FK Viktoria Žižkov B vs. FC Slavoj Vyšehrad
25. kolo Pražský přebor sobota 04.05.2024 10:15 Bohdašínská 398/3, Praha 21-Koloděje

Velkolepé zmrtvýchvstání U 19: zdolala 3:1 favorizované klokany!

22. 09. 2021

U 19 – Jednou můžeš být hodně dole a o tři dny později zase naopak hodně nahoře. Pouhých 75 hodin po mizerném výkonu a ostudném debaklu 1:7 v derby na Motorletu starší dorostenci Slavoje Vyšehrad v dalším pražském derby naopak zazářili jako supernova. Ve středu 22. září senzačně porazili 3:1 CU Bohemians Praha, tedy největšího favorita letošního ročníku České ligy staršího dorostu!

Stalo se tak navzdory faktu, že trenéři Dominik Gerža s Mirko Beukem se museli obejít bez spousty zraněných, nemocných či z jiného důvodu absentujících hráčů. Nicméně ti, co nastoupili, zaslouží všichni absolutorium, především pak ale brankář Petr Lorenz, který svůj excelentní výkon korunoval v páté minutě nastaveného času chycenou penaltou. Všechny tři góly nastříleli mladí šemíci už v prvním poločase a jejich autory byli Hugo Gerža z penalty, Jakub Štěpánek a Vojtěch Nedavaška. U všech těchto tří branek asistoval útočník Matyáš Vojta, který si tentokrát navlékl kapitánskou pásku. Vyšehrad se v průběžném pořadí posunul s 15 body z devátého na šesté místo tabulky skupiny A České ligy U 19.

Oproti nedělnímu utkání na Motorletu došlo ke čtyřem změnám v základní sestavě: v bráně Lorenz nahradil Borku, v poli pak Nedavaška, Šrejber a Štěpánek trojici Zdobnický, Vu a Monyč (ten nemohl hrát kvůli disciplinárnímu trestu). Mladí šemíci vstoupili do utkání s favoritem bez zábran, přesto první vyloženou šanci měli jejich vrstevníci z Vršovic: z centru Temelkovského zakončoval zblízka pohotově Vaněk, ale Lorenz vytáhl fantastický zákrok a míč dokázal robinzonádou vyrazit!

Vyšehrad naopak hned svoji první šanci proměnil. Po dvaceti minutách hry byl faulován ve velkém čtverci hostí Vojta a Gerža z penalty zachoval klid a proměnil: 1:0! Za dlaší dvě minuty se pak ocitl v šanci Štěpánek.

Skóre se znovu měnilo ve 25. min. Šrejber přihrál Vojtovi, ten obstaral finální přihrávku a Štěpánek střelou z úhlu z levé strany trefil přesně ke vzdálenější tyči: 2:0!

Ve 29. min. hlavičkoval k tyči Temelkovski, ale Lorenz balon kryl. Z protiútoku a Vojtovy přihrávky Štěpánek jen těsně přestřelil. Ve 32. min. však po přihrávce od Vojty Nedavaška křížnou střelou z pravé strany propálil gólmana Všetečku: 3:0! Trenéři hostí reagovali málokdy vídaným jevem. čtyřnásobným střídáním už deset minut před poločasem.

Tři minuty po změně stran se ocitl s míčem sám před gólmanem Všetečkou Štěpánek, překonal jej a balon už směřoval do brány, ale na poslední chvíli jej vykopl z čáry jeden ze zadáků Bohemky. Po rohovém kopu potom pálil z levé strany Vodička, ale gólman hostí kryl.

V 50. min. Lorenz v poslední chvíli odrazil míč do zámezí před Pomahačem, který se chystal zakončit. V 53. min. domácí tým ztratil míč uprostřed hřiště, zelenobílým vyšla kombinace i koncovka a Müller snížil na 3:1. Přesně po hodině hry mohl dát kontaktní gól Hodík, hlavičkoval nad. Chvíli nato kapitán hostí Damašek nasměroval míč z trestného kopu téměř do šibenice, Lorenz si však i s touto hodně ožehavou střelou poradil. V 85. min. zakončoval z místa penalty Skořepa, gól už se zdál být jistý, ale i tuto střelu Lorenz vytěsnil na roh!

