FC Slavoj Vyšehrad vs. FC Přední Kopanina
24. kolo Pražský přebor sobota 27.04.2024 10:15 Slavoj Vyšehrad UMT, ul. Mikuláše z Husi

Hattrick Heřmana a posun ze dna tabulky: Vyšehrad – Královice 5:2!

13. 05. 2023

„A“-muži – Mimořádně důležitý souboj se Sokolem Královice v sobotu 13. května zvládli fotbalisté Slavoje Vyšehrad na jedničku. Téměř celý zápas tahali za delší konec, díky třem gólům Jiřího Heřmana i dalším trefám Marka Vodičky a Maxmiliána Kubiese vedli už 5:0 a přestože v uplném závěru polevili, mohli se nakonec radovat ze tří bodů za výhru 5:2.

V tabulce se šemíci konečně odlepili ze dna tabulky – poprvé od konce října, tedy téměř po sedmi měsících! …A posunuli se na 15. příčku, když svoji dosavadní pozici na chvostu Pražská teplárenská přeboru Prahy přenechali Radotínu. Na čtrnácté Královice ztrácí naše mužstvo už „pouze“ čtyři body a na třináctou Hostivař pět bodů.

Bohužel, také tentokrát byl tříbodový zisk vykoupen nepříjemnými zraněními, tentokrát dvou ofenzivních fotbalistů Slavoje. Nejproduktivnější hráč mužstva Petr Krčmář (6 branek + 11 asistencí) stihl ještě asistovat u prvních dvou branek, po necelé půlhodině hry byl však odnesen ze hřiště na nosítkách s poškozeným zadním stehenním svalem. V poločase byl nucen střídat také Miroslav Krivosheev.

Už před výkopem chyběli vinou zranění tři hráči základní jedenáctky: brankář Lisa, stoper Holan a na lavičce zůstal Souček. Nahradili je Sulánský, Vodička a Krčmář. Tým Královic přivedl na hřiště v roli kapitána bývalý hráč Vyšehradu Petr Vacík.

Utkání mělo velmi příznivý vývoj hlavně proto, že se podařilo brzy překonat bývalého gólmana Viktorie Žižkov Kudrnu. V 8. min. Lískovec autovým vhazováním z pravé strany hřiště našel ve velkém čtverci Krčmáře, jenž zpětnou přihrávkou posunul míč k M. Krivosheevovi, který centrem zpoza vápna našel Heřmana a ten vyhrál hlavičkový souboj se dvěma zadáky hostí: 1:0! O tři minuty později mohl vyrovnat Svoboda, ale zblízka přehlavičkoval Sulánského bránu.

Ve 22. min. kapitán Stareček rozehrál hluboko na vlastní polovině hřiště standardku, dlouhým nákopem našel na levé straně Junka, který přiťukl nakrátko Krčmářovi a ten rychlou přihrávkou ihned uvolnil Vodičku, jenž střelou z úhlu trefil ke vzdálenější tyči: 2:0! O několik minut později se ale Krčmář (bez zavinění protihráčů) zranil a musel odstoupit.

Ve 41. min. mohl snížit Svoboda, ale míč mu odskočil a stal se snadnou kořistí Sulánského. Naopak ve 44. min. po Babkově autovém vhazování si naběhl zprava až před brankáře Kudrnu Kubies, ale trefil jen jeho. Každopádně to ale byla gólová šance.

Šest minut po změně stran, po akci Kubiese a Heřmana, měl další šanci Babka, levačkou ale o kousek minul bránu hostí. O několik vteřin později už i tak měli hráči v modrých dresech potřetí ruce nahoře. V 52. min. Vodička před vlastní střídačkou obral protihráče o míč, podél levé postranní čáry s ním pak upaloval snad 60 metrů, zasekl jej a přihrávkou našel na hranici velkého vápna Heřmana. Ten vyzrál na dva zadáky Královic současně a střelou po zemi bezpečně zvýšil: 3:0!

