Bolestivý direkt: v derby doma 2:7, střelec Lokády Pejša dal hattrick

28. 09. 2021

„A“-muži – Když fotbalisté Slavoje Vyšehrad podlehli loni v červenci na Strahově Zbrojovce Brno 2:7, dalo se to ještě překousnout, protože šlo o porážku s postupujícím do I. ligy. Prohrát ale stejným výsledkem 2:7 za prvé o soutěžní stupeň níž, tj. v amatérské ČFL, za druhé v prestižním derby s pražským rivalem a za třetí opravdu doma, tedy na Vyšehradě, to už zabolí.

Rozdílem pěti branek v ČFL prohrálo naše mužstvo naposledy před více než čtyřmi lety: v červnu roku 2017 v Dobrovici 0:5. A sedm branek na vlastním stadionu inkasovalo naposledy před devíti lety: v říjnu roku 2012 zde podlehlo v utkání 3. kola Českého poháru prvoligovým Teplicím 0:7.

S Loko Vltavín, tedy soupeřem, kterého ještě loni koncem února v přípravném utkání porazili rozdílem pěti branek výsledkem 6:1 (branky Suchan 2, Drobílek, Kodr, Alexandr a Čvančara), tedy nyní na stejném stadionu rozdílem pěti branek prohráli. Taková je hořká realita z úterý 28. září 2021 na vlastním stadionu.

Přitom ještě po deseti minutách druhé půle a za stavu 2:3 měl velkou příležitost vyrovnat na 3:3 Philipp Tvaroh, brankář Patrik Štorc jej ale vychytal a Holešovičtí pak už jen trestali, trestali a trestali. Jejich kapitán a superkanonýr Petr Pejša dosáhl hattricku, a to ještě další dva jeho góly neplatily vinou ofsajdu.

Po sérii čtyř zápasů, z nichž vytěžili jen dva body a celkově deseti odehraných kolech, klesli šemíci na 7. místo tabulky, když je kromě Loko Vltavín přeskočily i další dva pražské celky Slavia B a Admira. Navíc osmý Motorlet má rovněž 15 bodů.

Tři dny po zápase ve Štěchovicích došlo ke dvěma změnám v základní sestavě, kde Topola a H. Geržu nahradili Matějíček s Vojtou. Již po odehrané minutě hry domácímu týmu nevyšla rozehrávka uprostřed hřiště, míč zachytil Abena, ihned posunul na nabíhajícího Maioneho a ten zleva prostřelil Šulce: 0:1. Byla to velmi jednoduchá, nekomplikovaná, ale také velmi účinná akce.

Ale už o 72 vteřin později bylo vyrovnáno. Po zpětném centru Matějíčka z pravého rohu hřiště Tvaroh přiťukl míč Kubešovi, ten si jej rychle vyměnil se Suchanem, uvolnil se tím ve vápně a střelou na bližší tyč zavěsil: 1:1!

V 10. min. nejlepší střelec ČFL Pejša ostrou ranou z hranice velkého čtverce o necelý metr přestřelil Šulcovu bránu, Sedm minut nato na druhé straně a po rohovém kopu zkusil překvapit gólmana Štorce střelou na bližší tyč Drobílek. V 19. min. po akci hostí a centru z pravé strany měli hned dva bránící domácí hráči možnost odvrátit míč do bezpečí, ani jednomu se to ale nepodařilo. K míči se tak dostal velmi lacino Abena a bez jakéhokoliv vymýšlení a zbytečných okolků ho napálil pod břevno: 1:2. Dvě minuty nato zabránil dalšímu gólu Tokar, když zblokoval střelu našeho bývalého hráče Veselého. Na druhé straně po Suchanově přihrávce Vojta pokusem bez přípravy o metr přestřelil.

Ve 35. min. hosté rozehráli před lavičkou Vyšehradu, tedy ještě na vlastní polovině hřiště, přímý kop. Míč letěl podél levé postranní čáry, kde si našel Pejšu a ten využil faktu, že v tu chvíli nebyl důsledně bráněn. Střelou z levé strany, z poměrně ostrého úhlu, zvýšil na 1:3.