Ve čtvrté minutě nastaveného času kopal Sarkisyan penaltu, Lorenz však vystihl směr jeho střely a vyrazil ji! Hned nato sudí odpískal konec a radost hráčů v modrých dresech i lavičky mohla propuknout naplno.

V dalším utkání se naše U 19 představí o týden později ve středu 29. září na hřišti Petřínu Plzeň, momentálně desátého týmu tabulky. Výkop je v 15.45 hod.

Trenér U 19 Dominik Gerža: „Na tento zápas budou kluci vzpomínat dlouho a je fajn, že se nám něco takového podařilo. Prokázalo se tím současně, jak vyrovnaná je Česká liga staršího dorostu, kdy lze získat i naopak ztratit s kýmkoliv: V neděli na Motorletu jsme inkasovali ze všeho, co se přihodilo na naší polovině hřiště, teď nám naopak vše vycházelo. Chtěli jsme vycházet ze zajištěné obrany, a tak jsme změnili rozestavení na tři obránce a dva defenzivní záložníky. Přestože to byla změna částečně vynucená, vzhledem k mnoha absencím, osvědčila se: Procházka s Faitem se role štítových halvů zhostili výborně. Trojice Gerža, Štěpánek a Vojta měla útočit, ostatní jim krýt záda, a tahle taktika nám vycházela v první půli dokonale. Dařilo se nám zachytávat ofenzivní akce Bohemky, která tak často nevěděla, kudy a jak se prosadit směrem k naší bráně. Hrála tak trochu stereotypně a nečekala, že ji překvapíme. Ze všeho nejdůležitější však byl fakt, že tentokrát jsme proměňovali šance. Hrozně moc nám také pomohl hned první vynikající zákrok Lorenze, který se tím chytil a prokázal, že už je brankářem, který může klidně nastupovat i do zápasů mužů. Pomohl nám však i ve druhém poločase, do něhož jsme vstoupili špatně a báli se, abychom neinkasovali. Hned na začátku druhé půle měl velkou šanci Štěpánek, mohl dát už na 4:0, ale nestalo se a soupeř naopak snížil na 3:1. Pak už jsme se hodně zatáhli, i proto, že někteří naši hráči po různých zraněních a nemocech nemají tolik natrénováno, jak by bylo potřeba. Nicméně návrat Lorenze, Nedavašky a Štěpánka do základní jedenáctky nám opravdu významně přišel k duhu, zkrátka byl hodně znát. První půle z naší strany byla zatím to nejlepší, co kdy tento ročník 2003 a 2004 předvedl. Věřme, že se kluci takhle budou rvát o body i v dalších zápasech.“

U 19: Slavoj Vyšehrad – CU Bohemians Praha 3:1 (3:0)

Předehrávka 7. kola České ligy staršího dorostu, hráno ve středu 22. září 2021 na Vyšehradě. Branky: 21. H. Gerža z pen., 25. Štěpánek, 32. Nedavaška – 53. Müller. Střely na branku: 5:8. Střely mimo: 6:8. Soupeřem zblokované střely: 2:6. Rohy: 6:13. Ofsajdy: 1:2. Rozhodčí: Polena – Zima, Sabulka. ŽK: Linha, H. Gerža, Klaban – Hodík. Diváků: 45.  V 90. (+5) min. neproměnil Sarkisyan (Bohemians) penaltu.

Vyšehrad U 19: Lorenz – Nedavaška, Linha, Šrejber – Procházka, Fait – Klaban (90. Zíka), H. Gerža (81. Molodci), Vodička (63. Vu Chung Hieu) – Štěpánek (90. J. Toman), Vojta. Na lavičce byli ještě připraveni brankář Borka a Šavel. Trenéři Dominik Gerža a Mirko Beuk.

Bohemians U 19: Všetečka – Damašek, Hodík, Petrouš, Vaněk – Skořepa, Těšínský (36. Müller) – Doležal (36. Sarkisyan), Panc (74. Bárta), Temelkovski (36. Pomahač) – Bergmann (36. Nekvasil). Trenéři Michal Petrouš, Marek Trval a Stanislav Vahala.