V 66. min. se podobný kousek jako Vodičkovi povedl A. Krivosheevovi. Protihráče ale obral o míč mnohem blíž k bráně hostí, vyměnil si jej s Coufalem a zleva odcentroval na bližší tyč, přesně na Kubiese, který zblízka míč doťukl za čáru: 4:0! Pět mimnut nato Sulánský zlikvidoval nebezpečnou střelu Janouška.

V 79. min. po faulu na Junka A. Krivosheev z přímého kopu přiťukl nakrátko Junkovi, jenž posunul na střed hřiště před vápno Coufalovi. Ten prostrčil balon doprava Borskému, jenž okamžitou zpětnou přihrávkou na střed vybídl k hattricku Heřmana: 5:0! Kombinace založená na sérii krátkých, rychlých a hlavně přesných přihrávkách se ukázala být jako nesmírně účinná…

V 90. min. využil už poněkud ležérnější obranné činnosti Slavoje Šemro a snížil na 5:1. V 90. (+3) min. Královice další gólovou šanci zahodily, ale v 90. (+4) min. ještě zmírnil porážku Sokola Nevařil (fotbalista, který před sedmi lety vyhrál ČFL v dresu Viktorie Jirny): 5:2.

V příštím 29. kole se tým Slavoje Vyšehrad představí v neděli 21. května na stadionu Motorletu v Jinonicích, kde jej přivítá tamní B-mužstvo. Výkop utkání je v 17 hodin.

Trenér Jaroslav Klíma (Vyšehrad): „Jednoznačné utkání, a to i díky tomu, že jsme dali brzy vedoucí gól a do poločasu přidali ještě jeden. Od stavu 2:0 jsme už hráli v pohodovém režimu, ale velmi zodpovědně. Mrzí mě jen fakt, že v závěru utkání jsme už přestali hrát a dostali dva góly. Vyhráli jsme 5:2 hlavně díky dvěma faktorům: jednak jsme hráli poctivě a pak jsme také proměňovali šance, které jsme si vytvořili.“

Hrající trenér Jakub Pospíšil (Královice): „Důležitý zápas, který zvládl lépe Vyšehrad: jak takticky, tak nasazením, bojovností a celkovým výkonem, podloženým dobrou hrou ve středu pole, přechodem do útoku i zakončením, takže vyhrál zaslouženě. Pár šancí jsme měli, včetně možnosti ještě před poločasem snížit na 2:1, to nám ale nevyšlo. Ve druhé půli jsme vyvinuli tlak, ale třetí gól domácích na 3:0 nás už asi zlomil. Venku jsme úplně jiným týmem než doma, takhle to však dál nejde. Sami jsme si zkomplikovali boj o záchranu v soutěži, proto si musíme sednout a něco si k tomu říct, protože každý bod je teď pro nás důležitý.“

Slavoj Vyšehrad – Sokol Královice 5:2 (2:0)

Praž. přebor (26. kolo), hráno v sobotu 13. května 2023 na Vyšehradě. Branky: 8., 52. a 79. Heřman, 22. Vodička, 66. Kubies – 90. Šemro, 90. (+4) Nevařil. Střely na branku: 11:6. Střely mimo: 3:4. Soupeřem zblokované střely: 1:2. Rohy: 8:6. Ofsajdy: 1:4. Rozhodčí: Kalcovský – Císař, Zima. ŽK: Vodička – Vacík, Šemro. Diváků: 40.

Vyšehrad: Sulánský – Lískovec, Stareček, Vodička, Pryšljuk – Kubies (74. Nechepurenko), M. Krivosheev (46. Coufal), A. Krivosheev, Junek – Krčmář (29. F. Babka, 67. Borský), Heřman. Na lavičce byli ještě připraveni brankář dorostu Havlíček a Souček. Trenéři Jaroslav Klíma starší a Jaroslav Klíma mladší.

Královice: Kudrna – Misbakhetdinov, Lády, Vacík, Šemro – Pospíšil (80. Fleišman), Semančík, Hořický, Malík (67. Nevařil) – Janoušek – Svoboda (60. Borsuk). Hrající trenér Jakub Pospíšil, asistenti Ladislav Janoušek a Miroslav Pensdorf.