FC Slavoj Vyšehrad vs. Sokol Kolovraty
20. kolo Pražský přebor pátek 29.03.2024 12:30 Slavoj Vyšehrad UMT, ul. Mikuláše z Husi

Bingo! Obludná série juniorky skončila, porazila Třeboradice 3:1

31. 10. 2021

„B“-muži – Zatím jen malá radost, zato ale velká úleva. V sobotu 30. října na Vyšehradě skončilo něco, co se ani nemělo nikdy stát: téměř tříměsíční utrpení s třinácti porážkami za sebou. V šatně rezervy šemíků, jež porazila na domácí půdě 3:1 Třeboradice, tak konečně zazněl vítězný pokřik.

V souboji patnáctého s třináctým mužstvem tabulky pražského přeboru se do sítě soupeře ze severního okraje metropole trefili kapitán Tadeáš Madej, Matyáš Vojta a František Babka. Vyšehrad B nastřílel týž počet gólů, jako v předchozích osmi zápasech dohromady. A to ještě Madejovi nebyl uznán další gól pro ofsajd.

Stinnou stránkou utkání bylo naopak brzké zranění dvou hráčů: hostujícího forvarda Roberta Jůzka a domácího beka Tomáše Topola, jehož musela dokonce odvézt do nemocnice sanitka.

Oproti předešlému utkání v Hostivaři se zpola obměnila základní sestava, co se týče hráčů v poli, tedy na pěti poslech. Namísto distancovaného Klímy ml., nemocného Sejdii, Kankary, Kubiese a Krčmáře se v ní tentokrát objevili Topol, M. Krivosheev, Matějíček, H. Gerža a Vojta. Místo bráně Třeboradic zaujal náš bývalý gólman Štika.

Ve 13. min. levý bek hostí udělal hrubku při rozehrávce, poslal balon zpětně do vlastního vápna, čehož využil Babka, prokličkoval se přes tři bránící protihráče a přistrčil míč Madejovi, který ho poslal do sítě: 1:0!

Další velkou šanci měl Vojta, trefil jen Štiku, byl mu ale beztak odmáván ofsajd. Štika zneškodnil i pokus Matějíčka, zatímco Mlejnek z hranice vápna o metr minul.

Ve 32. min. hosté chybovali před lavičkou domácího týmu, čehož okamžitě využil Madej a přesným nákopem k pravé postranní čáře poslal do brejku Babku. Ten zatáhl míč až téměř k brankové čáře a po jeho zpětné přihrávce pálil najisto z malého vápna Vojta: 2:0!

Pět minut nato se vydal do sólového úniku hostující Polívka, ale neměl rychlost ani odhodlání, takže vracející se Melíšek s Matějíčkem ho dostihli a zpacifikovali. Ve 41. min. po dlouhém nákopu Krivosheeva ještě z vlastní poloviny hřiště převzal míč do běhu u pravé postranní čáry Babka, odcentroval před bránu a Madej ve skluzu poslal míč do sítě. Gól ale neplatil, byl mu odmáván ofsajd. Těsně před pauzou ještě z Madejova rohového kopu hlavičkoval z malého vápna stoper Pryšljuk nad – také tohle byla vyložená šance.

Jen minutu po návratu ze šaten, po faulu na Kankaru, Madej z trestného kopu trefil takřka šibenici, Štika ale bravurně vytěsnil míč do zámezí. Pak už se ale obraz hry rapidně změnil a bíločervených dresů nejenže bylo najednou plné hřiště, také přišly šance hostujícího týmu. Kapitán Třeboradic Viktorin zahodil tutovku, minul, zatímco Pospíšil přeloboval domácí bránu. Přesně po hodině hry prošel zleva až před D. Geržu F. Hruška, gólman Vyšehradu B ale už vleže kryl a další jasnou šanci hostí zneškodnil.