Tým hrající ve světlezelených dresech bránil o poznání lépe: Vojtovu střelu jeho hráči zblokovali, zatímco průnik Hroníka skončil tím, že Štorc mu přímo před nosem ukradl míč, a připravil jej tak o možnost zakončit.

Tři a půl minuty po zahájené druhé půle znovu překonal Šulce Pejša, tentokrát ale z ofsajdu a gól neplatil. Platil ten, co přišel o chviličku později na druhé straně. V 51. min. Matějíček vyhrál na vlastní polovině hlavičkový souboj, Drobílek šel ihned do kontru, přešel přes dva protihráče a posunul doleva Suchanovi, jehož už ve vápně poslal k zemi bývalý hráč Vyšehradu Matějka. Suchan z penalty dal s přehledem kontaktní gól: 2:3!

V 55. min. Vojta přenesl míč přes celou šíři hřiště z jeho levé na pravou stranu, Šandera odcentroval před bránu a nabíhající Tvaroh ve skluzu a z bezprostřední blízkosti trefil Štorce, který v tu chvíli stál přesně tam, kde měl! To byla velmi výrazná příležitost, vyrovnat na 3:3. Tvaroh neudělal nic špatně, to spíš při brankáři Vltavínu stáli v tu chvíli všichni svatí. Dvě minuty nato se vřítil do vápna Šandera, střelou z pravé strany z úhlu jen těsně minul. Zase příležitost na vyrovnání, která zase nevyšla…

Naopak v 64. min. domácí tým vzadu chyboval, soupeř získal velmi lacino rohový kop a z něj udeřil počtvrté. U vzdálenější tyče nakonec hlavičkoval z bezprostřední blízkosti Pejša: 2:4. Byl to inkasovaný gól plně srovnatelný s těmi, jaké letos na podzim lacino dostává v pražském přeboru béčko Vyšehradu.

O tři minuty později se po centru zprava opět trefil nikým nepokrytý Pejša, tentokrát ve skluzu, ale jeho gól pro ofsajd neplatil. V 68. min. ale přišla další akce po pravé straně hřiště, zpětná přihrávka a Pejša ve skluzu mezi dvěma hráči v modrých dresech zvýšil na 2:5.

V 76. min. přišel centr zleva a vyloženou šanci zahodil Jaroš. Minutu nato ale prošel po své levé straně jako nůž máslem bývalý hráč Vyšehradu Mysliveček a poslal balon na zadní tyč, od níž se odrazil do sítě: 2:6. V 79. min. prošel snadno až před Šulce Jaroš a uzavřel na 2:7.

V neděli 3. října v Plzni Slavoj Vyšehrad změří síly s tamním béčkem Viktorie. Výkop je v 10.30 hod. a půjde o duel devátého se sedmým celkem tabulky.

Asistent Ondřej Švejdík (Vyšehrad): „Vltavín prakticky do čeho v derby s námi kopnul, byl z toho gól, k čemuž mu gratuluji. Takový už je fotbal. Velkým rozdílovým faktorem byla efektivita obou mužstev, a nám kromě toho chyběla i větší souhra hráčů při bránění. Problém je v tom, že nebrání celé mužstvo, ale jen tři čtyři hráči, zainteresovaní v dané situaci. A my potřebujeme, aby bránili všichni, už od útočníků napadajících obránce soupeře. Bránit i útočit má celé mužstvo. To se nedělo, nejspíš i proto, že jsme nastoupili v menší křeči po dvou zápasech venku, které jsme měli oba vyhrát a nevyhráli: na Motorletu a ve Štěchovicích. Zápas s Vltavínem začal velmi rychle, po třech minutách už byl stav 1:1. Mám pocit, že první půli jsme tak trochu prospali, chyběla nám větší odvaha hrát víc ofenzivně. Vyplynula i z našich obav, aby soupeř, který má rychlé útočníky, nezabíhal brejky za naši obranu. Už v poločase jsme prohrávali 1:3, ale tak dvacet minut druhé půle jsme byli spokojeni s naší hrou, přístupem hráčů i řešením situací. Za stavu 2:3 jsme měli obrovskou šanci vyrovnat na 3:3: pokud by se to podařilo, asi by zbytek zápasu vypadal jinak. Namísto toho jsme pak bohužel dostali v rozmezí patnácti minut čtyři góly, z toho některé i vinou naší frustrace z nepříznivého vývoje skóre. Z posledních čtyř utkání máme dohromady jen dva body, což je samozřejmě zklamání. V neděli hrajeme v Plzni a musíme se vrátit k základním věcem a k tomu, aby všichni hráči projevili herní disciplínu.“

