ABC Braník vs. FC Slavoj Vyšehrad
23. kolo Pražský přebor sobota 20.04.2024 10:15 Za Mlýnem 1774, Praha 4-Braník

Statečný vzdor U 19 vůči Liberci zhatily penalty, nakonec padla 1:5

31. 08. 2022

U 19 – Navzdory četným hráčským absencím podali dosud nejlepší výkon v nové sezoně, přesto z toho nakonec vzešla porážka 1:5. Starší dorostenci Slavoje Vyšehrad hostili ve středu 31. srpna své liberecké vrstevníky, přičemž dali díky hlavičce Pavla Cvoreně vedoucí gól na 1:0 a tři čtvrtiny zápasu živili velmi reálné naděje na bodový zisk. Jenomže gól na 1:2 dostali mladí šemíci z poměrně přísné penalty, což by i tak zase tolik nevadilo, pokud by vzápětí sami penaltu proměnili. To se ale bohužel nestalo a namísto toho, aby byl průběžný stav 2:2, začali dostávat v závěrečné čtvrtině střetnutí jeden gól za druhým.

I po šesti odehraných kolech tak zůstává „devatenáctka“ Vyšehradu na posledním 20. místě tabulky České ligy U 19.

Tři dny po nedělním zápase v Jablonci došlo k pěti změnám v základní sestavě. Objevil se v ní mj. forvard Stamenovič, jenž oblékl dres Vyšehradu poprvé. A byl to právě srbský útočník, který byl už po třech minutách hry faulován na polovině soupeře, trestný kop rozehrál Laštůvka a u vzdálenější tyče hlavičkoval zblízka Cvoreň: 1:0! O pět minut později Gruntorád sebral míč protihráči, dostal se k zakončení, bohužel ale přestřelil.

Ve 14. min. kopali Severočeši dva rohy za sebou, a to jim stačilo na vyrovnání. U vzdálenější tyče hlavičkoval Machotka: 1:1. Hlavičkoval z bezprostřední blízkosti, až příliš snadno a nikým neobtěžován, takže to byl laciný vyrovnávací gól. Za další tři minuty mohl získat Vyšehradu znovu vedení Gruntorád, po trestném kopu hlavičkoval do šibenice, ale brankář J. Musil dokázal míč vyrazit do zámezí.

Po půlhodině hry se hodně protáhl i domácí gólman Pihera po střele libereckého Beníčka. Pak ho sice překonal V. Musil, ale bylo to z ofsajdu a gól neplatil.

V 58. min. došlo ve velkém čtverci domácího týmu k zajímavé situaci: dvojnásobnému faulu, ale po jednom na obě strany. Fauloval Klinka hráče v libereckém dresu a naopak liberecký hráč poslal k zemi Kefurta. A verdikt? Vyzněl ve prospěch dorostu prvoligového klubu. Sudí zapískal, ukázal na bílý bod a Gábor z penalty získal Liberci vedení: 1:2. Navíc potom v 63. min. trefil tento hráč břevno.

V 67. min. byl po přihrávce od Monyče faulován ve vápně hostí Prýmas. Vyšehrad měl ideální příležitost vyrovnat, ale kapitán Klaban penaltu neproměnil, jeho pokus brankář Musil kryl.

Tohle byl vyloženě zlomový moment zápasu, i když ještě o tři minuty později mohl vše napravit Šindler, ale také jeho vychytal Musil. Poslední čtvrthodinu hry ovládli hosté a dali čtyři góly. V 76. min. z otočky skóroval Lexa: 1:3. V 81. min. dal Rogulski z další penalty na 1:4 a v 85. min opět Rogulski uzavřel na 1:5.

Vzápětí mohl ještě kontrovat střídající Romanishak a snížit, avšak přestřelil libereckou bránu. V 88. min. pak trefil hostující Machotka horní část břevna Piherovy brány.

Naše U 19 nastoupí v dalším utkání v neděli 4. září opět doma na Vyšehradě: od 10 hodin změří své síly s „osmnáctkou“ Dynama České Budějovice, čtrnáctým týmem tabulky. Určitě by nevadilo, pokud by se sportovní štěstí konečně přiklonilo také jednou k týmu Vyšehradu.

Trenér U 19 Dominik Gerža: „Jsem zklamán, protože jsme mohli v tomto utkání bodovat. Nakonec mě mrzí i ta výše porážky, protože výsledek 1:5 vůbec neodpovídá obrazu hry. Tři čtvrtiny utkání jsme hráli dobře, pak ale bohužel přišla ta neproměněná penalta za stavu 1:2. Zápas nám alespoň ukázal, že možnost výsledkově uspět tady pro nás stále je.“

U 19: Slavoj Vyšehrad – Slovan Liberec 1:5 (1:1)

Předehrávané 17. kolo České ligy staršího dorostu, hráno ve středu 31. srpna 2022 na Vyšehradě. Branky: 3. Cvoreň – 81. a 85. Rogulski (první z pen.), 15. Machotka, 60. Gábor z pen., 76: Lexa. Střely na branku: 5:14. Střely mimo: 4:7. Soupeřem zblokované střely: 2:3. Rohy: 4:6. Ofsajdy: 1:4. Rozhodčí: Nejedlo – L. Prýmas, Tenkrát. ŽK: Linha, Pihera (oba Vyšehrad). Diváků: 50.  V 67. min. neproměnil Klaban (Vyšehrad) penaltu.

Vyšehrad U 19: Pihera – Šindler, Klaban, Klinka – Laštůvka, Kefurt (65. Linha) – Karas, Cvoreň (61. Romanishak), Monyč – Stamenovič (46. J. Toman), Gruntorád (65. M. Prýmas). Na lavičce byl ještě připraven brankář Kautský. Trenéři Dominik Gerža, Zdeněk Jaroš a Mirko Beuk.

Liberec U 19: J. Musil – Bartoš, Netušil, Ogboi, Machotka – Kočka (46. Lexa) – V. Musil, Plot (82. Procházka), Beníček, Gábor (73. Rogulski) – Papoušek (46. Malý). Trenéři Pavel Čapek, Milan Šimoníček a Aleš Benek.