Nedáš – dostaneš: v 64. min. se zrodila akce předcházejí třetímu gólu rezervy šemíků v rohu hřiště, ale na vlastní polovině. Odsud vhazoval Matějíček aut, Krčmář hlavou prodloužil letící míč na půlící čáru, kde Babka vyhrál osobní souboj s Fantíkem a vydal se na zteč, kdy díky své rychlosti „udělal“ i další dva hráče Třeboradic. Nakonec klidnou, technickou a jistou střelou po zemi z levé strany propálil Štiku, tedy svého bývalého spoluhráče z dorostu Vyšehradu: 3:0! Jen o minutu později, po přihrávce od H. Gerži, Babka těsně minul.

Ani po třetím úderu se však hosté nevzdali, dál se snažili o korekci skóre, a v podstatě ovládli poslední čtvrtinu utkání. Hromas a Šťovíček ze svých šancí jen těsně minuli domácí bránu, zatímco střelu Fantíka z čisté gólové šance fantastickým zákrokem zneškodnil D. Gerža.

V 82. min. po rohovém kopu přece jen snížil Červenka na 3:1. Ve zbývajícím čase měli bíločervení ještě další dvě vyložené příležitosti, jenomže D. Gerža vykouzlil další dva vrcholné brankářské zákroky, a nedovolil tak Třeboradicím vstřelit kontaktní branku.

Jak už bylo zmíněno, úleva po závěrečném hvizdu byla značná. Letos zbývá už „jen“ porazit rovněž doma Újezd nad Lesy a na jaře se pak pokusit začít vykřesávat jiskřičku naděje (či ještě lépe rozžehnout plamen) na záchranu, byť se v tuto chvíli, při pohledu na tabulku, může zdát jakkoliv nereálná.

V neděli 7. listopadu ve 14.30 přijde ještě na řadu utkání předehrávaného 16. kola: Vyšehrad B – Újezd nad Lesy, jež bude měřením sil posledních dvou týmů tabulky přeboru.

Trenér Vladimír Pokorný (Vyšehrad B): „Konečně domácí vítězství, už jsme ho potřebovali. Podali jsme bojovný výkon okořeněný góly, takže jsme spokojeni a budeme se prát dál o záchranu. Vycházelo nám dobře řešení brejkových situací, což se nám předtím v Hostivaři nedařilo. Za to jsme odměněni třemi body.“

Asistent Radomil Klouček (Třeboradice): „Nastoupili jsme k utkání jako na pouťák a v prvním poločase nepředvedli nic, prospali jsme ho. Navíc sami jsme přihráli domácím na dva góly. Až po prostřídání jsme ožili, začali hrát fotbal a ve druhé půli si vytvořili pět až šest vyložených šancí. Jenomže jsme je neproměňovali a naopak sami inkasovali potřetí. Gól na 3:1 přišel až v závěru zápasu, kdy už nebylo moc času na obrat. Nemůžeme vyhrát, pokud hrajeme jen poločas a i v něm neproměníme tolik šancí.“

Slavoj Vyšehrad B – SK Třeboradice 3:1 (2:0)

Praž. přebor (14. kolo), hráno v sobotu 30. října 2021 na Vyšehradě. Branky: 13. Madej, 32. Vojta, 65. F. Babka – 83. Červenka. Střely na branku: 8:6. Střely mimo: 7:11. Soupeřem zblokované střely: 2:1. Rohy: 6:7. Ofsajdy: 7:2. Rozhodčí: Kučera – Nebáznivý, Zloch. ŽK: Pryšljuk, H. Gerža, Kubies – Červenka. Diváků: 40.

Vyšehrad B: D. Gerža – Topol (29. Kankara), Melíšek, Pryšljuk – M. Krivosheev, H. Gerža – Matějíček (75. Novičichin), Madej (63. Krčmář), Mlejnek – F. Babka (75. Linha), Vojta (75. Kubies). Na lavičce byl ještě připraven brankář Lorenz. Trenéři Jaroslav Klíma a Vladimír Pokorný.

Třeboradice: Štika – Chaloupka (75. Jahoda), D. Hruška, Červenka, Farkaš (46. Fantík) – F. Hruška (46. Hromas), Janda – Polívka, Viktorin, Šťovíček (80. Kokoška) – Jůzek (9. Pospíšil). Trenéři Jan Klíma a Radomil Klouček.