Trenér Tomáš Freisler (Loko Vltavín): „Těší nás, že teď zvládáme sérii zápasů v rychlém sledu za sebou, protože v tomto měsíci jsme jich hráli snad sedm. Je to známka toho, že jsme dobře připraveni a máme široký kádr hráčů, které tak mohu obměňovat. Na Vyšehradě jsme chtěli hrát aktivně, a to jsme splnili. A také se ukázalo, že máme kvalitnější kádr. Vyšehrad podle mě nedisponuje tolika hráči schopnými dát gól, jako my: nejen Pejša, ale i Maione, Veselý a další. Tohle pak také rozhoduje o výsledku. Dávali jsme góly, to pak pomůže k tomu, že mužstvo odehraje zápas v euforii, zatímco na soupeře to má naopak negativní vliv. Zpočátku byl zápas sice vyrovnaný, ale my jsme šli důrazně za body: hráčům jsem také vtloukal do hlav, že musí být každým okamžikem soustředěni, ať je jakýkoliv stav. Asi jsme v derby prokázali větší vůli po vítězství než Vyšehrad. Ale nejen vůli, také kvalitu: kromě sedmi vstřelených branek jsme předvedli řadu hezkých kombinačních akcí. Navíc máme dost rychlostních typů, které si umějí naběhnout do šancí. Některé naše góly vypadaly, jako by byly snadné, ale o to je to hezčí: v jednoduchosti je krása. Na druhou stranu je třeba připomenout i krásnou akci Vyšehradu, která předcházela jeho penaltě.“

Slavoj Vyšehrad – Loko Vltavín 2:7 (1:3)

ČFL (předehrávané 15. kolo), hráno v úterý 28. září 2021 na Vyšehradě. Branky: 3. Kubeš, 51. Suchan z pen. – 36., 64. a 68. Pejša, 2. Maione, 19. Abena, 78. Mysliveček, 79. Jaroš. Střely na branku: 7:10. Střely mimo: 4:3. Soupeřem zblokované střely: 1:4. Rohy: 3:7. Ofsajdy: 4:5. Rozhodčí: Paták – Fencl, Špindlerová. ŽK: Hroník, Vojta – Podzimek, Matějka, Klimenta. Diváků: 200

Vyšehrad: Šulc – Šandera, Opluštil, Tokar, Tvaroh – Hroník (83. Mlejnek), Vojta (74. H. Gerža) – Matějíček (86. Štěpánek), Suchan, Kubeš (83. Kubies) – Drobílek. Na lavičce byli ještě připraveni brankář Lorenz, Topol a Sejdia. Trenéři Jaroslav Klíma, Ondřej Švejdík a Vladimír Pokorný.

Loko Vltavín: Štorc – Kühnel, Matějka, Tichý, Podzimek – Abena (76. Klimenda) – Maione (61. Mysliveček), Trávníček, Kuchař (83. Šnajdr) – Veselý (61. Jaroš), Pejša (76. Kokeš). Trenéři Tomáš Freisler, Aleš Foldyna a René Moravec.

Střelci branek Vyšehradu v sezoně 2021/22 (ČFL)