – Mareš (80. Fait), Procházka, Nedavaška – Stýblo, Linha (80. Přech) – Zdobnický (71. Vodička), H. Gerža, Monyč (46. Vojta) – Štěpánek (71. Šrejber), Peterka. Na lavičce byl ještě připraven brankář Borka. Trenéři Dominik Gerža a Mirko Beuk.

Žižkov U 19: Vild – Tulach, Muška, Horálek, Janovský – Vokáč, Král – Mach (55. Barratt, 85. Soukup), Žiga, Fenton (64. Buratčuk) – F. Vlček (55. M. Vlček). Trenéři Daniel Sochor, Daniel Veselý a Alexej Tsarev.