FC Slavoj Vyšehrad vs. Sokol Kolovraty
20. kolo Pražský přebor pátek 29.03.2024 12:30 Slavoj Vyšehrad UMT, ul. Mikuláše z Husi

Na Motorletu remíza 1:1: vítězství uteklo v 94. minutě gólem z penalty

11. 09. 2021

„A“-muži – Tři body a páté vítězství za sebou už měli prakticky v hrsti, fotbalový osud jim to ale na poslední možnou chvíli odepřel. Fotbalisté Slavoje Vyšehrad v derby na Motorletu, které se hrálo v sobotu 11. září 2021, vedli od 85. minuty gólem Filipa Drobílka, domácí ale ve čtvrté minutě nastaveného času srovnali brankou z penalty na 1:1 a byl konec utkání. Šemíci (v sestavě se zbrusu novým brankářem Viktorem Šulcem, 19letou posilou z Viktorie Plzeň) tím bohužel promarnili možnost posunout se aktuálně po sedmi kolech do vedení v ČFL a naopak klesli z druhého na třetí místo tabulky.

Tohle už se jednou v tomto derby stalo, i když to bylo v divizi a ne gólem z penalty: v říjnu roku 2011, tedy před deseti lety, vyrovnával ve třetí minutě nastaveného času stoper Motorletu Podvín, a Vyšehrad se musel tehdy spokojit s remízou 3:3.

Brankáře Koubu, zraněného v předchozím utkání s Hostouní, nahradila zmíněná nová akvizice Šulc. Naopak uzdravil se a vrátil do sestavy kapitán Šandera, jemuž uvolnil místo v základní jedenáctce Topol. Šemíci působili v úvodu derby, prakticky téměř po celý první poločas, viditelně sebevědomějším dojmem a dařila se jim kombinační hra, díky níž se dostávali často k zakončení. Domácí zadáci ale většinu z těchto střel stihli zblokovat a co prošlo, kryl brankář Mihálek. Tak skončilo několik pokusů Drobílka, Suchana, Vaňka, Hroníka či Vandase.

Motorlet se dostal poprvé k vážnějšímu ohrožení Šulcovy brány až deset minut před poločasem, kdy po trestném, kopu hlavičkoval Gilian nad. Skóre se mohlo měnit ještě před ochodem do šaten, kdy po krásné kombinační akci, na jejímž konci byli Šandera a zpětný centr Vandase od brankové čáry, zakončoval v nadějné pozici Suchan, ale míč mu nesedl a Mihálek si mohl oddychnout.

Po návratu ze šaten začal Motorlet mnohem lépe a herní dominance Vyšehradu z první půle už nebyla zdaleka taková. Hned po zahájení druhé půle pálil z dobré pozice hrotový útočník Rayan vedle Šulcovy brány, Z trestného kopu těsně minul Suk a také střela Akosaha po hodině hry proletěla jen těsně okolo tyče do zámezí. Na druhé straně to zkoušel po přihrávce od Vandase Suchan, také on pokusem zpoza vápna těsně minul.

V 71. min. hostující defenziva trochu zaspala a Rayan se ocitl v čisté gólové šanci sám před Šulcem. Namísto účinné střely ale izraelský forvard zvolil oblouček, kterým chtěl přehodit novopečeného brankáře Vyšehradu, jenomže ten zachoval ledový klid, nešel hned k zemi a pokus o minilob snadno lapil. I tak to byl teprve první míč, který zamířil do prostoru jeho brány.

Pak už zase převzal iniciativu Slavoj a do zakončení se dvakrát doslova natlačil důrazný Kubeš, navzdory veškeré snaze z toho gól nebyl. V 85. min. ale uprostřed hřiště Drobílek převzal míč od Suchana, prošel prakticky kolmo přes několik protihráčů, již hluboko ve velkém čtverci si v rychlosti vyměnil balon s Kubešem a zblízka napálil míč k tyči: 0:1!

Třetí výhra za sebou venku a celkově pátá v řadě byla v tu chvíli vyloženě na dosah. A vzápětí po vedoucí brance přišla dokonce možnost těsný náskok pojistit. Po Šanderově rozehrávce a Vandasově zpětném přiťuknutí zakončoval střelou bez přípravy Suchan, bohužel však minul prostor mezi třemi tyčemi.

Přišel závěrečný zoufalý nápor domácího týmu. V 93. min. mohl vyrovnat po rohovém kopu Hauer, jeho nesmírně nebezpečnou střelu bez přípravy ale zblokoval velmi dobře pozičně hrající stoper Opluštil. Byl z toho však další rohový kop, který rozehrál z levé strany Nátr a při centru do vápna sudí – po několika vteřinách váhání – zapískal a ukázal na bílý bod, když letící míč se otřel o ruku střídajícího Topola. Pro něj to byl vyloženě nešťastný zápas, protože byl na hřišti v tu chvíli teprve dvě nebo tři minuty. Naneštěstí to znamenalo pro celý tým šemíků ztrátu dvou bodů a promarněnou příležitost posunout se do čela tabulky, protože Ghaňan Akosah z penalty poslal míč na opačnou stranu, než skočil Šulc a vyrovnal na 1:1. Hned nato se ozval závěrečný hvizd.

V sobotu 18. září v 10.15 hod. šemíci přivítají doma na Vyšehradě tým Králova Dvora a půjde o souboj třetího s druhým týmem tabulky. Králodvorští cábelíci možná dokonce nastoupí na našem stadionu v roli lídra soutěže, a sice v případě, pokud ve středu vyhrají v dohrávce 1. kola v Benešově.

Trenér Martin Poustka (Motorlet): „Byl to remízový zápas. Vyšehrad byl o něco lepší v první půli, my zase v té druhé. Remíza je spravedlivější, než kdyby někdo šťastně vyhrál. Výhře byl blíž Vyšehrad, ale hráli jsme v závěru na riziko, chtěli jsme vyrovnat. Povedlo se, i když po ruce ve vápně. Penalta byla. Spíš mě mrzí, že před brankou soupeře jsme vstřelili gól, který i dle posouzení lidí, co to dobře viděli, i našich střídajících hráčů, nepadl z ofsajdu. Mohlo to být zase o něco šťastnější pro nás. Ale opakuji, remíza to je asi zasloužená.“

Asistent Ondřej Švejdík (Vyšehrad): „Bojovné a zajímavé utkání se spoustou brankových příležitostí. Z naší strany jich bylo víc, ale hodně střel bylo zblokováno. Motorlet měl nepříjemné standardky, což potvrdil na konci zápasu. Do utkání jsme vstoupili docela dobře. V momentě, kdy jsme uhráli druhý balon, dali jsme ho na zem, tak pak jsme byli nebezpeční. Pokud se nám to nepovedlo, byl nebezpečnější naopak soupeř. To byl náš největší problém v tomhle derby. Nakonec jsme šli do vedení po individuální akci Drobílka, vytvořil si ji prakticky sám, a ještě si ji zakončil. To byla nádherná akce, klobouk dolů. Vypadalo to dobře. Jenže Motorlet začal tlačit a měl v posledních minutách snad čtyři rohy, standardky po našich hloupých faulech. V takových chvílích se pak může něco stát, a padne z toho gól. Nečekal jsem, že bude penalta, spíš že se soupeř může prosadit ze standardky. Byla penalta, něco tam plesklo, ruka asi byla. Zápas jsme končili v emocích. Byly ale spíš vůči nám samotným, že jsme si nechali vítězství takhle vyrvat, že jsme si výsledek 1:0 nedokázali uhlídat.“

Motorlet Praha – Slavoj Vyšehrad 1:1 (0:0)

ČFL (7. kolo), hráno v sobotu 11. září 2021 na Motorletu. Branky: 90. (+4) Akosah z pen. – 85. Drobílek. Střely na branku: 2:3. Střely mimo: 4:4. Soupeřem zblokované střely: 3:6. Rohy: 7:6. Ofsajdy: 5:2. Rozhodčí: Mudra – Špindlerová, Kastl. ŽK: Hauer, Čepelák – Tokar, Tvaroh. Diváků: 150.

Motorlet: Mihálek – Hauer, Gilian, Čepelák – Scharf – Akosah, A. Fotr (73. Nátr), Suk (64. Walter), Rataj (86. Krajinský), Dvorský – Rayan. Trenéři Martin Poustka, Zdeněk Mikuš a Radek Žaloudek.

Vyšehrad: Šulc – Šandera, Tokar, Opluštil, Tvaroh – Hroník – Čejka (56. Matějíček), Suchan, Vaněk (59. Kubeš), Drobílek –Vandas (88. Topol). Trenéři Jaroslav Klíma a Ondřej Švejdík. Na lavičce byli ještě připraveni tři dorostenci: brankář Lorenz, Nedavaška a Vojta.

Střelci branek Vyšehradu v sezoně 2021/22 (ČFL)